تجربه 7 ساله یک هنرمند در طراحی خط «سریر» به نمایش درآمد

نمایشگاهی از گزیده آثار و خط‌ نبشته های کورش قاضی‌مراد که حاصل 7 سال کوشش و پژوهش او در زمینه طراحی خط «سریر» است، جمعه 24 بهمن در نگارخانه استاد مرتضی ممیز خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نمایشگاه که در سه بخش «تجربه‌ها»، «سریر و یافته‌ها» و «سریر و شاعرانه‌ها» برگزار شد، در مجموع 54 اثر در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

پروژه «سریر» محصول 7 سال فعالیت کوروش قاضی‌مراد است که به یاری بهرام کلهرنیا به عنوان مدیر بخش پژوهش و مهرداد ذوالنور در بخش روابط عمومی و تبلیغات در طول یکسال گذشته جمع‌بندی و آماده‌سازی شده و طی آن خط و قلم «سریر» رونمایی شده است.

نمایشگاه خط سریر کوروش قاضی مراد

کلهرنیا درباره این پروژه گفت: قاضی مراد 7 سال از زندگی خود را گذاشت تا قلمی را طراحی کند و آن را به یک پدیده ارتباطی مبدل سازد، یادمان باشد که ما در جهان و روزگار نو زندگی می کنیم، روزگار نو، جهان سرعت است و در آن همه چیز شتاب دارد و چنین قلمی را لازمه این روزگار می دانم و معتقدم که قاضی مراد در ابداع این قلم انگیزه های ایرانی داشته است. قاضی مراد از نوع و نژاد نیاکان فرهنگی ما است، وی 7 سال از زندگی خود را برای به سامان رساندن یک قلم هزینه کرده است و مطمئناً این 7 سال باید حکیمانه و اندیشمندانه سپری شده باشد تا پدیده ای این چنین متوازن و در عین حال معاصر شکل بگیرد.

کلهرنیا با اشاره به قابلیت های این قلم توضیح داد: با این قلم می توان نوشت و به شیوه قدما تحریرهای اختصاصی داشت، این قلم پیشینه دارد و تمام ارزش های تاریخی و ایرانی را مثل شکسته و نستعلیق در بردارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که این قلم به سبک و سیاق گذشتگان قابلیت نوشتن متن و موضوع را داراست و در آن لحنی حماسی و اسطوره ای موجود است که تنظیم همه ایده های مورد نظر برای نگارش در رفتار، فرم، گرافیک این قلم و همچنین در نظر گرفتن نثری ظریف در بافت آن پیش بینی شده است.

این کارشناس با بیان اینکه آرایه های محیطی قدما در تحریر نوشتاری این قلم به کار گرفته شده است، بیان کرد: آن چه از تغییر شکل هر قلم مورد توجه خوشنویسان قرار گرفته است، توسط  قاضی مراد بازپردازی شده است و همچنین آن چه که از آرایه های محیطی و در کتیبه ها در گذشته های تاریخی ایران وجود دارد، در این قلم یافت می شود.

نمایشگاه خط سریر

در حاشیه افتتاح این نمایشگاه که در واقع نشان‌ دهنده سیر تکامل خط سریر نیز به حساب می‌آید، کورش قاضی‌مراد درباره انگیزه خود از طراحی این خط گفت: خط من و شما با هم فرق می‌کند، شخصیت ما هم متفاوت است و می‌خواهم بگویم که شخصیت ما به نوعی در آن نوع خطی که می‌نویسیم، نهفته است. این موضوع همیشه برای من مسأله بود و دلم نمی‌خواست چیزی را کپی کنم، دلم می‌خواست کاری کنم که کار قاضی‌ مراد باشد، به بد و خوبش اصلا کاری ندارم. فقط می‌خواستم فرمی را کار کنم که چه بد و چه خوب، هر کسی هر جا دید بگوید این کار قاضی‌ مراد است.

وی در ادامه افزود: یکی از نکات جالبی که این قلم دارد این است که شما با آن از یک خط مانند مو می‌توانید بکشید تا آن پهنایی که مد نظرتان است. در حقیقت نازک‌ نویسی و پهن‌ نویسی حروف خط من دو استراکچر متفاوت دارد. اگر قرار باشد حروف نازک بنویسیم، از یک قاعده تبعیت می‌کند ولی با همان زاویه کج قلم و اگر بخواهیم کلاسیک بنویسیم از شش دانگ قلم استفاده می‌کنیم.

در ادامه این مراسم جمشید بایرامی عکاس، درباره آثار این نمایشگاه گفت: من همیشه کارهای کورش قاضی‌ مراد را دنبال می‌کنم و همیشه می‌گویم که خط‌ های قاضی‌مراد مثل گفتار درمانی است و من هر موقع نمایشگاه‌ های او را می‌بینم، حالم خوب می‌شود. کاری که او بخصوص در 2 اثر از آثار این نمایشگاه انجام داده است و همچنین آثار کوچکش بسیار توجه من را به خود جلب کرد. در آثار کوچک، انسان احساس می‌کند، یک جور کارهای کودکانه و بدوی می‌بیند و این بدوی بودن آن قدر آگاهانه است و آن چنان در آنها فهم، درک و شعور دیده می‌شود که فوق العاده است. در واقع خط برای کورش قاضی‌مراد یک بهانه و یک فرم است اما فرمی که با محتوا آمیخته شده است. کاری که صرفا فرمالیستی باشد مخاطب زیادی نخواهد داشت ولی کاری که با محتوا ترکیب شود، در دنیای امروز مخاطبان زیادی دارد.

نمایشگاه خط سریر کوروش قاضی مراد

بهرام حنفی هنرمند خوشنویس و فعال در حوزه نقاشی خط نیز درباره آثار این نمایشگاه گفت: کوروش قاضی‌ مراد تسلط خوبی بر روی خط کلاسیک دارد و از طرف دیگر حیطه گرافیکی کار را نیز کاملا بلد است و می‌داند باید چه کار کند. فضاسازی‌ها خیلی خوب، درست و تمیز از آب درآمده‌اند و به نظر من خط سریر به مرور پخته تر خواهد شد.

در ادامه ساعد مشکی طراح گرافیک و ناشر نیز درباره آثار قاضی‌ مراد بیان کرد:  آثار این نمایشگاه جستجوهای خیلی خوبی را در معرض دید مخاطب قرار داده است و به عنوان یک اثر خوشنویسی قدم جدیدی در این هنر محسوب می‌شود. در این آثار ترکیب‌ بندی مهم‌تر از دیگر عناصر به چشم می‌آید و در نتیجه شما نمی‌توانید از آنها به عنوان فونت دیجیتال استفاده کنید.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: این آثار در حوزه نقاشی خط و یا خوشنویسی آثار قابل قبولی محسوب می‌شوند اما مسأله من این است که قاعدتا ما باید تمام حروف را به صورت مجزا در کنار هم در این نمایشگاه می‌دیدیم و به نظرم خوب بود که هنرمند این حروف را به ما نشان می‌داد و ترکیبات آنها را نیز نشان می‌داد که به این ترتیب نگاه حرفه‌ ای‌تری به یک اثرخوشنویسی به وجود می‌آمد.

نمایشگاه خط سریر کوروش قاضی مراد

از دیگر هنرمندانی که از این نمایشگاه دیدن کردند، شهرزاد اسفرجانی طراح گرافیک بود که درباره آثار قاضی‌ مراد گفت: ظهور و بروز خطوط متنوع در ایران که ادبیات، خط و کتابت در فرهنگ آن نقش زیادی دارد، بسیار مهم است. مردم با خط فاخر، حس بهتری می‌گیرند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند. یعنی نسبت به نوشتار اصلا بی‌ تفاوت نیستند و این موضوع بر روی تاثیر احساسی و عاطفی پیام به شدت اثر می‌گذارد. فکر می‌کنم قاضی‌ مراد در کارش بسیار موفق بوده و یکی از کاربردی‌ترین اساتیدی است که در این حوزه کار کرده است و تجربه‌های بسیار متنوعی دارد.

اسفرجانی با اشاره به استفاده خط فارسی در مدیوم‌های مختلف، اظهار کرد: نکته دیگر در زمینه خط فارسی استفاده آن در پوستر، بسته‌ بندی و ... است و وقتی از بچه‌ها می‌پرسیم که چرا از فونت انگلیسی استفاده می‌کنید، می‌گویند قشنگ‌ تر است، چون آن فونت‌ها توسعه یافته‌اند که متاسفانه ما این توسعه یافتگی را در خط فارسی نمی‌بینیم. این پژوهش‌ها و نوآوری‌ها در زمینه خط، به این زمینه از خط فارسی نیز کمک می‌کند ولی این نمایشگاه به خصوص ارزش‌های خیلی بالاتر و بیشتری را نیز دنبال می‌کند.

هنرمندانی چون بهرام کلهرنیا، جمشید بایرامی، علی رشیدی، فرزاد ادیبی،ساعد مشکی، بیژن صیفوری، شهرزاد اسفرجانی، بهرام حنفی، کوروش شیشه‌گران، پریوش گنجی، بابک کریمی، علیرضا محبی، فرشید شفیعی، فرناز محمدی، یلدا معیری، علی زارع و ... در روز افتتاحیه از این نمایشگاه دیدن کردند.

نمایشگاه خط‌ نبشته‌ های کورش قاضی‌مراد تا 29 بهمن‌ ادامه خواهد داشت وعلاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این آثار همه روزه از ساعت 13 تا 20 به نشانی خیابان آیتالله صالقانی، خیان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

کد خبر 2494910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =