۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۶:۲۲

افتتاح اولین سایت پرنده نگری پایتخت در بوستان شهر

افتتاح اولین سایت پرنده نگری پایتخت در بوستان شهر

اولین سایت پرنده نگری پایتخت دربوستان شهر به منظور آشنایی با گونه‌های مختلف پرندگان، نحوه زیست آن‌ها و توسعه صنعت اکوتوریسم در محیط‌های شهری راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سایت پرنده نگری در بوستان شهر تهران در منطقه ۱۲ با حضور منصور باقرصاد، قائم مقام خدمات شهری شهرداری تهران، علی محمد شاعری، رییس ستاد محیط زیست شهرداری، محمد حقانی، رییس کمسیون محیط زیست شورای شهر، محمد حسین بازگیر، رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهر تهران، محسنی قائم مقام شهرداری منطقه ۱۲ و جمعی از مدیران و کار‌شناسان شهری افتتاح شد.  

در این مراسم، علی محمد شاعری، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح اولین سایت پرنده نگری پایتخت هستیم گفت: پرندگان سمبل آزادی، نشاط و زندگی هستند و ما در تلاش هستیم که در تمامی مناطق شهر تهران سایت پرنده نگری را ایجاد کنیم.  

وی با بیان اینکه ۵۰۰ گونه پرنده در کشور شناسایی شده است افزود: در شهر تهران بیش از ۱۷۰ گونه پرنده شناسایی شده که به دلیل بهبود شرایط زیست گاهی جمعیت پرندگان در حال افزایش است.  

شاعری با بیان اینکه بوستان شهر تهران در طول یک سال میزبان بیش از ۴۰ گونه پرنده وحشی است گفت: برخی از این پرندگان به صورت بومی، برخی مهاجر بهاره و تابستانه، برخی مهاجر پاییز و زمستان و برخی به عنوان مهاجر عبوری هستند، که از مسافت‌های بسیار دور مانند قاره آفریقا و یا از کشورهای شمالی ایران وارد این پارک می‌شوند.  

وی با اشاره به اینکه ستاد محیط زیست شهرداری تهران به منظور آشنایی شهروندان با گونه‌های مختلف پرندگان و نحوه زیست آن‌ها، پروژه سایت پرنده‌نگری را در پارک شهر ایجاد کرد افزود: شهر‌ها عرصه‌هایی نیستند که در آن‌ها فقط انسان‌ها حق زندگی داشته باشند، بلکه همزمان می‌توان در محیط‌های شهری انواع گوناگونی از موجودات زنده اعم از گیاهان یا جانوران را مشاهده کرد که حق زندگی دارند.  

شاعری اضافه کرد: هراندازه محیط‌ زیست شهری پاک‌تر و سالم‌تر باشد، مجموعه موجوداتی که در این محیط زندگی می‌کنند دارای تنوع و شادابی بیشتری هستند. در واقع آشنایی با پرندگان و آگاهی از نیازهای زیست آن‌ها ما را وادار می‌کند تا به اهمیت روش‌های حفاظت از محیط زیست شهری توجه بیشتری کنیم.  

وی تصریح کرد: در محیط‌های شهری، زندگی همه موجودات به نحوی با یکدیگر پیوند دارد و هر اتفاق ناخوشایندی که برای آن‌ها رخ دهد عملاً می‌تواند بر محیط زیست شهروندان و سلامت روح و روان آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.  

شاعری به اهداف ایجاد سایت پرنده‌نگری در پارک شهر تهران اشاره و بیان کرد: آشنایی با گونه‌های مختلف پرندگان و نحوه زیست آن‌ها مانند آشیان‌گزینی، تغذیه، زادآوری و...، توسعه، رونق و ترویج صنعت اکوتوریسم در محیط‌های شهری، بیان اهمیت و ارزش زیست محیطی پرندگان و نقش آن‌ها در اکوسیستم‌های شهری و ایجاد آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان به خصوص در کلانشهرهایی مانند تهران از جمله اهدافی است که موجب ایجاد سایت پرنده نگری در این محیط شده است.

کد خبر 2573386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha