۲۴ خرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۰۲

رشیدی خبر داد:

۴۰ درصد افراد بیکار در کردستان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها هستند

۴۰ درصد افراد بیکار در کردستان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها هستند

سنندج - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به اینکه بیکاری دغدغه اصلی مردم و مسئولان است، گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد از جامعه بیکاری استان افراد فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد رشیدی شامگاه شنبه در جلسه توجنیهی تشکیل تعاونی توسعه عمران شهری کامیاران اظهار داشت: بیکاری یکی از معضلات و مشکلات کنونی کشور است و به همین دلیل در راستای رفع این دغدغه دولت برنامه های مختلفی را در دستور کار قرار داده است.

وی مسئله اشتغال را بزرگترین مشکل کشور و بزرگترین دغدغه مردم و مسئولان کشور در حال حاضر ذکر کرد و افزود: اگر چه در گذشته بیکاری و نبود مسکن دو مشکل عمده کردستان به شمار می آمد اما خوشبختانه در چند سال اخیر با ایجاد بیش از ۳۵ هزار مسکن که ۱۸ هزار آن در قالب تعاونی است بخشی از مشکل استان در حوزه مسکن رفع شد اما مشکل اشتغال همچنان پابرجا و در حال فزونی است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان بیشترین جامعه بیکاران استان را مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی با ۴۰ درصد ذکر کرد و گفت: بخشی از این مشکل به ذهنیت افراد در مورد تعریف شغل به عنوان کار در بخشهای دولتی بر می گردد که نیاز است با فرهنگ سازی مناسب در این زمینه افراد جویای کار را به سمت و سوی کارهای غیر دولتی و تعاونی ها سوق داد.

وی در این راستا به لزوم ترویج و توسعه تعاونی ها به عنوان مهمترین راهکار ایجاد اشتغال در استان نام برد و گفت: در شرایط کنونی که سرمایه گذاری در کردستان به کندی صورت می گیرد فعالیت به شیوه تعاونی می تواند بسیاری از مشکلات را در این زمینه رفع نماید.

وی اضافه کرد: دولت امسال در ۱۵ استان کشور تعاونی های توسعه عمران شهری را تشکیل داده است و امیدواریم تا پایان سال در چندین شهرستان کردستان نیز این تعاونی ها تشکیل  و عملیاتی شود.

رشیدی همچنین با بیان اینکه مصداق شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت در تعاون تبلور یافته است گفت: کانون سرمایه گذاری، ستاد تسهیل، کانون هم اندیشی توسعه استان، پنجره واحد سرمایه گذاری استان و ... بستر مناسبی برای ایجاد تعاونی های کارآمد در استان فراهم کرده است.

فرماندار کامیاران هم در این نشست خواستار ترویج فرهنگ تعاون در جامعه شد و گفت: بسیاری از کارها که انجام آنها به صورت فردی میسر نیست با تعاون و همکاری و به صورت دسته جمعی به دستاوردهای بزرگ می انجامد.

کریم پیری با اشاره به مشکلاتی که از پیش در نتیجه فعالیت تعاونی ها به وجود آمده است، اظهار داشت: این مشکلات ذهنیت نامناسبی را نسبت به تعاون به جای گذاشته است در نتیجه فعالیت در این حوزه نیازمند عزم و تلاش بیشتری است.

پیری عدم باور و عقیده قلبی مردم به تعاونی ها را اصلی ترین مشکل بر سر راه تشکیل تعاونی ها ذکر کرد و اظهار داشت: عمده مشکلاتی که در سالیان اخیر به ویژه در حوزه تعاونی های مسکن گریبانگیر مردم شد ریشه این بی اعتمادی را شکل داد که بایستی با انجام کار به شیوه درست و اصولی و در گذر زمان اعتماد به کار تعاونی را به مردم بازگرداند.

فرماندار کامیاران با بیان اینکه مقرر شد تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد سهم اقتصاد را بخش تعاون تشکیل دهد افزود: متاسفانه تاکنون این مهم محقق نشده است.

گفتنی است در ادامه این نشست، معتمدین و کارآفرینان کامیارانی با تاکید بر نامناسب بودن ذهنیت مردم نسبت به تعاونی ها، خواستار حرکت آهسته و با احتیاط فعالیت در قالب تشکیل شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستانی در کامیاران شدند.

همچنین در این نشست عباسی رئیس اداره تشکیل تعاونی های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان به ارائه پاورپوینتی از نحوه تشکیل تعاونی های توسعه عمران شهرسنتانی و ارکان آن پرداخت.

کد خبر 2778223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha