۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۵۴

برادر شهید «حسن ترک» عنوان کرد:

ابعاد وجودی شهدا بیش از ظرفیت اذهان است/ شهید «حسن ترک» الگو بود

ابعاد وجودی شهدا بیش از ظرفیت اذهان است/ شهید «حسن ترک» الگو بود

همدان- برادر شهید «حسن ترک» با بیان اینکه ابعاد وجودی شهدا بیش از ظرفیت ذهن‌هاست، گفت: بندگی خدا در آزمون جهاد در راه حق مشخص می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در چند سال اخیر در اقدامی پسندیده شهیدشاخصی در هر یک از استان‌های کشور به عنوان الگو معرفی می‌شود که در سال جاری، فرمانده شهید حسن ترک که در سال ۱۳۶۴ در فتح فاو به فیض شهادت رسید به عنوان شهید شاخص استان همدان معرفی شده است.

در همین راستا و همزمان با هفته خبرنگار جمعی از اصحاب رسانه استان همدان به منظور گرامیداشت یاد و خاطر شهدا بعدازظهر چهارشنبه میهمان خانه کوچک اما گرم این خانواده بودند که گوشه گوشه آن تصویری از فرزند بزرگ خانواده نصب و نظر هر میهمانی را به خود جلب می کرد

در این مراسم که خبرنگاران رسانه‌های مختلف استان و تنی چند از اعضا خانه مطبوعات همدان و معاونان روابط عمومی و فرهنگی سپاه انصار الحسین (ع) نیز حضور داشتند، اقوام و دوستان شهید به خاطره گویی از این استاد قرآن کریم پرداختند.

برادر شهید در ابتدای سخنانش با اشاره به بخشی از وصیت نامه شهید ترک در خصوص  زودگذر بودن حوادث دنیا عنوان کرد: برادرم در سال ۱۳۴۱در تهران چشم به جهان گشود و شاگردی درس خوان بود و در جلسه قرآنی نونهالان و جعفریه امام زمان(عج) همدان نیز فعالیت داشت.

محمد تقی ترک ادامه داد: این شهید از سه سالگی در جلسات قرآن شرکت می‌کرد و در دوران اوایل انقلاب در سال ۱۳۶۰ عضو سپاه پاسداران شد و به علت فضیلت‌های اخلاقی به عنوان مسئول پذیرش سپاه انتخاب شد و سپس وارد جبهه های جنگ علیه دشمن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ابعاد وجودی شهدا بیش از ظرفیت ذهن‌هاست، بیان داشت: بندگی خدا در آزمون جهاد در راه حق مشخص می‌شود کمااینکه حسن ترک شهید شاخص نماز نیز است.

ديدار خانواده شهيد حسن ترك

وی افزود: در عملیات والفجر ۸ به علت شدت مجروحیت و دیر رسیدن آمبولانس احتمال شهادت وی می‌رفت اما در همان حال با خونریزی شدید نماز خود را با انجام تیمم می‌خواند.

وی با اشاره به حضور وی در عملیات‌ والفجر مقدماتی، یک، دو، چهار و پنج، اذعان داشت: وی در عملیات والفجر ۸ به عنوان معاون تیپ حضور داشت و در ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۶۴ به علت اصابت گلوله به پیشانی‌اش به شهادت رسید.

وی با بیان اینکه برادرم توجه ویژه ای به بیت المال داشت، اذعان داشت: خانواده تا زمان شهادت حسن از فرمانده بودن وی در تیپ انصار اطلاع نداشت.

وی با اشاره به اینکه حسن ترک به عارف لشگر انصار معروف بوده است، بیان داشت: به دنبال جمع آوری خاطرات از وی هستیم که همرزمانش از طریق وب سایت این شهید می‌توانند خاطرات خود را درج کنند.

همرزم شهید ترک نیز با اشاره به سجایای اخلاقی وی، اذعان داشت: آشنایی من با وی مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی و رویش‌های انقلاب اسلامی در دبیرستان ابن سینا همدان بود که مبارزان در انجمن اسلامی گرداگرد وی جمع شده بودند چراکه گروه‌ها و جریان های مختلف در این دبیرستان قبل از پیروزی انقلاب فعالیت داشتند.

محمود حمیدزاده ادامه داد: در مهر ماه سال ۱۳۶۰ مقرر شد در سومار عملیاتی انجام شود که این عملیات با کمک وی و شهید همت طراحی شد واز آنجایی که شهید همت علاقه ویژه ای به حسن ترک داشت، مسئولیت‌های در تیپ به وی داد.

حمید زاده  با اشاره به سخت گیری‌ها برای انتخاب فرمانده تیپ از سوی شهید همت، بیان داشت: در عملیات سومار حضور نداشتم اما همرزمان شهید از رشادت‌های وی در این عملیات در برخورد با مین والمر  و مجروح شدنش سخن می‌گفتند.

وی افزود:  وی مربی و قاری قرآن بود و صوت دلنشین داشت به طوری که در جان و دل‌ها نفوذ می‌کرد.

این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به نظم شهید حسن ترک در کارها و یادداشت برداری از  برنامه‌های خود، اذعان داشت: با اخلاص و  برنامه ریزی‌ها، شناسایی‌ها را انجام می‌داد.

حمیدزاده عنوان کرد:  وی الگوی خوبی برای جوانان همدانی است و روحیه وی انقدر متعالی بود که حتی حاضر نشد مسئولیت‌های بزرگ را بپذیرد بلکه ترجیح می داد از این مسئولیت‌ها دور باشد.

ديدار خانواده شهيد حسن ترك

همرزم شهید افزود: در منطقه مجنون با وجود خستگی زیاد در روز هیچ گاه نماز شبش ترک نمی‌شد.

وی با اشاره به اینکه در منطقه فاوه مجبور به بیدار بودن به مدت سه شبانه روز بودیم، اذعان داشت: یکروز قبل شهادت انقدر لباس وی عرق کرده بود که شوره بسته بود و همان ایام گلوله مستقیم توپ باعث شهادتش شد.

مادر شهید حسن ترک نیز با اشاره سجایای اخلاقی وی اذعان داشت: او  من را برای شهادت خود آماده کرده بود و بارها گفته بود که رهبر را تنها نگذارید و توصیه به روزه در روزهای دوشنبه و پنجشنبه داشت.

درپایان این دیدار نیز به رسم ادب از طرف خبرنگاران و سپاه انصار الحسین(ع) هدیه ای به خانواده شهید اهدا شد.                                                                                                         

کد خبر 2876061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha