۳۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۵:۳۵

نماینده وزیر دفاع مطرح کرد:

وجود پتانسیل ۱۰هزارمیلیاردی در واحد تحقیقات صنایع الکترونیک

وجود پتانسیل ۱۰هزارمیلیاردی در واحد تحقیقات صنایع الکترونیک

نماینده وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: اکنون ٥٥ هزار نفر از متخصصان در١٠٠٠ شرکت دانش بنیان مشغول به کار هستند و حدود ١٠ هزار میلیارد تومان پتانسیل تحقیقات و تولید محصول دراین بخش وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قدس، نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مجمع سالانه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک خاطرنشان کرد: سالانه در کشور ٩٠ هزار دانشجو در رشته های ICT فارغ التحصیل می شوند  که ٥ درصد آنها در سطح کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند.

وی ادامه داد: برآورد می شود در حال حاضر ٥٥ هزار نفر از این متخصصان در ١٠٠٠ شرکت دانش بنیان و فناور مشغول به کار هستند، در عین حال حجم فعالیت ها در برابر کل ظرفیت صنایع الکترونیک رقم ناچیزی است و در حدود ١٠ هزار میلیارد تومان پتانسیل تحقیقات و تولید محصول در این بخش وجود دارد.

 قدس با پیش بینی رشد چشمگیر صنایع فناور و دانش بنیان در کشور گفت: این به دلیل اثربخشی در دیگر صنایع و حضور بهترین فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور است که علاقمندند توانایی خود را در بخش شرکت های فناور ارائه کنند.

نماینده وزیر دفاع ادامه داد: بیش از ٣٥٠ شرکت توانمند در این بخش داریم که گردش مالی شان بالای ٥ میلیارد تومان است، اگر نیاز شرکت های توانمند را به نسبت سرمایه ۵۰۰ میلیارد ریالی صندوق ببینیم با توجه به شرایط پساتحریم و نیاز به استفاده از ظرفیت های داخلی، رقم بسیار ناچیزی است.

وی بر این اساس نیاز به افزایش سرمایه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک از محل منابع ملی را مورد تاکید قرار داد و به ارائه چند پیشنهاد برای ارتقا خدمات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک پرداخت.

قدس نخستین پیشنهاد را افزایش سرمایه صندوق به بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: البته این عدد نیز ناچیز است اما با توجه به وضعیت فعلی صندوق و تغییر نرخ ارز رقم معقولی است.

وی کاهش بروکراسی را یکی دیگر از اقدامات ضروری فعالیت های صندوق عنوان کرد و خواستار اختصاص منابع ویژه صندوق برای شرکتهایی شد که محصولشان در بخش دولتی خریدار داشته و این بخش می تواند تضامین مورد نیاز شرکت ها را تعهد کند.

مهندس قدس همچنین خواستار ورود صندوق به ارائه خدمات در بخش میکرو الکترونیک و صنایع نانو شد و گفت: میکرو الکترونیک از زیرساخت های پایه در حوزه الکترونیک است که مورد غفلت واقع شده است در حالی که بیش از ١٠٠٠ نیروی آماده به کار و بیش از ٥٠٠٠ فارغ التحصیل در این بخش داریم.

به گفته نماینده وزات دفاع با توجه به نیاز کشور در بخش های الکترونیک خودرو، مهندسی پزشکی، الکترونیک دفاعی و مخابرات اگر صندوق بخشی از فعالیت خود را به میکرو الکترونیک اختصاص دهد به فعال شدن آن در کشور کمک خواهد کرد.

وی توسعه کریدور علم و فناوری نانو را خواستار شد و افزود: در این بخش، کشور ظرف ١٠ سال توانست از نقطه انتهایی به رده های نخست دنیا برسد و اکنون از صندوق حمایت از صنایع الکترونیک می خواهم کمک کرده و این ظرفیت را به کار گیرند.

کد خبر 2922185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha