۲۸ آبان ۱۳۹۴، ۹:۲۸

در چالوس؛

همایش ملی همدلی و همزبانی با حضور رئیس قوه قضاییه شروع شد

همایش ملی همدلی و همزبانی با حضور رئیس قوه قضاییه شروع شد

چالوس - دومین روز همایش ملی همدلی و هم‌زبانی با حضور آیت‌الله صادق لاریجانی آملی رئیس قوه قضاییه در چالوس آغاز به کارکرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امام‌جمعه چالوس صبح پنجشنبه در حاشیه این همایش گفت: تقویت همدلی و هم‌زبانی میان مردم و مسئولان نه‌تنها دولت بلکه قوه مقننه و قوه قضاییه را نیز شامل می‌شود و راه را برای شتاب بخشی به روند توسعه پایدار در کشور هموار می‌کند.

 حجت‌الاسلام محمدمهدی راشدی نوری اظهار کرد: تلقی من این است رهبر معظم انقلاب یک هوشمندی به خرج دادند و آسیب‌شناسی کردند مسیری را که به‌خصوص در سال ۹۳ و بخش مهمی از سال ۹۲ اتفاق افتاده بود که به‌گونه‌ای ایجاب می‌کرد ترمیم شود تا دیگر آن مسیر ادامه پیدا نکند.

وی افزود: تعبیر رایجی است که می‌گوید همدلی از هم‌زبانی بهتر است ولی واقعیت این است که هم‌زبانی زمانی به درد می‌خورد که ریشه در همدلی داشته باشد،انسان‌های همدل، هم‌زبان هم می‌شوند بنابراین اصل و مطلوب واقعی این است که همدلی باشد و هم‌زبانی ناشی از همدلی هم باشد.

امام‌جمعه چالوس تأکید کرد: تقویت همگرایی مردم با افکار و سلایق مختلف سیاسی و تعامل ملت با سران سه قوه کشور و اعضای آن‌ها مهم‌ترین شرط گسترش همدلی و هم‌زبانی میان دولت و ملت است.

امام‌جمعه چالوس متذکر شد: بر اساس شعار راهبردی سال ۹۴ دولت، مجلس و قوه قضاییه باید با همکاری و همراهی حداکثری حل مشکلات مردم را در اولویت قرار دهند و از سوی دیگر مردم نیز با همدلی و هم‌زبانی با خادمان خود در قوای سه‌گانه نقش اثرگذار خود در این میان را ایفا کنند.

وی اظهار کرد: تبیین برنامه‌های اجرایی کلان در کشور و شفاف‌سازی دلایل آن‌ها از سوی دولت، موجب اعتماد و همراهی بیشتر مردم و تقویت انگیزه عمومی برای همدلی و همکاری با دولت می‌شود.

امام‌جمعه چالوس اضافه کرد: در حقیقت مردم با دریافت ذهنیت صحیح از برنامه‌های کلان و راهبردی دولت می‌توانند هم‌صدا و همدل با دولت، مشکلات مقطعی برای ایجاد گشایش‌های پایدار را تحمل کنند.

امام‌جمعه چالوس  همدلی و هم‌زبانی مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی در بخش‌های مختلف مدیریتی و اجرایی را ضامن افزایش دایره اثرگذاری تحرکات مختلف در جهت پیشبرد کشور در عرصه‌های مختلف دانست.

وی یادآور شد: توجه ویژه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز اول سال جدید در حرم مطهر رضوی، تکمیل‌کننده نحوه حرکت مردم و مسئولان در ایجاد همدلی و هم‌زبانی میان دولت و مردم در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

راشدی گفت: اولویت‌های نظام اسلامی، حرکت به سمت پیشرفت در سایه همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت محقق می‌شود، یعنی دولت باید به توانمندی‌های ملت اعتماد کند و ملت نیز با همه توان خود برای پیشبرد اهداف کشور به دولت کمک کند.

وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اولویت‌های امسال را برشمردند که عمدتاً ایمان، معنویت، اقتصاد و پیشرفت علمی بود و با ارزیابی عملکرد و اقدامات صورت گرفته در سال ۹۳، فرمودند عزم ملی و مدیریت جهادی برای سال‌های آینده نیز هست.

وی افزود: اولویت‌های نظام اسلامی، حرکت به سمت پیشرفت در سایه همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت محقق می‌شود، یعنی دولت باید به توانمندی‌های ملت اعتماد کند و ملت نیز با همه توان خود برای پیشبرد اهداف کشور به دولت کمک کند، در این صورت با تفاهم و اعتماد متقابل دولت و ملت، راه پیشرفت و عدالت هموار خواهد شد و برون‌رفت از مشکلات به‌سادگی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام و نظام سعی می‌کنند خط جدایی و شکاف بین دولت و ملت را پیگیری می‌کنند، اظهار داشت: در مقابل برنامه‌های دشمنان باید اعتماد متقابل دولت و ملت را افزایش دهیم و این اعتماد متقابل در سایه همدلی و هم‌زبانی محقق می‌شود.

راشدی نوری بابیان اینکه اگر از منظر دینی هم نگاه کنیم، جدایی بین مجموعه دولت و ملت وجود ندارد، گفت: نظام اسلامی متشکل از مجموعه معارف اسلامی بر پایه آموزه‌های نبوی و مکتب اهل‌بیت و رهبری الهی است و شکل‌گیری دولت اسلامی با عزم و اراده قوی مجاهدان فی سبیل الله ولایتمدار و حرکت به سمت حیات طیبه است. نظام اسلامی ما متشکل از دولت و ملت است و فاصله‌ای وجود ندارد و دولت و ملت با همه توان خود باید سعی کنند با تفاهم و ارتباط و پیوستگی و همگرایی چرخ پیشرفت را روان‌تر کنند.

وی موانع تحقق شعار سال و راه‌کارهای عملی برون‌رفت از آن‌ها از مهم‌ترین محورهای اصلی برگزاری این همایش عنوان کرد و افزود: هم‌دلی و هم‌زبانی از دیدگاه قرآن و عترت، اقتصاد مقاومتی و نقش هم‌دلی و هم‌زبانی در چگونگی تحقق آن، نقش سازمان‌های دولتی و غیردولتی در تحکیم هم‌دلی و هم‌زبانی، نقش و تأثیر نماز جمعه و مساجد و مبلغان در نهادینه شدن شعار سال، چالش‌های مدیریت دولتی در ایران با رویکرد دولت و ملت، هم‌دلی و هم‌زبانی و مبانی علمی و عملی و هم‌زبانی از دیدگاه امام (ره) و مقام معظم رهبری از دیگر محورهای اصلی برگزاری این همایش است.

امام‌جمعه چالوس با اشاره به اینکه همایش ملی تحقق شعار سال به‌صورت علمی با مشارکت دانشگاه‌های منطقه برگزار می‌شود، تصریح کرد: در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس نسبت به اخذ مجوز آن از طریق وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اقدام کرد.

وی از ارسال بیش از ۱۰۰ مقاله تاکنون از سراسر کشور به دبیرخانه این همایش خبر داد و خاطرنشان کرد: این همایش که در دو روز درحال برگزاری است و  علاقه‌مندان تا تاریخ ۲۰ آبان ماه  فرصت داشتند نسبت به ارسال آثار خود بکوشند.

راشدی نوری اضافه کرد: روز نخست همایش ملی شعار به‌صورت تخصصی و علمی با حضور اساتید دانشگاه‌ها و ارائه‌دهندگان مقالات در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس برگزار شد و روز دوم نیز به‌صورت عمومی با حضور بیش از یک‌هزارم و ۵۰۰ نفر با سخنرانی رئیس قوه‌قضائیه  در دانشکده علوم و فنون جوادالائمه (ع) این شهرستان درحال برگزاری است.

امام‌جمعه چالوس با اعلام اینکه راهکارهای تحقق شعار سال در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اداری شهرستان چالوس به‌عنوان محور فرعی همایش است، اظهار کرد: کمیته‌های پشتیبانی، علمی، روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی، اجرایی، فرهنگی و تبلیغاتی برای هرچه باشکوه برگزار شدن این همایش تشکیل شد.

‌ ویبابیان اینکه بعد از اعلام شعار سال از سوی مقام معظم رهبری ستاد راهبردی شعار سال در شهرستان چالوس تشکیل شد، افزود: در راستای شعار سال از سوی شورای فرهنگ عمومی برنامه‌های خوبی اجرا شد که یکی از نمونه‌های آن این است که خطبه‌های اول نماز جمعه به موضوع تحقق شعار سال اختصاص یافت.

راشدی نوری حضور ادارات و نهادهای شهرستان به‌صورت هفتگی و برگزاری ملاقات عمومی با توجه به مناسبت همان هفته را از دیگر برنامه‌های تحقق شعار سال خواند و خاطرنشان کرد: در این مراسم مدیران به درخواست‌های مردم پاسخ می‌دهند.

وی بابیان اینکه سعی شد تا با نصب بنر فضای عمومی شهر به سمتی سوق داده شود که شهروندان در چالوس با شعار سال آشنا شوند، اضافه کرد: یکی دیگر از راه‌های تحقق شعار سال در شهرستان حضور مسئولان در محلات و نقاط مختلف شهری در هر هفته است که مشکلات همان منطقه مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کد خبر 2972091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha