کنفوسیوس و سعدی در تهران و پکن دیدار می کنند

همایش سعدی و کنفوسیوس سال آینده، در مرکز فرهنگی شهر کتاب و دانشگاه مطالعات خارجی پکن برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه شهر کتاب، علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی شهر کتاب گفت: به دنبال برگزاری همایش سعدی و پوشکین، سعدی و یونس‌ امره، سعدی و سروانتس، سعدی و متنبی در چهار سال گذشته در تهران، مسکو، آنکارا و مادرید، در بهار سال ۱۳۹۵، همایش سعدی و کنفوسیوس با حضور سعدی‌پژوهان و کنفوسیوس‌پژوهان ایران و چین در مرکز فرهنگی شهر کتاب و دانشگاه مطالعات خارجی پکن برگزار می‌شود.

وی افزود: مرکز فرهنگی شهر کتاب با همکاری مرکز سعدی‌شناسی برنامه‌ ده ساله‌ای را از سال ۱۳۹۱ شمسی تا ۱۴۰۰ تدوین کرده است که به معرفی ادبیات کلاسیک فارسی و آثار سعدی به کشورهای مختلف و نیز شناخت شاعران و اندیشمندان دیگر کشورها و مقایسه‌‌ اندیشه‌ها و آثار آنان با سعدی می‌پردازد.در سال ۱۳۹۵ آثار سعدی به ویژه اندیشه‌های اجتماعی او با آثار و اندیشه‌های کنفوسیوس تحلیل و بررسی می‌شود.

محمدخانی با اشاره به شباهت‌های آثار و اندیشه‌های سعدی و کنفوسیوس گفت: این دو از مهم‌ترین اندرزنامه‌نویسان ایرانی و چینی هستند. سعدی مظهر زبان فارسی و کنفوسیوس مظهر زبان چینی است. سعدی در تاریخ اندیشه‌ به اعتبار گلستان اهمیت دارد. او در فصل‌هایی از این کتاب دیدگاه‌های خود را درباره‌ اخلاق و سیاست آورده و آثارش به ویژه‌ گلستان، چندین بار به چینی ترجمه و منتشر شده است.

محمدخانی به محورهای همایش سعدی و کنفوسیوس اشاره کرد و گفت: حکمت عملی کنفوسیوس و سعدی، مبانی مشترک حکمت نظری سعدی و کنفوسیوس، پیشینه و تحول آثار سعدی در چین، چین در شعر سعدی، مطالعات سعدی‌پژوهی و کنفوسیوس‌پژوهی در ایران و چین، آموزه‌های مشترک سعدی و کنفوسیوس برای انسان معاصر، شگردها و شیوه‌های روایت در گلستان سعدی و مکالمات کنفوسیوس، چین در فرهنگ و ادب فارسی، میزان آشنایی مردم چین با آثار و آموزه‌های سعدی، حکمت عامیانه در آثار سعدی و کنفوسیوس، از جمله محورهای این همایش‌اند که سعدی‌پژوهان و کنفوسیوس‌پژوهان ایرانی می‌توانند تا ۱۵ اسفند عنوان و چکیده‌ مقاله‌ خود را برای دبیرخانه‌ همایش به نشانی info@bookcity.org ارسال کنند.

این همایش به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، دانشگاه مطالعات خارجی پکن و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ۲۹ و ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ در تهران و در خرداد ماه در دانشگاه مطالعات خارجی پکن برگزار می‌شود.

کد خبر 2976637

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =