۱۵ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۱۷

رئیس دادگستری شاهرود:

تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها رصدمی شود/اخلاق وقانون تأکید دستگاه قضا

تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها رصدمی شود/اخلاق وقانون تأکید دستگاه قضا

شاهرود-رئیس دادگستری شاهرود رسالت رسانه ها در آستانه انتخابات را آگاهی رسانی و آموزش همگانی قوانین دانست و گفت: تخلفات رسانه ها در آستانه انتخابات مورد رصد دستگاه قضا است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبریان بعداز ظهر یکشنبه در خلال دومین نشست ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی شهرستان شاهرود با موضوع نقش رسانه ها در پیشگیری تخلفات انتخاباتی در مکان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان، ضمن اشاره به رسالت رسانه ها درباره انتخابات، ابراز داشت: مطبوعات و رسانه ها، سنگ بنای تربیت جامعه و اطلاع رسانی همگانی هستند که می توانند با آموزش، جامعه پذیری اقشار مختلف جامعه را افزایش دهند.

وی افزود: شهرستان شاهرود در آستانه رویداد مهم انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری قرار دارد و لازم است تا نقش رسانه ها در پیشگیری از جرایم انتخاباتی، مشارکت مردم و همچنین ایجاد فضای انتخاباتی سالم در کنار شور و نشاط اجتماعی بیش از پیش تبیین و مورد بررسی قرار گیرد.

رعایت قانون و اخلاق مورد تاکید دستگاه قضا است

عضو شورای تامین شهرستان شاهرود همچنین با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، گفت: اصحاب رسانه می بایست برای آگاهی رسانی به افکار عمومی و جلب مشارکت مردمی از طریق رعایت اخلاق و قانون، مجریان انتخابات را یاری رسانند.

اکبریان خطاب به اصحاب رسانه شهرستان شاهرود، ابراز داشت: از همه شما می خواهیم تا در حیطه کاری خود، با رعایت قانون و اخلاق و همچنین دوری از فضای تخزیب، توهین و افترا، زمینه ساز برگزاری انتخاباتی پرشور و مردمی باشیم چرا که حضور مردم و مشارکت، نشاط اجتماعی را به دنبال دارد و این امر در نهایت باعث رضایتمندی اقشار مختلف مردم می شود.

وی افزود: دستگاه قضا علاقه ای به تشکیل پرونده برای اصحاب رسانه ندارد و از رسانه ها می خواهد تا خود، نسبت به رعایت قانون و عرف پیشگام باشند هرچند تخلفات انتخاباتی در رسانه ها به جد مورد رصد دستگاه قضا قرار دارد.

نقش رسانه ها در انتخابات بسیار اهمیت دارد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود نیز در این نشست، سه برهه فعالیت در عرصه انتخاباتی را برای رسانه ها برشمرد و گفت: نخستین زمان فعالیت هر رسانه در آستانه انتخابات، فعالیت های پیش از برگزاری است که در آن اصحاب رسانه مورادی چون ترغیب مردم به مشارکت، شناساندن افراد صالح، مومن و سیاستمدار به مردم، تعامل سازنده با ستاد برگزاری انتخابات، احیاء اعتماد همگانی و رعایت اخلاق را سرلوحه اقدامات خود قرار می دهند.

حسین رجبی همچنین درباره نقش آفرینی رسانه ها در سایر مراحل برگزاری انتخابات، توضیح داد: مرحله دوم ورود مطبوعات و رسانه ها حین برگزاری انتخابات است که با به تصویر کشیدن شور انتخاباتی و مشارکت مردمی می توانند اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان اثبات کنند.

وی افزود: و در مرحله سوم، پس از انتخابات است که در آن رسانه ها می کوشند تا فرد منتخب مردم را برای انجام امور شهری، کشوری، استانی، قانون گذاری و اجرایی حمایت کنند لذا با توجه به این سه نقش اساسی مطبوعات، می توان گفت نقش رسانه ها در برگزاری انتخابات بسیار حائز اهمیت است.

جو انتخاباتی رسانه های شاهرودی مناسب است

عضو ستاد برگزاری انتخابات شهرستان شاهرود همچنین با بیان اینکه در شهرستان تا کنون کمتر با موارد بی اخلاقی رسانه ای در حوزه انتخابات مواجه بوده ایم، گفت: خوشبختانه جو مطبوعاتی رسانه های موجود و فعال در شاهرود نسبتا مناسب است و عمده این رسانه ها همواره قانون، عرف و اخلاق را رعایت می کنند.

رجبی از فضای مجازی به عنوان تنها دغدغه دستگاه قضا درباره انتخابات نام برد و توضیح داد: خوشبختانه بیشتر رسانه ها موراد قانونی و اخلاقی را رعایت می کنند اما نگرانی و دغدغه ما بیشتر در فضای مجازی است که خوشبختانه دستگاه قضا با همکاری و تعامل سازنده با پلیس فتا در موارد مورد نیاز قطعا ورود پیدا خواهد کرد.

وی خطاب به اصحاب رسانه افزود: شاخصه های تعامل بین مطبوعات و دولت همانطور که مقام معظم رهبری سال جاری را تحت عنوان همدلی و همزبانی نامگذاری فرمودند، توسط رسانه های شاهرودی به خوبی رعایت می شود اما در آستانه انتخابات از همه رسانه ها می خواهیم تا به قانون احترام بگذارند.

فضای مجازی تهدیدی بزرگ برای انتخابات

معاون سیاسی امنیتی فرماندار شاهرود نیز در این نشست با بیان اینکه فضای مجازی بزرگترین تهدید برای انتخابات هفتم اسفندماه است، گفت: طبق متن قانون انتخابات که مشتمل بر دو بخش تخلفات انتخاباتی و روند برگزاری آن است، به صراحت اعلام شده که رسانه ها باید از افترا، تهمت، نشر اکاذیب و مصادیق مجرمانه اجتناب کنند چرا که ممکن است نشر برخی اکاذیب باعث تشویش اذهان عمومی و در نهایت بی اعتمادی مردم به روند برگزاری انتخابات شود.

احمد خرم با بیان اینکه جلب اعتماد حداکثری مردم نخستین رسالت مطبوعات و رسانه ها است، بیان داشت: این مهم بدون احترام با قانون و اخلاق قطعا محقق نمی شود.

وی افزود: جو رسانه های شاهرودی در آستانه انتخابات، با وجود اینکه تنور مباحث انتخاباتی در این شهرستان، زودتر از سایر نقاط استان گرم شده، نسبتا مناسب است و در این باره نیز باید گفت، رسانه ها در جلب مشارکت عمومی، اعتمادسازی، برگزاری انتخاباتی سالم و همچنین معرفی نامزدهای انتخاباتی نقشی ویژه و موثر دارند.

نباید از فضای مثبت رسانه ای خارج شویم

عضو ستاد انتخابات شهرستان شاهرود همچنین با ابراز نگرانی از برخی بی اخلاقی های انتخاباتی در فضای مجازی، گفت: نسبت به فضای مجازی نگرانی های بسیاری است و هم اکنون در برخی رسانه های شهرستان به نظر می رسد فضای مثبت و سازنده انتخاباتی جای خود را به برخی اقدامات ناشایست داده است که البته بخشی از این مهم، قطعا به دلیل عدم آگاهی از قوانین انتخاباتی و رسانه ای است.

خرم با بیان اینکه تا وقتی اعلام نامزدی افراد مشخص و تایید صلاحیت نشوند، نباید فضای مجازی را برهم زد، توضیح داد: پیش از تائید صلاحیت فرد برای شرکت در انتخابات متاسفانه قانونی برای رسیدگی به مرجع تخلفات وی در فضای مجازی وجود ندارد اما قطعا پیگیری های دستگاه قضا پس از انجام مراحل تائید صلاحیت به قوت خود باقی است.

وی افزود: برخی رسانه ها امروز در فضای مجازی حتی مجوز فعالیت ندارند که با نظارت آن ها توسط دستگاه قضا و پلیس فتا قطعا می توان جو انتخاباتی آرامی را در شاهرود مشاهده کرد.

اخلاق در رسانه ها حکم فرما باشد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود نیز در این نشست با اشاره به اینکه اخلاق باید فصل الخطاب فعالیت رسانه ها باشد، گفت: برای برخی نوشته های مطبوعاتی نیاز به تفسیر قانون است و در این میان هیچکس بهتر از خود نویسنده و یا صاحب رسانه نمی تواند تشخیص بدهد که این مطلب غیر اخلاقی است یا خیر و سپس برای نشر آن اقدام کند.

جان محمد خوب پور، با تاکید بر اینکه اصحاب رسانه باید اخلاق و قانون را رعایت کنند، ابراز داشت: برخی سایت ها در شهرستان شاهرود فعالیت های انتخاباتی را در حالی آغاز کرده اند که اصلا مجوزی ندارند و نه تنها ما در شهرستان، بلکه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان سمنان نیز نمی تواند آن ها را مورد ارزیابی قرار داد که این مهم می بایست به نحوی رفع شود.

وی افزود: جو عمومی مطبوعات و رسانه ها در شهرستان شاهرود عمدتا مناسب است و تنها در این میان با برخی از این سایت ها می بایست برخورد شود که مسئولانشان نیز مشخص نیستند لذا در مجموع می توان گفت تا کنون تخلف بارز انتخاباتی توسط عمده مطبوعات و رسانه های موجود و فعال در شهرستان مشاهده نشده است.

اخلاق، عرف و قانون توسط رسانه ها رعایت شود

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شهرستان شاهرود نیز در خلال دومین نشست پیگیری از جرایم انتخاباتی این شهرستان، گفت: رسانه های شهرستان تا کنون و درطول برگزاری انتخابات گذشته، خوشبختانه نقشی فعال داشته اند و همواره به مهمترین رسالت خود که همانا جلب مشارکت مردمی بوده عمل کرده اند.

عباسعلی اسماعیلی با اشاره به آسیب های پیرامون رسانه ها در آستانه انتخابات، توضیح داد: برخی رسانه ها ممکن است با تخزیب برخی نمادهای انتخاباتی در صدد حمایت از برخی جریان های دیگر باشند که توصیه ما به این گروه از رسانه ها این است که تنها نشان دادن عملکرد و خصوصیات بارز نامزد مورد حمایتتان برای جلب اعتماد مردم و انجام رسالت تبلیغی شما کافی است.

وی افزود: اخلاق، شرع و قانون مثلث سه گانه اصحاب مطبوعات و رسانه های گروهی هستند که به رعایت آن ها می توانند علاوه بر انجام رسالت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی خود به اقشار مختلف مردم، مجریان انتخاباتی را نیز در راه برگزاری هرچه بهتر انتخابات یاری رسانند.

پلیس فتای شاهرود در ۲۵۰ گروه تلگرامی عضو است

رئیس پلیس فتای شهرستان شاهرود نیز در خلال این نشست، با اشاره به نحوه برخورد ناجا با متخلفان فضای مجازی گفت: رصد تمامی گروه های تلگرامی و شبکه های فضای مجازی توسط پلیس فتا با وجود کمبود نیرو به صورت شبانه روزی در حال انجام است.

سرگرد محمود گیلانی با اشاره به اینکه فعالیت های مجازی بالغ بر۴۰ شخص که احتمال نامزدی آن ها در انتخابات هفتم اسفندماه وجود دارد به خوبی رصد می شود، بیان داشت: متاسفانه در فضای مجازی برخی بی اخلاقی ها، تخریب ها، افترا و برخوردهای احساسی به چشم می خورد که پلیس فتا با تکمیل پرونده فعالیت های فضای مجازی این افراد و گروه ها، آماده برخورد با دستور مقام قضایی با متخلفان است.

وی در خاتمه افزود: پلیس فتا با حضور مستقیم در۲۵۰گروه تلگرامی تنها در شاهرود، از نزدیک تمامی فعالیت های فضای مجازی را رصد کرده و در نهایت پرونده تخلفات را به مراجع قضایی ارجاع خواهد داد چرا که امروز و در آستانه انتخابات تهدید اصلی فضای مجازی و به ویژه تلگرام و فیس بوک هستند اما در این بین باید گفت ناجا برای رسیدگی بهتر به تخالفان نیازمند یاری مردم و همچنین رسانه های گروهی است چرا که رصد روزانه یک هزار و ۴۰۰سایت اینترنتی که امروزه توسط پلیس فتا صورت می گیرد، امری دشوار است.

کد خبر 2992909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha