۱۱ بهمن ۱۳۹۴، ۸:۴۳

۱۱۰ پروژه پایتخت آماده واگذاری به بخش خصوصی/ دولت تضمین می دهد

۱۱۰ پروژه پایتخت آماده واگذاری به بخش خصوصی/ دولت تضمین می دهد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه دولت به دنبال ایجاد تضمین به بخش خصوصی است، گفت: ۱۱۰ پروژه را از میان هزار پروژه برای واگذاری به بخش خصوصی انتخاب کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست هم اندیشی فرصت های سرمایه گذاری در استان تهران با حضور نعمت الله ترکی ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، نوربخش عسگری معاونت هماهنگی برنامه و بودجه؛ مدیران و نمایندگان صندوق های سرمایه گذاری و تعدادی از مدیران بخش سرمایه گذاری بانک های خصوصی و دولتی برگزار شد.

این نشست پیرو همایش فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی که چندی پیش با حضور سرمایه گذاران خارجی(۲۴ کشور) برگزار شده بود انجام شد.

نعمت الله ترکی در این نشست فرصت سرمایه گذاری صندوق های سرمایه در تهران را غنیمت شمرد و اظهار داشت: ما کشور ثروتمندی داریم که علت آن دو منبع بزرگ منابع زیرزمینی و نیروی انسانی جوان و متعهد است. در حوزه اقتصادی توجه مناسبی به منابع و ذخایر زیرزمینی نشده است. قرارگیری کشور میان سه قاره اروپا، آمریکا و آفریقا ظرفیت بزرگی از دسترسی و انتقال تجربه و همه شاخص های اقتصادی ایجاد کرده است. قرارگیری در میان دو حوزه اصلی ذخایر  انرژی های جهان و  داشتن ۱۸ درصد ذخایر نفتی دنیا هم خود گواه این مهم است.

معاون استاندار تهران گفت: ایران درصد زیادی از منابع گازی جهان را دارد و جزء ۱۰ کشور برتر در حوزه ذخایر معدنی است. حدود ۱۵ درصد ذخایر سرب جهان را داریم و  جزء ۱۰ کشور برتر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری هستیم اما متاسفانه از آن بهره برداری چندانی نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیروی انسانی جوان و متخصص را ظرفیت بالقوه کشور عنوان کرد و افزود: بیش از ۵۰ درصد گردش مالی کشور در تهران است و علت درست استفاده نکردن از این ظرفیت ها غفلت از ظرفیت ها و سرمایه گذاری و جذب سرمایه است، البته بخشی از این مشکلات هم تحریم های اقتصادی بود که با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید و موقعیت پسابرجام نیازمند همفکری و همگرایی در حوزه اقتصادی هستیم.

ترکی افزود: باید به دنبال راهکار و تضمین برای بخش خصوصی باشیم تا بتوانیم مشکلات حوزه سرمایه گذاری را رفع کنیم، متاسفانه شرکت هاو یا صندوق های سرمایه گذاری دچار بنگاه داری شدند تا جذب سرمایه (داخلی و خارجی).

وی با بیان اینکه دولت آمادگی خود را برای واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی یک ماه پیش اعلام کرده است، گفت: در بخش بانک ها درجذب سرمایه داخلی و خارجی اتقاق خاصی صورت نگرفته در حالی که اگر این فرهنگ سازی در حوزه صندوق و جذب سرمایه گذاری خارجی انجام شود موفق خواهیم بود.

ترکی افزود: البته هم اکنون ۱۱۰ پروژه را از میان هزار پروژه برای واگذاری به بخش خصوصی انتخاب کرده ایم که استقبال چندانی نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران کشاورزی را یکی از مهمترین حوزه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در تهران دانست و گفت: در جنوب و جنوب شرق استان ظرفیت بالایی برای کشاورزی و انتقال آب وجود دارد. آبیاری آن از طریق تصفیه خانه محل صورت می گیرد و تا یک سال آینده بخش آبرسانی به هزار هکتار می رسد.

 وی ادامه داد:  ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به زمینی با مساحت بیش از۸۰ هزار هکتار منتقل خواهد شد. همچنین تا امروز هزار هکتار واحدهای تولید گلخانه ای  توسط بخش خصوصی ایجاد شده که ظرفیت مناسبی است.

معاون اقتصادی استاندار تهران اظهار داشت: در جنوب غرب و غرب تهران هم این ظرفیت ها وجود دارد. همچنین ۱۸ هزار واحد صنعتی فعال در تهران وجود دارد که باید با همفکری و همگرایی با بخش خصوصی منجر به سرمایه گذاری شود.

کشور آماده جهش اقتصادی بزرگ است

ترکی تاکید کرد: دولت به دنبال ایجاد تضمین به بخش خصوصی است و نگرانی از این بابت وجود ندارد. کشور آماده برداشتن قدمی بزرگ در بخش اقتصادی و سرمایه گذاری است.

کد خبر 3037732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha