ساخت دستگاه توکامک «البرز» و «تابان» برای تولید انرژی

مدیر پروژه توکامک دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ساخت دو نوع دستگاه توکامک برای تولیدانرژی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر،  رضا امراللهی در حاشیه بازدید رئیس شورای شهر تهران با اشاره به دستاوردهای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه گداخت هسته‌ای افزود: توکامک «البرز» و «تابان» از جمله این دستاوردهای محققان این دانشگاه در حوزه فیزیک پلاسما و گداخت هسته‌ای است.

وی به جزئیات این دستگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: توکامک البرز دارای سطح مقطع D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره شکل است.

امراللهی با تاکید بر این که در حال حاضر ۳ دستگاه توکامک در کشور وجود دارد که از خارج خریداری شده است، ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۵ سال قبل با همت تیم ۲۰ نفره تحقیقاتی شامل اساتید و دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد اقدام به طراحی و ساخته این دستگاه‌ها کرده‌اند.

مدیر پروژه توکامک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه توکامک را دستگاهی برای تولید انرژی پاک توصیف کرد و یادآور شد: آنچه که در خورشید رخ می‌دهد این است که هیدروژن‌ها به یکدیگر برخورد کرده و از تلاقی آنها با یکدیگر پلاسما و انرژی پاک تولید می‌شود.

این محقق اضافه کرد: از آنجایی که نمی‌توان انرژی را ذخیره سازی کرد از این رو با الگو برداری از خورشید، سیستم‌هایی در قالب دستگاه توکامک به منظور تولید انرژی بر روی زمین پیاده سازی شد.

امراللهی با بیان این که در دنیا ۲۰ دستگاه توکامک ساخته شده است، اظهار کرد: ولی هیچ یک از آنها به فاز صنعتی تولید انرژی وارد نشده‌اند به گونه‌ای که در پروژه بزرگ جهانی «ایتر» که شبیه توکامک البرز در مقیاس بسیار بزرگتر است، بنا دارند تا ۱۵ سال آینده از آن انرژی تولید کنند.

رئیس گروه هسته‌ای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص تفاوت‌های توکامک البرز و تابان توضیح داد: تفاوت این دو دستگاه در ساختار سطح مقطع آنها است. سطح مقطع توکامک البرز D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره‌ای است.

وی با اشاره به بازدید رئیس شورای شهر از آزمایشگاه گداخت هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: شهید دکتر مصطفی چمران اولین ایرانی دانش آموخته رشته پلاسما و گداخت هسته‌ای از دانشگاه برکلی است.

مدیر پروژه توکامک البرز و تابان تاکید کرد: دستگاه‌های ساخته شده در آزمایشگاه گداخت هسته‎ای این دانشگاه ادامه مطالعات گداخت هسته‌ای شهید دکتر چمران است. 

کد خبر 3688813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =