ماموریت ارتش نیجریه برای ترور رهبر موقت شیعیان

«مصطفی محمد» تاکید کرد ارتش نیجریه در روز عاشورا ماموریت مستقیم داشت شیخ «یعقوب یحیی» را در استان کاتسینا به شهادت برساند اما استاندار کاتسینا و امام جمعه این شهر جلوگیری کردند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- محمد فاطمی زاده: آذرماه سال گذشته بود که نظامیان ارتش نیجریه در اقدامی وحشیانه به منزل شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان این کشور در منطقه «گیسلو» در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» یورش بردند.

جنبش اسلامی نیجریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان حمله نیروهای ارتش این کشور به محل اقامت شیخ زکزاکی، چندین عضو ارشد این جنبش از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید، ابراهیم عثمان و جمی گلیما به شهادت رسیده‌اند.

بنا بر اعلام سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه، در حمله وحشیانه آذرماه، نیروهای ارتش حتی افراد زخمی را نیز هدف گلوله قرار داده و آن‌ها را به شهادت رساندند.

در حملات وحشیانه سال گذشته ارتش نیجریه به منزل شیخ زکزاکی درگیری شدیدی میان نظامیان و طرفداران این روحانی شیعی درگرفت که به دنبال آن حدود دو هزار نفر شهید و هزاران تَن دیگر زخمی شدند. طبق اعلام رسمی نهادهای بین المللی ارتش نیجریه پس از شهادت شمار زیادی از شیعیان اقدام به دفن آنها در گورهای دسته جمعی کرده است. نظامیان ارتش نیجریه در روزهای اخیر نیز شیعیان عزادار حسینی را در منطقه کانو هدف حملات خود قرار دادند که منجر به شهادت ۱۰ نفر از آنها شد.

از آذرماه سال ۹۴ تاکنون مناطق مختلف کشور نیجریه صحنه تظاهرات مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی و محکومیت ارتش این کشور بوده است. اعتراضات مردمی نه تنها در مناطق مسلمان نشین بلکه در مناطق مسیحی نشین نیز ادامه می یابد. 

در خصوص آخرین تحولات نیجریه و اوضاع این کشور و همچنین آخرین وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی، خبرنگار مهر گفتگویی را با «مصطفی محمد» از اعضای ارشد جنبش اسلامی نیجریه انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*اخیرا اخباری مبنی بر وخامت وضعیت جسمانی شیخ «ابراهیم زکزاکی» در رسانه ها منتشر شده است. آیا خبر دقیقی از آخرین وضعیت ایشان در دست است؟

شیخ زکزاکی همچنان در ابوجا پایتخت نیجریه در اسارت و حصر خانگی توسط دستگاه اطلاعاتی این کشور هستند و از لحاظ پزشکی به ایشان رسیدگی نمی شودشیخ زکزاکی همچنان در ابوجا پایتخت نیجریه در اسارت و حصر خانگی توسط دستگاه اطلاعاتی این کشور هستند. به دلیل مشکلاتی که برای چشم و پای ایشان پیش آمده است، در وضعیت مطوبی نیست.

دولت نیجریه برای ایشان داروی مناسب و همچنین پزشک خوب تهیه نمی کند و از لحاظ پزشکی به ایشان رسیدگی نمی شود. علیرغم درخواست های مکرر ما برای رسیدگی پزشکی به ایشان، مقامات مربوطه از انتقال شیخ به بیمارستان در داخل و یا خارج از کشور نیز ممانعت می کنند.

در رابطه با ملاقات ایشان نیز، امکان این کار فراهم نیست و فقط برخی اوقات فردی از اعضای خانواده شیخ از سوی دستگاه اطلاعاتی اجازه می یابد که با ایشان دیدار کند. شیخ زکزاکی در منزلی تحت نظارت اطلاعات نیجریه در حصر خانگی به سر می برند که مکان آن معلوم نیست و عناصر اطلاعاتی در زمان دیدار خانواده شیخ زکزاکی با ایشان، شیخ را به مکانی منتقل کرده و تحت نظارت این کار را انجام می دهند. پس از این دیدار نیز شیخ مجددا به همان منزل بازگردانده می شود.

*واکنش مردم دیگر ادیان و مذاهب نیجریه به تحرکات و فعالیت های شما چیست؟

در نیجریه فقط ۲ دین اسلام و مسیحیت وجود دارد؛ مسیحیان نیجریه به تحرکات شیعیان واکنش بسیار خوبی نشان داده اند و از آن استقبال می کنند. علاوه بر شیعیان، مسیحیان در جنوب کشور نیز تحرکاتی را علیه دولت نیجریه انجام می دهند. رئیس این جنبش بازداشت شده است و این مسیحیان شرط کرده اند که تنها با ۲ شرط حاضر به صلح با دولت نیجریه هستند؛ ۱- آزادی رئیس شان ۲- آزادی شیخ زکزاکی.

* تحلیل شما از واکنش ارتش نیجریه به تظاهرات مردمی در اعلام همبستگی با شیخ زکزاکی چیست؟ چرا همچنان سرکوب تظاهرات در دستور کار ارتش است؟

با وجود کشتار شیعیان توسط نظامیان ارتش، مردم همچنان به مقاومت خود ادامه می دهندشیعیان نیجریه تقریبا به صورت مستمر در هر روز و یا هر چند روز به تظاهرات در نقاط مختلف و یا در مکانی یکسان ادامه می دهند. علیرغم فشارها و اقدامات سرکوبگرانه دولت، باز هم موفق نشده اند روحیه آزادی خواهی شیخ زکزاکی را از ایشان سلب کنند و تظاهرات همچنان ادامه دارد.

روز دوشنبه هفته جاری نیز در پی سرکوب حرکت مردم کانو از سوی نظامیان ارتش نیجریه بیش از ۱۰۰ نفر به شهادت رسیدند و تعدادی دیگر نیز زخمی هستند که در جنگل خارج از شهر حضور دارند که هنوز اجسادشان کشف نشده است. با وجود کشتار شیعیان توسط نظامیان ارتش، همچنان مردم به مقاومت خود ادامه می دهند و هراسی از این اقدامات سرکوبگرانه ندارند.

مردم کما فی السابق به فعالیت های خود همانند دوران حضور شیخ زکزاکی ادامه می دهند. شیعیان نیجریه همانند دوران پیش از بازداشت شیخ زکزاکی، به فعالیت های عبادی خود ادامه می دهند و هر روز با تجمع در مراکز شیعی، علاوه بر ختم دسته جمعی قرآن برای آزادی رهبر شیعیان نیجریه دعا می کنند. در همین راستا مردم ۳ راه را در پیش گرفته اند؛ نخست دعا در حوزه عبادی است. دوم اعتراض به دادگاه کشوری و مرحله سوم نیز برگزاری تظاهرات در نقاط مختلف.

*فعالیت های کمیته تحقیقات نیجریه که قرار بود درباره مسأله شیخ زکزاکی و جنایت های ارتش علیه طرفداران وی گزارشی را تهیه و ارائه کند، به نتیجه ای منجر شده است؟

این کمیته پس از کشتار مردم از سوی دولت تعیین شد و ۷۵ تا ۸۰ درصد از اعضای این کمیته را وهابیون تشکیل می دهند. بنابراین به این دلیل که در این کمیته عدالت رعایت نشده بود، شیخ زکزاکی دستور دادند که ما از این کمیته خارج شویم. البته در گزارش های حاصله که ۴ جلد شده بود، بر محاکمه ارتش نیجریه تاکید شده بود اما دادگاه کشوری نیجریه و وزارت دادگستری آن را اجرا نکردند و مسئولان آن به دلیل همین حملات اخیر نیز از سوی دادگاه بین المللی در وین احضار شدند تا در خصوص حملات اخیر پاسخگو باشند.

*آیا شورای عالی امور اسلامی نیجریه اقداماتی را برای آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی صورت داده اند؟

۳ وزیر به همراه برخی از نمایندگان مجلس کشور با ارسال نامه ای به «محمدو بوهاری» رئیس جمهور نیجریه، خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده اند اخیرا که از نیجریه بازگشتم، روند تغییرات بسیار جالب است؛ تا جایی که ۳ وزیر به همراه برخی از نمایندگان مجلس کشور با ارسال نامه ای به «محمدو بوهاری» رئیس جمهور نیجریه، خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده اند.

طبق قانون اساسی هر کس با هر دینی مجاز به انجام فعالیت های مربوط به دین خود است اما این قانون نقض می شود. در حال حاضر نیز ارتش نیجریه بدون توجه به نقض قانون اساسی در حال کشتار مردم است. نمایندگان مجلس عمدتا تحت امر دولت و مهره های آن هستند و در صورت مخالفت با حرکت دولت آسیب می بینند.

*واکنش نهادهای بین المللی حقوق بشری در قبال مسأله شیخ زکزاکی و حمایت از وی را چگونه ارزیابی می کند؟

این سازمان ها در عمل هیچ کاری نمی کنند و تنها کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس به ریاست مسعود شجره در این زمینه فعالیت خوبی داشت. دیگر سازمان ها فقط حرف می زنند اما در عمل هیچ کاری انجام نمی دهند. حتی شیعیان بارها در برابر دفاتر این سازمان ها در ابوجا تجمع کرده و خواستار رسیدگی شدند اما باز هم نتیجه نداد

*در غیاب شیخ ابراهیم زکزاکی آیا فرد دیگری مسئولیت هدایت و رهبری شیعیان نیجریه را بر عهده دارد؟

ارتش نیجریه در روز عاشورا ماموریت مستقیم داشت شیخ «یعقوب یحیی» را در استان کاتسینا به شهادت برساند اما استاندار کاتسینا، امام جمعه این شهر، ترور شیخ یعقوب یحیی را رد کرده و با این اقدام مخالفت کردند  شیخ «یعقوب یحیی» این مسئولیت را برعهده دارند و در شهر کاتسینا در شمال غرب نیجریه مشغول رهبری تحرکات شیعیان نیجریه است. ایشان راه شیخ زکزاکی را ادامه می دهند و حرکت جنبش اسلامی را به پیش می برند.

ارتش برای به شهادت رساندن ایشان تلاش بسیاری کرده است؛ حتی ارتش در روز عاشورا ماموریت مستقیم داشت ایشان را در استان کاتسینا به شهادت برساند اما استاندار کاتسینا، امام جمعه و یکی از مقامات این شهر، ترور شیخ یعقوب یحیی را رد کرده و با این اقدام مخالفت کردند.

به همین دلیل نیز ارتش در به شهادت رساندن ایشان ناکام ماند؛ مقامات نظامی ارتش مطمئن بودند در صورت بی توجهی به این موضوع، استاندار و امام جمعه کاتسینا قادر هستند علیه آنها اقدامی را صورت دهند. علت مخالفت استاندار با ارتش تحت امر دولت این است که در هر استان این مردم هستند که استاندار و شورای استان را تعیین و انتخاب می کنند و رئیس جمهور در این زمینه نقشی ندارد. یعنی استانداران مستقل هستند.

*«جان کری» وزیر خارجه آمریکا اخیرا با سفر به نیجریه به دیدار برخی از سران قبایل این کشور رفته بود تا توطئه ای علیه شیعیان نیجریه طراحی کند. در این خصوص توضیح دهید.

جان کری در دیدار از نیجریه تلاش کرده تا تلاش های ظریف و ایران برای آزادی شیخ زکزاکی از طریق دیپلماتیک را خنثی کندسفر جان کری وزیر خراجه آمریکا به نیجریه پس از سفر «ظریف» وزیر خارجه ایران به این کشور صورت گرفت؛ وزیر خارجه آمریکا در این سفر با شماری از علمای وهابی و استانداران نیجریه دیدار کرده بود؛ وی در این دیدارها علاوه بر بیان سخنانی عجیب علیه ایران و تشیع تلاش کرده تا بدین صورت تلاش های ظریف و ایران برای آزادی شیخ زکزاکی از طریق دیپلماتیک را خنثی کند. زمامداران نیجریه نیز تحت امر آمریکا هستند اما مردم از آمریکا استقبال نمی کنند.

کد خبر 3826807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 4 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • مهدی IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
   0 0
   درود بر شیخ زکزاکی و تشکر از خبرنگار محترم جناب آقای فاطمی زاده