۱۸ اسفند ۱۳۹۵، ۱۱:۲۳

رعایت حقوق مصرف کننده و تولیدکننده به نفع جامعه است

رعایت حقوق مصرف کننده و تولیدکننده به نفع جامعه است

شیراز - استاندار فارس گفت: اگر تولید کننده و مصرف کننده حقوق یکدیگر را رعایت کنند منافع آن در نهایت نسیب جامعه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، محمد علی افشانی درششمین جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان استان فارس افزود: اگر تولید کننده ما هم کیفیت و هم قیمت را رعایت کند در آن صورت مصرف کننده سود خواهد برد.

وی ادامه داد: نمی توان برای همیشه و به هر شکل ممکن از تولید کننده حمایت کرد بلکه زمانی باید از تولید کنندگان حمایت کنیم که در یک رقابت سالم بتوانند با کالای خارجی هم به لحاظ کیفیت و هم قیمت برابری و رقابت کنند.

استاندار فارس افزود: حق مصرف کننده در این است که با یک پرداخت واحد بتواند کالای با کیفیت تری در اختیار داشته باشد.

افشانی اظهار کرد: زمانی تولید کنندگان ما می توانند در عصر رقابتی امروز موفق باشند که هم دانش مدیریتی روز را داشته باشند و مانند سایر بخش های ما به روش سنتی گذشته واحد تولیدی خود را اداره نکنند و هم از ابزارهای کنترل کیفیت در سیستم خود استفاده کنند.

وی سیستم کنترل کیفیت را متعلق به جنگ جهانی دوم دانست و گفت: علیرغم اینکه این سیستم متعلق به ۶۰ سال پیش است اما امروز در بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی ما در کشور این سیستم وجود ندارد.

استاندار فارس ادامه داد: سیستم تضمین کیفیت باید در واحدهای تولیدی وجود داشته باشد تا تضمینی برای مصرف کننده وجود داشته باشد.

وی افزود: حتی دنیا در ادامه وقتی متوجه شد که سیستم کنترل کیفیت پاسخگو نیست به سمت استقرار سیستم مدیریت کیفیت در واحدهای تولیدی رفت تا تمام فرایند تولید در هر واحد تولیدی کنترل شود.

افشانی تصریح کرد: اگر تولید کننده ما هم دانش و مدیریت داشته باشد و هم ابزارهای نوین را برای کنترل به کار گیرد باید بتواند بهتر از آنکه می خواهد کالایی را از چندین هزار کیلومتر خارج از مرزهای ما وارد کشورمان کند کالای خود را به فروش برساند.

وی افزود: در این میان فقط یک مساله است که تولید کنندگان ما به آن اشاره می کند و آن بحث افزایش نرخ بهره بانکی است که این نیز تا ابد نیست و واحدهای تولیدی ما نمی توانند حتی پس از سال ها فعالیت باز بحث بهره بانکی را بهانه ای برای کاهش کیفیت یا افزایش قیمت ها قرار دهند.

استاندار فارس ادامه داد: این حق مردم به عنوان مصرف کنندگان است که با یک پرداخت مشخص صاحب کالای با کیفیت ترو با قیمت مناسب تر شوند.

افشانی اضافه کرد: اگر ما می گوییم که تولید باید مورد حمایت قرار گیرد منظور تولیدی است که به دنبال ارتقاء دانش و سطح فناوری خودش است وگرنه اگر بخواهیم به هر شکلاز هر تولید کننده ای حمایت کنیم هم به کشور، هم به تولید کنندگان حرفه ای و هم به مصرف کنندگان ضربه زده ایم.

استاندار فارس، قاچاق کالا را تهدیدی جدی برای تولید داخل دانست و گفت: اینکه کالای قاچاق از مرز وارد کشور می شود امری کاملا روشن است اما اگر استان های مرزی به وظیفه خود در کنترل مرزها و جلوگیری از ورود کالای قاچاق و حتی اتباع بیگانه غیرمجاز به خوبی عمل کنند، کالای قاچاق و اتباع غیرمجاز هرگز وارد استان فارس نخواهد شد.

افشانی ادامه داد: قطعا میزان کالای قاچاق موجود و کالای قاچاق کشف شده در استان فارس باید به مراتب کمتر از استان های مرزی باشد اما وجود همین میزان کالای قاچاق در فارس نیز بیانگر عدم انجام تعهدات استانهایی است که باید مانع ورود کالای قاچاق به کشور شوند.

وی عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز فارس را قابل قبول دانست و افزود: البته ما افتخار نمی کنیم که بگوییم کالای قاچاق بیشتری گرفته ایم بلکه باید زمانی افتخار کنیم که میزان ورود کالای قاچاق کاهش یافته و در مقابل کشفیات نیز بیشتر شود که این بیانگر سالم تر و کاراتر شدن سیستم است.

استاندار فارس موفقیت های کسب شده در استان در سال ۹۵ را خوب توصیف کرد و گفت: امیدواریم در سال ۹۶ و سال های پس از آن شاهد موفقیت های بیشتری در کشور و استان فارس باشیم و این نیز در صورتی محقق خواهد شد که هم به علم، هم به عالم و هم به دانش و تکنولوژی بها داده شود.

افشانی افزود: باید بدانیم که ثروت امروزی بشر ماشین آلات و تجهیزات نیست بلکه ثروت بشر دانش تجمیع شده ای است که در هر دوره تاریخی متعلق به یک منطقه و کشور است اما این دانش متعلق به همگان است.

وی اضافه کرد: ما نیز باید از این ثروتی که متعلق به خودمان است به نحو مطلوب و مناسب استفاده کنیم و با انتقال دانش و تکنولوژی که بعد از برجام زمینه آن هم برای ارتباطات دانشگاهی ما هم برای انتقال راحت دانش و تکنولوژی فراهم شد عرصه تولید را ارتقاء بخشیم.

افشانی ادامه داد: تولید کنندگان ما باید از این فرصت برای ارتقاء تکنولوژی واحد تولیدی خود استفاده کنندچرا که در عصر امروزی نمی توان با استفاده از ابزارهای قدیمی به رقابت با تکنولوژی روز برخاست.

استاندار فارس افزود: باید مانع واردات کالای غیر استاندارد به داخل کشور شد و اداره کل استاندارد باید ابزارهای لازم را برای کنترل مشخصات کالای خارجی که بنا است وارد کشور شود در اختیار داشته باشد.

وی گفت: همه ما موظف به حمایت از تولید داخل هستیم چرا که تولید داخلی یعنی افزایش درآمد سرانه و افزایش اشتغال و افزایش اشتغال نیز یعنی مبارزه با شکل گیری ناهنجاری های اجتماعی و گسترش افسردگی در بین جوانان جویای کار.

افشانی افزود: بنابراین می بینیم که امروز بعد از معلمان باید تولید کنندگان را مورد تکریم قرار دهیم چرا که در یک زنجیره ای به جامعه خدمت می کنند که نفع بسیاری دارد.

استاندار فارس، با اشاره به پرداخت ۵۵۷ میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح ارتقاء و رونق تولید به واحدهای صنعتی این استان گفت: در گام نخست در طرح ارتقاء و رونق تولید، ۵۱۷ میلیارد تومان اعتبار به استان فارس اختصاص داده شد اما با حذف سقف پرداخت،میزان رقم پرداختی به واحدهای صنعتی در استان تا هفته گذشته به ۵۵۷ میلیارد تومان رسید.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، بیش از یک هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت توسط شعب بانک ها تایید شده اند و به میزان بیش از سه هزار میلیارد تومان نیز برای دریافت تسهلات ثبت نام کرده اند.

افشانی افزود: امروز متوسط جذب تسهیلات در استان فارس در مقابل متوسط ۵۵ درصدی جذب کشور به ۱۰۸ درصد رسیده که این امر به خاطر همراهی مدیران بانک ها در این بخش است.

کد خبر 3926804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha