مدیر انقلابی می خواهیم/کشور را نمی توان در حالت رکود نگه داشت

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشور را نمی توان در حالت ضعف و رکود نگه داشت و با فکر و مطالعه می توان مدیریت انقلابی را اجرایی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز گذشته (۱۹ اسفند)  در یادواره سردار شهید حاج حسن کربلایی در جمع خانواده های شهدا، جانبازان و نمازگزاران مسجد حاجی آقا بابای تبریز  با گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم به ویژه شهدای آذربایجان اظهار داشت: اسفندماه، ماه فرماندهان شهید دفاع مقدس است. حدود ۱۰ نفر از فرماندهان بزرگ سپاه در اسفندماه سال های مختلف به فیض شهادت رسیده اند. شهید حسن کربلایی هم یکی از این فرماندهان بود. مقوله فرماندهی در دفاع مقدس، ویژگی هایی داشت که توانست ملت ایران را بعد از اشغال مناطقی از پنج استانش و نبرد با قدرت های جهانی، موفق و سربلند بیرون بیاورد.

وی افزود: اکنون با وجود دلسوزی مدیران، کشور سرطان ناکارآمدی کشور را فرا گرفته است؛ از حادثه آتش سوزی قطار تا حوادث ناگوار ناشی از برف و سرما و هوای آلوده خوزستان، شاهد نوعی ناکارآمدی هستیم که قابل رفع  است. حضرت امام(ره) از جوانان ناشناخته، قهرمانان بزرگ ساخت و ما در سپاه و ارتش این واقعیت را شاهد بودیم.  

رضایی گفت: در اقتصاد ملی، شاهد عقب ماندگی ها و ناکارآمدی های بسیاری هستیم و این عدم پیشرفت به فرماندهی و مدیریت بر می گردد.

وی افزود: شناخت فرماندهان شهید و نحوه مدیریت هر یک از آن ها برای ما آموزنده است و نباید تنها بعد شهادت طلبی و مظلومیت آن ها را برجسته کنیم بلکه لازم است به تصمیم گیری و حس مسئولیت پذیری و تعهد این فرماندهان هم توجه  کنیم و از آن درس بگیریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به این مطلب که در حال حاضر دولت ۷۰۰هزار میلیارد تومان بدهی دارد گفت: هرچند همه این بدهی ها، مربوط به دولت فعلی نیست اما اگر همین وضع ادامه پیدا کند، در پنج شش سال آینده کشور با بن بست مالی مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: جوانان ما باید از باکری و تجلایی و شفیع زاده و کربلایی درس بگیرند. استعداد و ویژگی ناگفته این فرماندهان، عمدتا به مدیریت آن ها برمی گردد. در دفاع مقدس، مدیریت انقلابی کارها را جلو می برد. در کربلای پنج، وقتی به موفقیت رسیدیم، عراقی ها عمدتا در مرخصی بودند چون خیال می کردند عملیات اصلی ما، همان عملیات چند ساعته کربلای چهار بوده است. حتی یکی از فرماندهان ارتش عراق را بدون لباس نظامی و با لباس خانه به اسارت گرفتیم.  

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: باید نیمه پنهان فرماندهی جنگ را در دوران دفاع مقدس مطالعه کنیم و از آن درس بگیریم. دولتمردان، نمایندگان مجلس و  قضات قوه قضاییه می توانند از مدیریت انقلابی دوران دفاع مقدس درس بگیرند. شهید کربلایی در ۲۶ سالگی شهید شد. او  بر اساس شایستگی هایش به فرماندهی گردان رسیده بود اما آیا  امروز هم همین وضع وجود دارد  یا  اشخاص بر اساس رابطه گرایی ارتقا پیدا می کنند؟

رضایی گفت: لازم می دانم  از آقا مهدی باکری در یادواره شهید حسن کربلایی یاد کنم و احساس تکلیف می کنم که از فرماندهی و مدیریت نماد غیرت آذربایجان سخن بگویم. او در رزمندگانش نفوذ معنوی داشت. رزمندگانش زخمی که می شدند، بعد از به هوش آمدن، در حالی که زخم هاشان هنوز ترمیم نشده بود، می خواستند برگردند به خط و آقا مهدی را ببینند.

وی ادامه داد: مساله دیگر، توان تصمیم گیری فرماندهان جنگ بود. در تصمیم گیری فرماندهان ما با روش خود عمل می کردند. برای نمونه در عملیات والفجر ۸ که باید ۶۰ هزار نیرو از رودخانه عبور می کردند و سکوهای موشکی فاو را از بین می بردند، ۴۸ ساعت به عملیات، ابهام داشتیم که عملیات لو رفته است یا نه؟ آقای رشید در جلسه فرماندهان، دلایل لو رفتن  یا لو نرفتن عملیات را فهرست می کرد. بعد از دو ساعت دیدیم ۷ دلیل داریم که عملیات لو رفته و ۸ دلیل هست که لو نرفته است. من گفتم، عملیات را انجام می دهیم. همین یک دلیل کافی است که کار را تمام کنیم. از جلسه که خارج شدیم، هواپیماهای دشمن، ۵۰۰ متری آنجا را بمباران کردند. یکی از دوستان گفت این هم دلیل هشتم! حرفی نداشتم، کارشناسان بمباران را آوردیم که گفتند این بمباران هدفمند نبوده است.  تصمیم گرفتیم و عملیات انجام شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: کشور را نمی توان در حالت ضعف و رکود نگه داشت و با فکر و مطالعه می توان مدیریت انقلابی را اجرایی کرد. شجاعت پیش نیاز مدیریت جهادی و توان تصمیم گیری اصلی ترین شرط برای مدیریت انقلابی است.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر این است که فرماندهان در تمام مسائل خودشان تصمیم می گرفتند و حتی موضوع آب و خوراک رزمندگان را خودشان رسیدگی می کردند. الان هم باید استانداران و فرمانداران ما دارای اختیار باشد. اگر امروز هم با همان روحیه تعهد به بیت المال که در فرماندهان شهید بود، عمل می شد، شاهد اخبار فساد و اختلاس نبودیم.  

رضایی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب یک سال است از روحیه انقلابی سخن می گویند افزود: تأکید رهبر معظم انقلاب بر انقلابی گری به این خاطر است که نسخه شفابخش مشکلات داخلی و خارجی، بازگشت به ارزش های انقلابی است.

وی گفت: ما پاسدار انقلابی، مدیر انقلابی، قاضی انقلابی، نماینده انقلابی، استاد انقلابی، روحانی انقلابی و جوانان انقلابی می خواهیم. انقلابی گری یعنی بار دیگر در درون خودمان به ارزش های انقلاب برسیم تا بساط فساد و رکود را برچینیم و ناکارآمدی را از اقتصاد کشور بیرون برانیم.

گفتنی است؛ در ابتدای این یادواره سردار کریمیان، فرمانده سپاه عاشورای استان آذربایجان شرقی، حضور فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در جمع مردم محله حاجی آقابابا تبریز را گرامی داشت. در پایان  مراسم نیز  با حضور محسن رضایی و استاندار آذربایجان شرقی، از خانواده های دو تن از شهدای محله مسجد حاجی آقابابا تجلیل شد.

کد خبر 3928334

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =