رمزگشایی از کشفیات تپه «چغا»/ بخشی از آثار تاریخی از بین رفته‌اند

بروجرد- در حالی از کشف گور خمره‌هایی در تپه چغای بروجرد سخن گفته می‌شود که به گفته مسئولان بخشی از این آثار در جریان فعالیت‌های راه‌سازی از بین رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، کشف آثار سفالی با عنوان گور خمره در تپه باستانی «چغا» اگر چه یک موضوع نو و تازه بود و توانست تمام نگاه ها را به سمت خود جلب کند اما قطعا موضوعی پیچیده است که باید پژوهش های سنگینی بر روی آن انجام داد تا بسیاری از علامت سوال ها رمز گشایی شود.

شناسایی بیش از ۴۰۰ تپه باستانی در بروجرد که عملا تاریخچه اکثر آنها به پیش از عصر آهن بر می گردد موجب شد برای اهل فن کشف آثار گور خمره های ۲ هزار ساله اشکانی موضوع عجیبی در بروجرد نباشد اما آن چیزی که مردم را دچار یک هیجان رسانه ای کرد این بود که اکثر بروجردی ها حداقل یک بار فارغ از ماجرا از کنار این آثار کشف شده گذشته بودند و امروز متوجه شدند که این منطقه یک محل مهم تاریخی است که به این شکل در آن آثاری نمایان شده است.

گمانه زنی در محل کشف آثار سفالی

وجود گور خمره های ۲ هزارساله اشکانی موضوع ساده و تک بعدی نیست که بتوان راحت از کنار آن گذشت بلکه کشف آن چندین موضوع را در کنار خود گردآوری می کند؛ از جمله اینکه این شیوه دفن مربوط به کدام اقوام ایرانی است این اقوام چه نوع آیینی داشته اند، آیا این اقوام از آیین یکتا پرستی پیروی می کرده اند، اگر یکتا پرست بودند عبادتگاه شان در کدام قسمت قرار گرفته، محل زندگیشان کجا بوده است، پیشه شان چه بوده و از چه صنعتی بهره مند بوده اند. این ها موضوعاتی است که در صورت یک کاوش گسترده در این منطقه می تواند طی چند سال به پاسخ صریح رسید.

محمد مهدی گودرزی کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این ارتباط گفت: آن چیزی که مشخص است این است که تا کنون بخشی از گور خمره ها توسط ماشین آلات راه سازی از بین رفته است و بقایای آن برای بررسی به اداره میراث فرهنگی بروجرد منتقل شده است.

وی اظهار داشت: شواهد زیادی نشان می دهد در همین مسیر احتمالا گور خمره وجود دارد که برای اینکه موضوع روشن شود نیاز به باز کردن چند گمانه در این مسیر است.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: گمانه زنی کاری کاملا حساس و زمان بر است و ممکن است نیاز باشد در سطح وسیعی گمانه های زیادی ایجاد کرد.

بخش مهمی از شواهد تاریخی در خلال احداث جاده از بین رفته اند

گودرزی اظهار داشت: در چند سانتی متری این گور خمره ها جاده ای سال ها پیش احداث شده است که احتمال دارد بخش مهمی ازشواهد تاریخی در خلال احداث جاده از میان رفته باشد.

وی گفت: موقعیت منطقه «چغا» که در اطرافش تلاقی دو رود دائمی است و وجود خاک آبرفتی و حاصل خیز شرایط را برای کشاورزی، دامپروری، صید و شکار، دید مناسبی که تپه چغا به اطراف خود داشته و یک اشراف نسبی به دشت سیلاخور را برای ساکنانش محیا می ساخته است، منطقه بسیار خوب برای سایت استقراری می تواند درصد گمانه ها مبنی بر اینکه در این تپه تمدنی وجود داشته باشد را بالا برده است.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: روستای قلعه شمسی در جوار تپه چغا خود بر روی تپه ای باستانی قرار دارد.

گودرزی یادآور شد: به احتمال قوی گور خمره های تپه «چغا» مربوط به دوران اشکانیان است.

کد خبر 4037061

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha