بهره برداری از پل ۳۸۰ متری انتقال نفت

پل کابلی ۳۸۰ متری انتقال نفت و گاز از نواحی نفت خیز جنوب به پالایشگاه های بزرگ نیمه شمالی کشور با حضور معاون وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو؛ همزمان با آبگیری سد بزرگ کارون۴ در استان چهارمحال و بختیاری، با حضور رحیم میدانی، معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو، بخشی از خطوط اصلی انتقال نفت و گاز کشور از نواحی تولید در مناطق جنوبی کشور به پالایشگاه ها و مراکز مصرف در نواحی مرکزی و شمالی کشور درون مخزن این سد قرار گرفت و بدین منظور عملیات اجرایی«پل نفت» با هدف جابجایی این خطوط وارد مرحله اجرایی شد.

سیدمحمدرضا رضازاده، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در خصوص اهداف اصلی این طرح گفت: عبور ایمن نفت خام و گاز از روی دریاچه سد کارون۴ جهت انتقال به پالایشگاه های تهران، تبریز و اصفهان و کاهش مخاطرات زیست محیطی عبور این میزان از حامل های انرژی از بستر دریاچه سد، از اهداف اصلی این طرح بوده است، ضمن آنکه تسهیل در تردد روستاهای واقع در طرفین مخزن سد و نیز وجود گذرگاه مطمئن جهت جابجائی عشایر کوچ روی منطقه و نیز گازرسانی به این مناطق، از اهداف حاشیه ای این طرح بزرگ ملی به شمار می آید.

وی با اشاره به هزینه کرد ۱۲۰ میلیارد تومانی جهت اجرای این سازه و تاسیسات جانبی آن ادامه داد: طراحان و مهندسان کشور، این پروژه را در یکی از دشوارترین شرایط ژئوتکنیکی در رشته کوه زاگرس جوان اجرا کردند که توفیق آنان در به سرانجام رساندن این پروژه که با واریزه های فراوان و زون رانشی گسترده همراه بود، نشان از توانمندی و دانش فنی بومی مناسب و سطح بالا در ساختار علمی و اجرایی کشور است به گونه ای که جهت جابجایی این خطوط لوله، پل بزرگ کابلی ۳۸۰ متری، به عرض حدود ۱۰ متر و با وزنی معادل ۱۹۰۰ تن مشتمل بر ۳ پایه و ۲ پایلون طراحی و اجرا شده و دهانه میانی آن، بیش از ۲۱۰ متر طول دارد و نزدیک به ۲۷ کیلومتر لوله به صورت روگذر و افزون بر ۹ کیلومتر به صورت زیرگذر در ساختار آن اجرا شده است.

 رضازاده، دورافتاده بودن منطقه اجرای طرح و به تبع آن نبود زیرساخت های لازم جهت انجام عملیات اجرایی همچون جاده و تاسیسات را از جمله مشکلات دوران اجرای طرح عنوان کرد.

به گزارش مهر گستره دریاچه سدهای کارون۳ و ۴ در شمال شرقی استان خوزستان و جنوب غربی استان چهارمحال و بختیاری، برخی از مسیرهای ارتباطی قدیمی این نواحی را تحت تأثیر قرار داده و جایگزینی آنها با مسیرهای جدید، استاندارد و با کیفیتی مطلوب در دستور کار «طرح راه های جایگزین کارون۳ و۴» قرار گرفته است. مجموعه این طرح ها مشتمل بر ۱۴۴ کیلومتر راه، هشت دستگاه پل به طول ۲۱۷۰ متر و ۲۰ رشته تونل به طول ۶۷۳۵ متر می باشد که تا امروز بخش اعظمی از آن به اتمام رسیده و در حال بهره برداری است.

کد خبر 4038667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =