نمایش نخستین فرش‌های باغی قاجاری در کاخ گلستان

تعدادی از فرش‌های باغی نفیس دوره قاجار برای نخستین بار در عمارت چادرخانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی‌کاخ گلستان، مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان گفت: فرش یکی از عالی ترین جلوه‌های هنر ایران به شمار می‌آید و بهترین تجسم باغ بوده به طوریکه در سرزمین ایران، مفهومی‌نمادین از بهشت است و دارای هندسه ای ویژه بوده که در آن نهرها، گیاهان و کوشک‌ها به روش‌های گوناگونی تقسیم شده است.

وی افزود: شناسایی مفهوم هندسه در باغ و فرش ایرانی و چگونگی استفاده از این مفهوم برای ایجاد پیوند در ترکیب‌بندی آن، یکی از مهم  ترین هدف فرش بافی است و دارای معانی عمیق بوده که غنای یکی باعث تاثیر بر دیگری شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: فرش و باغ ایران دو هنر کهن هستند که با هم پیوند دارند، نقش‌هایی مانند گل و مرغ در فرش‌های ایرانی باعث شده تا این هنر از طبیعت باغ سازی بهره مند شود.

وی درباره نقش مهم باغ در بافت فرش‌های ایرانی گفت: باغ موضوع بسیاری از نقش‌های فرش ایرانی است، تا جایی که آرتور اپهام پوپ در این باره می‌نویسد: «باغ مهمترین موضوع مورد علاقه ایرانی‌ها است و تقریبا در همه قالی‌های ایرانی به شکلی شکوه مندانه و زنده به چشم می‌خورد. فرش ایرانی بیشتر باغ است تافرش، در کنار حوضچه‌های مرکزی، درختان در نهایت زیبایی کاشته شده و با گل‌ها تزیین گشته، در ذهن ایرانی، باغ تمثیل قطعه ایست از بهشت و از جهان بیرون خود دور است و آسایش چشم و آرامش روح را به همراه دارد.»

نصرتی از برپایی نخستین نمایشگاه فرش‌های باغی قاجاری کاخ گلستان خبر داد و افزود: کاخ گلستان دارای گنجینه ای از فرش‌ها ی باغی نفیس بوده که در این نمایشگاه ۹ تخته فرش شامل ۷ تخته قالیچه و ۲ تخته قالی با طرح‌های درختی، محرابی، گلدانی، لچک ترنج و ظل السلطانی از شهرهای اراک، فراهان، مشهد، اصفهان و کاشان به نمایش گذاشته شده است.  قدمت این فرش‌ها به اواخر دوره قاجار می‌رسد.

مدیر کاخ گلستان افزود: جنس این فرش‌ها از ابریشم، پشم و پنبه بوده و بافنده آن مشخص نیست، تنها یک فرش که متعلق به شهر مشهد است نام بافنده آن بر روی کتیبه فرش به نام اخوی مشخص شده است. هم اکنون ۳۴۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شود.

علاقه مندان به هنر فرش تا پایان مهر می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۶ به مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ مراجعه کنند.

کد خبر 4097133

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =