وضعیت زیرساخت های حوزه ورزش در سطح استان مرکزی رصد شود

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت زیرساخت ها، تجهیزات و امکانات حوزه ورزش در شهرستان های استان مرکزی بایستی پایش و کمبودها شناسایی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر کریمی پیش از ظهر پنجشنبه در دیدار با مدیرکل و کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: استان مرکزی استانی پراستعداد در زمینه های مختلف ورزشی است و جا دارد که با توجه بیشتر به این حوزه استعدادهای موجود را کشف کنیم تا پرورش یافته و افتخار آفرین شوند.

وی افزود: اولین نکته ای که نیاز به توجه دارد این است که دولت قصد دارد تصدی گری را کنار بگذارد چرا که توان آن را ندارد و ادارات ورزش و جوانان نیز باید در سطح استان و شهرستان ها رویکرد خود را به این سمت تغییر دهد.

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس تصریح کرد: سیاست گذاری، نظارت، هدایت و حمایت از وظیفه های اداره ورزش و جوانان است، اما لزومی ندارد که در صحنه وارد شده و کار اجرایی انجام دهد، بلکه تمام ظرفیت های ورزشی را باید در اختیار هیئات ورزشی، دستگاه ها، شرکت های دولتی و باشگاه های خصوصی قرار دهد.

کریمی خاطرنشان ساخت: هیچ لزومی ندارد که اماکن ورزشی در شهرها در اختیار دولت باشد، بلکه این اماکن می توانند با نظارت دولت در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار گیرند تا از هزینه های دولت کم شود.

وی اضافه کرد: نکته بعدی این است که وضعیت تجهیزات ورزشی در سطح استان نیازمند رصد و پایش است، در ابتدا باید از اماکن ورزشی در سطح استان آماربرداری شود و سپس با برنامه ریزی جامع برای استفاده بهتر و بیشتر از این امکانات بهره گرفت.

کریمی بیان داشت: همچنین باید میان ورزش همگانی و قهرمانی تعادل ایجاد شود، ورزش قهرمانی بر حفظ نشاط و شادابی جوانان تاثیرگذار است، اما سلامت آحاد مردم در ورزش همگانی تامین می شود بنابراین باید در اولویت قرار گیرد.

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس تشریح کرد: در حوزه ورزش قهرمانی نیز باید نگاهی کاملا علمی و اقتصادی داشته باشیم.

وی ادامه داد: لزوم شناسایی استعدادهای ورزشی نیز از نکات دیگری است که نیازمند وجود ساز و کار مناسب چه در روستاها و چه شهرها است تا در سنین پایین استعدادها کشف شده و زمینه پرورش آن ها فراهم شود.

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس اذعان داشت: در حال حاضر سرانه ورزشی استان مرکزی ۸۶ سانتی متر است که نشان از عقب ماندگی ما نسبت به هدف گذاری های ملی دارد و باید در این زمینه تلاش کنیم تا با هم افزایی هدف ملی برنامه پنجم توسعه که افزایش سرانه ورزشی کشور است، محقق شود.

کریمی گفت: همچنین استفاده از فضاهای بلااستفاده به ویژه در روستاها که می تواند با هزینه مناسبی بهسازی شده و در اختیار حوزه ورزش قرار گیرد، زمینه توسعه فضاهای ورزشی را فراهم می سازد.

وی افزود: برخی از وزارتخانه ها و دستگاه ها در حوزه ورزش ظرفیت هایی دارند اما آنچه که شایسته استان است انجام نمی دهند، یکی از آن ها حوزه نفت است که باتوجه به وجود ۱۵هزار پرسنل وزارت نفت در استان، باید در حوزه ورزش فعال تر عمل کنند.

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس اظهار داشت: راه اندازی دهکده المپیک نیز  با توجه به اینکه ظرفیت گسترده برای فعالیت های ورزشی در اراک وجود ندارد، به عنوان یک قطب ورزشی باید مورد توجه قرار گیرد.

کریمی بیان کرد: تشکیل شورای ورزش استان و توجه بیشتر به ورزش جوانان و بانوان نیز از دیگر مطالباتی هستند که مغفول مانده اند و باید مورد توجه قرار گیرند.

کد خبر 4125673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =