استفاده از مواد دندانی در دهان نیازمند بررسی های فراوان است

یک دند انپزشک گفت: استفاده از مواد دندانی در دهان انسان جز با تکیه بر مطالعات فیزیولوژیکی، بیولوژیکی، آسیب شناسی و نیز بررسی خواص فیزیکی مکانیکی و شیمیایی امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر فریبا ابو الحسنی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با موضوع زیست مواد دندانی اظهارداشت: تاریخچه استفاده از مواد دندانی به بیش از ۲۷۰۰ سال قبل باز می‌گردد و زمانی طلا برای ساخت اجزاء مصنوعی دندانی بکار رفته و طی قرن‌ها، توسعه و گسترش مواد دندانی با علم دندانپزشکی همراه بوده است.

وی افزود:  اگرچه اطلاعاتی درباره مواد دندانی از متون چینی در قرن هفتم میلادی در دست است، اما اولین کتاب دندانپزشکی اروپایی که موجود است در قرن شانزدهم واولین کتاب امریکایی در آغاز قرن نوزدهم نوشته شد.

دبیر اجرایی علمی مواد دندانی در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اضافه کرد: بسیاری از موادی که امروزه مصرف می شود به‌همراه تکنیک تهیه، به‌کارگیری و مصرف آنها در پایان یک دوره ۶۰ساله به جامعه دندانپزشکی معرفی شد.

دکتر ابوالحسنی ادامه داد: گسترش روزافزون کاربرد مواد دندانی سبب شد که در اوایل قرن نوزدهم طرح استاندارد کردن مواد دندانی مورد توجه قرار گیرد و دستورالعمل های استاندارد برای هر ماده تهیه شود.

وی بیان داشت: اگرچه شکل ابتدایی مواد دندانی از آغاز پیدایش هنر و علم دندانپزشکی وجود داشته است، اما توسعه و گسترش آن که در قرون اخیر با تکیه بر سایر علوم صورت پذیرفت، چشمگیر است.

دبیر اجرایی علمی در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به این موضوع که علم مواد دندانی یکی از علوم پایه در دندانپزشکی است و به عنوان یک شاخه مهم در ساخت و ارزیابی مواد دندانپزشکی دارای جایگاه ویژه ای در اکثر کشورهای جهان است، افزود: انواع فلزات و آلیاژها، سمان‌ها، ترکیبات گچ و مواد قالب گیری، پلیمرها، کامپوزیت ها، انواع رزین‌ها، سرامیک مواد پر کننده ریشه، در دندانپزشکی استفاده می شود.

ابوالحسنی اضافه کرد: تمام مواد دندانی که در دندانپزشکی مصرف می شود از دو دیدگاه مورد بررسی قرار می گیرد از یک سو با انجام آزمایشات دقیق، خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی تحت بررسی و ارزشیابی قرار می گیرد و از سوی دیگر بررسی های جامع فیزیولوژیکی و بیولوژیکی صورت می گیرد تا زیست سازگاری و عوارض بیولوژیک مواد تعیین شود.

این دندانپزشک اضافه کرد: اگرچه تکنیک های کاربردی دندانپزشکی کلینیکی نیز بر پایه علومی چون فیزیک، شیمی، زیست شناسی و علوم مهندسی استوار است اما استفاده از مواد دندانی در دهان انسان جز با تکیه بر مطالعات فیزیولوژیکی، بیولوژیکی، آسیب شناسی و نیز بررسی خواص فیزیکی – مکانیکی و شیمیایی امکان پذیر نیست.

وی خاطر نشان کرد: دوره دکتری تخصصی مواد دندانی (Dental Materials) یکی از دوره های تخصصی برای دریافت درجه دکتری تخصص (PHD) مواد دندانی است و جهت گیری صریح و مؤکد آن بر شناخت علمی – کاربردی و چگونگی ساخت و استفاده از مواد دندانی در دندانپزشکی است.

دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ۲۲-۱۹ دی ماه ۱۳۹۶ در مرکز همایش های برج میلاد در تهران برگزار می شود.

کد خبر 4187259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =