منتقدان مستقل سینما خواستار احیای زرشک زرین بدترین فیلم شدند

تعدادی از منتقدان مستقل سینمای ایران طی نامه ای به رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینما خواستار احیای اعطای زرشک زرین به بدترین فیلم شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از منتقدان و نویسندگان مستقل سینمای ایران نامه ای برای جواد طوسی رئیس انجمن منتقدان سینمای ایران نوشتند.

در این نامه چنین آمده است:

«زرشک زرین را احیا کنیم

حضور محترم جناب آقای جواد طوسی ریاست محترم انجمن منتقدان، بعد از سلام؛ از آنجا که در دهه اخیر عده‌ای از جیب بیت‌المال و سرمایه‌های هنگفت از بودجه کشور به انحای مختلف دست به تولید آثاری سخیف، شعاری و دهان‌پرکُن زده و شعار زده ‌گی، سطحی‌بینی و توهین به شعور مخاطب را در سینمای ایران باب کرده‌اند، اینجانبان منتقدان مستقل سینمای ایران از جنابعالی به عنوان ریاست کنونی انجمن منتقدان سینما و شورای مرکزی محترم درخواست می‌نماییم در اولین جلسات تشکیل شده بعد از جشنواره، ضرورت احیای اعطای زرشک زرین به بدترین فیلم‌های ساخته‌شده در عرض سال را در دستور کار قرار داده و در جشن سالیانه انجمن این جایزه که جنبه سلبی آن می‌تواند برخی که در کمال وقاحت به تولید آثار بسیار سخیف روی می‌آورند را شرم زده کرده و تاثیری در عدم تولید اینگونه آثار بیاورد، زنده کنیم.

جناب آقای طوسی

واقعیت این است که در آن سال‌ها که زرشک زرین احیا و اعطا شد، بسیاری از اهالی سینما در تولید آثار بعدی خود دچار تأمل فراوان‌تری شده و با وسواس بیشتری به تأمل در فیلمنامه و کارگردانی فیلم‌ها پرداختند. اکنون که بیضایی، اصلانی و تقوایی ها بر کنجی نشسته اند و فرصت فیلمسازی ندارند و رانت خواران از جیب مردم آثار سخیف می سازند، احیای زرشک زرین می‌تواند قدمی مفید در جهت مقابله با علف‌های هرز سینما که روز به روز در سینمای ایران بیشتر و بیشتر می‌شود، باشد و سینمای ایران را از قرار گرفتن در مسیر انحطاط نجات دهد.

بدون شک بی‌توجهی به این ضرورت انکارناپذیر می‌تواند موجب سقوط بیشتر سینمای ایران در اشکالی پوست‌اندازی‌شده در قامت فیلم‌فارسی از سویی و از سوی دیگر اختصاص بودجه‌های وسیع‌تر از بیت‌المال برای تولید آثار شعاری، سطحی و عاری از رعایت فن سینما و توهین به شعور مخاطب باشد.

از آنجا که جنابعالی خود از مدافعین به حق سینمای اجتماعی و رعایت استانداردهای متناسب در فیلمنامه و کارگردانی در سینمای ایران هستید که به شعور مخاطب توهین نمی‌کند و آن را به بازی نمی‌گیرد، به عنوان یک وظیفه در احیای این مهم بکوشیم.

والسلام

جمعی از منتقدان و نویسندگان مستقل سینمای ایران»

کد خبر 4223032

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha