وقف ظرفیت‌های اقتصادی مهمی در کشور دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیتهای اقتصادی وقف در کشور بر احیای موقوفات  و تغییر نگاه جامعه به فرهنگ وقف تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورابراهیمی؛ نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگویی با بیان اینکه نگاه مردم به وقف و موقوفات باید تغییر کند، تصریح کرد: وقف سنت پسندیده‌ای است که از صدر اسلام و از دوران پیامبر گرامی اسلام و امامان معصوم (ع) وجود داشته و دستاورد های آن می‌تواند کمک زیادی به افراد جامعه کند و  همچنین آثار آن در حوزه خدمات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی  بسیار آشکار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز این رویکرد و نگاه مثبت به وقف در میان مردم وجود دارد، گفت: متاسفانه به‌دلیل عدم برنامه‌ریزی جامع برای تبیین نقش وقف در اقتصاد کشور بعضاً با رویکردهای خوبی در جامعه مواجه نیستیم و یک سری نگاه های منفی به آن صورت گرفته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی نگاه‌های منفی به موضوع وقف و موقوفات متذکر شد: متاسفانه این نگاه که  از رژیم گذشته تا کنون در جامعه وجود دارد، بر این باور است که اگر زمینی در حال نابودی یا ساختمانی در حال تخریب است، گفته می‌شود که وقفی است و در این نگاه وقف را با عدم مدیریت صحیح همراه کرده است.

پورابراهیمی افزود: در این حوزه نیازمند این نگاه هستیم که به‌طور جدی تصمیم بگیریم وقف را احیاء کنیم؛ یعنی هم فرهنگ وقف و هم موقوفات را دوباره احیاء کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دنیای غرب هم وقف وجود دارد، تاکید کرد: بر مبنای وقف در غرب، حوزه مدیریت وقف وامور خیریه  شکل گرفته است و در کشورهای اروپایی، حتی کمپینهای وقفی و  صندوقهای وقفی وخیریه به راه افتاده ؛بنابراین موضوع وقف فقط مربوط به مسلمانان و شیعیان نیست که بگوییم فقط مال ما است.

نماینده مردم کرمان و راور خاطرنشان کرد: در جهان معاصر مدیریت وقف جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارد و قاعدتاً براساس آن دولتها تصمیم‌گیری کلان می‌کنند؛ بنابراین آن چیزی که در حال حاضر به‌عنوان نیاز در جامعه وجود دارد، این است که متناسب با رویکرد های  جامعه خط مشی اقتصاد کشور در حوزه وقف  پایه ریزی شود؛ مسلماً این کمک می‌کند تا احساس مشارکت مردمی وقف افزایش پیدا کند که این موضوع نقش بسیار موثرتری در پیشرفت و توسعه می‌تواند ایفا کند.

پورابراهیمی در خصوص نقش و جایگاه مجلس شورای اسلامی در کمک به احیای سنت حسنه وقف یادآور شد: مجلس قاعدتاً در تدوین قوانین و ظرفیت‌سازی مناسب که در این بخش می‌تواند شکل بگیرد، کمک خواهد کرد اما با توجه به این موضوع حرف من این است که باید روحیه و انگیزه  وقف کردن را در بین اقشار جامعه گسترش بدهیم و آنها را به انجام این سنت تشویق کنیم.

وی گفت: یکی دیگر از موضوعات مهم در دوران معاصر این است که سازمان متولی یعنی سازمان اوقاف باید جایگاه مدیریت وقف را هر چه بیشتر ارتقاء بخشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس دهم آماده است در زمینه قانونگذاری در حوزه‌هایی که وقف به آن نیاز دارد، براساس نیازهای جامعه اقدام کند که قاعدتاً می‌تواند کمک خوبی به سازمان اوقاف در این زمینه باشد.

کد خبر 4247729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =