نگاهی به زندگی اجتماعی ـ سیاسی شهید سید «محمد باقر حکیم»

شهید حکیم در آخرین روز حضور در ایران، درسخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: در تمام این سال ها با حضور در این مکان مقدس، با نفس علما و شهیدان بزرگ ایران نفس کشیدم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر اطلاع رسانی جریان حکمت ملی، سید محمد باقر حکیم رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و یکی از مشهورترین روحانیون فعال سیاسی این کشور در قرن بیستم (متولد ۱۹۳۹) بود که در سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) در نهمین نماز جمعه شهر نجف در اولین روز ماه رجب بعد از خروج از حرم حضرت علی در نجف بوسیله انفجار یک ماشین بمب گذاری شده در کاروان حفاظتی اش به شهادت رسید. در این عملیات تروریستی ۹۵ نمازگزار نیز به همراه ایشان شهید شدند.

وی متولد نجف بود، از مادری لبنانی، اما خواستگاه تاریخی حکیم اصفهان ایران است.

آغاز فعالیت های سیاسی

سید محمد باقر از اوایل سالهای جوانی فعالیتهای سیاسی داشت و در سال ۱۹۵۹ و زمانیکه تنها ۲۱ سال سن داشت به همراه پدرش آیت الله سید محسن حکیم از بنیانگذاران حزب "الدعوه الاسلامیه" شد که در ایران به حزب "الدعوه" شناخته می شود.

شهید حکیم در حالیکه در سن ۲۶ سالگی(۱۹۶۵) به درجه اجتهاد دست یافته بود، به عنوان استاد علوم قرآنی در کلیه اصول دین دانشکده الهیات بغداد به تدریس اشتغال داشت.

او در مدت اقامت در عراق طی سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۵ سه مرتبه از سوی نیروهای حزب بعث دستگیر و در آخرین مرتبه محکوم به اعدام شد که البته پس از گذراندن ۱۸ ماه زندان در پی صدور عفو عمومی آزاد شد.

حضور در ایران و فعالیتهای نظامی سیاسی ضد صدام

حکیم در نیمه اول سال ۱۹۸۳ موفق به فرار از عراق شد و در ایران مبادرت به ایجاد سپاه بدر کرد که عبارت بود از عراقی های پناهنده به ایران یا کسانیکه اسیر ایران و تواب شده بودند و قصد داشتند در جنگ با صدام در کنار ایران باشند.

شهید حکیم در سال‌ ۱۳۶۲ مجلس‌ اعلای‌ انقلاب‌اسلامی‌ عراق‌ را در ایران‌ تشکیل‌ داد که‌ در ابتدا به ‌عنوان‌ سخنگو و از سال‌ ۱۳۶۶ ریاست‌ این‌ مجلس‌ را بر عهده‌ گرفت‌، تا بتواند از این‌ طریق‌ فعالیت‌های‌ سیاسی‌ خود را ادامه‌ دهد.

شخصیت علمی و فقهی شهید حکیم

سید محمد باقر حکیم بیش از ۶۰ کتاب و رساله در رشته های مختلف علوم اسلامی شامل فقه، تفسیر، علوم قرآنی، جامعه شناسی، اقتصاد، تاریخ و علوم سیاسی به رشته تحریر درآورد.

مسئولیت ها

حکیم قبل از شهادت، ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، فرماندهی نیروهای بدر، ریاست شورای عالی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی، معاونت شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و عضویت هیات امنای دانشگاه مذاهب اسلامی و همچنین سرپرستی موسسه دارالحکمه را برعهده داشت. وی همچنین در تاسیس حرکت جماعت علمای مجاهد در عراق، بسیج نظامی، مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، سازمان بدر و همچنین نیروهای توحید شرکت داشت. ایجاد موسسه شهید صدر (ره)، مرکز اسناد حقوق بشر و مراکز درمانی شهید صدر(ره) نیز از جمله دیگر اقدامات حکیم است.

نگاه امام خمینی به شهید سید محمد باقر و خاندان حکیم

حضرت امام خمینی رحمه الله به خاندان حکیم و مبارزات آنان در عراق عنایت ویژه ای داشتند. به مناسبت های مختلف، با صدور پیام هایی، یاد و نام آن بزرگواران را در جامعه اسلامی زنده نگه می داشتند. ایشان در جمله ای، خاندان حکیم را «آل شهادت و فقاهت» لقب دادند و در یکی دیگر از این پیام ها فرمودند: شما و ما شاهد بودیم که این حزب فاسد [بعثی]، با مرحوم آیت اللّه حکیم و آقازاده های معظم ایشان چه ها کردند و آن سید بزرگوار و مظلوم در آخر عمر با چه خون دل به اجداد بزرگوارش ملحق شد و شاهد حبس و زجر و فشار به فرزندان محترم ایشان بودید.

شهید حکیم در آخرین روز حضور در ایران، درسخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه تهران که البته بخش هایی از آن نیز همراه بغض بود، خطاب به ایرانیان و درباره ثمرات حضوردر این کشور گفت: در تمام این سال ها با حضور در این مکان مقدس، با نفس علما و شهیدان بزرگ ایران نفس کشیدم ؛ بزرگانی چون امام خمینی و دیگر شهیدان و مبارزان بزرگ ایران.

من در نزد این عزیزان و دراین مکان درس آموختم و در دنیایی زندگی کردم که نمی توانم در این دقایق کوتاه آن را تفسیر کنم؛ دنیایی که پر از جانفشانی، قهرمانی، صبر و ایستادگی و پیروزی های الهی بود؛ دنیایی که با سازندگی این کشور بزرگوار، کشور عزت، کرامت، اسلام، اهل بیت، حوزه های علمیه، کشور امام و کشور عاشقان حسین همراه بود. من در تمام این دوره، با بزرگواری، عزت، کرامت، عشق و مهربانی و جهاد در ایران زندگی کردم.

پیام مقام معظم رهبری برای شهادت حکیم

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت اللّه خامنه ای در پیامی، فاجعه به شهادت رساندن شهید محمدباقر حکیم را محکوم کردند. ایشان در قسمتی از پیام فرمودند: دست گنهکار و پلید مزدوران استکبار، فاجعه ای بزرگ آفرید و شخصیت ارزشمندی را که در برابر اشغالگران عراق، سنگر مستحکمی به شمار می آمد، از مردم عراق گرفت و این سنگر را ویران کرد.

سید بی بدیل 

همچنین ایشان در دیدار با برادر آن شهید و رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق با ایشان، ضمن تجلیل از ایمان، شجاعت، تدبیر و هوشیاری آیت اللّه سید محمد باقر حکیم تصریح کردند: اگر چه شهادت آن "سید بی بدیل"، خسارتی برای ملت عراق و امت اسلامی به دنبال آورد، اما به علت ویژگی های شخصیتی آیت اللّه حکیم، شهادت او نیز بر روند اوضاع در عراق تاثیری خاص داشته و خواهد داشت.

ایشان همچنین در خرداد ماه سال ۹۶ در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ فرمودند: بسیاری از مردم از اینکه آمریکایی‌ها در عراق چه هدفی داشتند و چگونه سرشان به سنگ خورد اطلاع ندارند، اما این قضیه، بسیار مهم و نیازمند تبیین است که چگونه «عراقِ صدّام» به «عراقِ شهید حکیم» تبدیل شد.

کد خبر 4254858

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha