صنعت هسته ای کشور در آستانه تحولی بنیادین قرار دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: امروز صنعت هسته ای در آستانه تحولی بنیادین قرار گرفته و امیدوارم شاهد شکوفایی و بالندگی بیش از پیش این صنعت باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای در تهران، در خصوص شرایط صنعت هسته ای کشور و آینده آن به سخنرانی پرداخت. 

متن کامل سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی بدین شرح است: 

«خدای بزرگ را شاکرم که در آستانۀ فرارسیدن ایّام روح بخش بعثت و همزمان با تجدید حیات طبیعت توفیق حضو ر در جمع شما بزرگواران را به اینجانب عنایت فرمود. بنده افتخار دارم تا به نمایندگی از سوی اعضای خانوادۀ بزرگ و غرورآفرین صنعت هسته ای کشور، از حضور جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری، اعضای محترم هیئت دولت، مقامات و مسئولان محترم لشکری و کشوری، سُفرای محترم مقیم تهران و استادان و پژوهشگران عزیز دانشگاهی در این مراسم باشکوه قدردانی نمایم.

در آغاز شایسته میدانم تا به آثار مثبت فضای تعاملی ایجاد شده بعد از برجام در حوزۀ صنعت هسته ای اشاره کنم. بحمدالله در حال حاضر، این صنعت ملّی و اقتدارآفرین در آستانه تحوّلی بنیادین قرار گرفته است و امیدوارم تا از رهگذر تداوم این رویکرد مبارک، شاهد شکوفایی و بالندگی بیش از پیش صنعت هسته ای و ارائۀ خدمات ماندگار در بخش های مهم دیگر مانند سلامت، کشاورزی و صنعت باشیم.

اینجانب در این مجالِ کوتاه مایلم تا به اجمال و به اختصار اعلام کنم که فعالیّت های گسترده ای جهت بهسازی و نوسازی تأسیسات و تجهیزات این صنعت راهبردی انجام شده که گزارش مشروح آن، نیازمند فرصت و مجالی دیگر است. لذا اکنون میخواهم تا با کسب اجازه از محضر ریاست محترم جمهوری نکاتی را به اختصار و در حوصله جمع به استحضار ملّت شریف و بزرگوار ایران برسانم. 

یکی از اهداف و برنامه های راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران ارتقاء سطح کمّی و کیفی پژوهش در بخش های مختلف است. در حال حاضر به واسطۀ اتّخاذ این رهیافت در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران ازجمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، شاهد توفیقات جدید در حوزه هایی مانند فنّاوری کوانتومی هستیم که از ارزش استراتژیک و راهبردی بسیار بالایی برخوردار است. انشاءالله در آینده ای نزدیک شاهد دستاوردهای چشمگیر این حوزه جدید خواهیم بود.

شایان ذکر است که در جریان برگزاری مراسم روز ملّی فنّاوری هسته ای در فروردین ماه سال گذشته، یک دستگاه سانتریفیوژ تولید شده توسط متخصّصان سازمان معرّفی و در اختیار پژوهشگاه وزارت نفت قرار گرفت.

آغاز چنین حرکتی در حقیقت با هدف حصول خودکفایی و خوداتکایی در حوزۀ طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژهای مورد نیاز در بخشهای صنعت، زیست فناوری و سلامت میباشد.

بنده در ادامه اجازه میخواهم تا در خصوص پروژه هایی که به دست با کفایت ریاست محترم جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس تا دقایقی دیگر افتتاح خواهد شد، توضیحات کوتاهی ارائه نمایم.

- انتقال اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان یزد از سنگ معدن اورانیوم ساغند به UCF اصفهان

- بهره برداری از واحد فرآیندی اختلاط در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز

- بهره برداری از تست لوپهای سوخت ۲ بار و ۰۱ بار در راکتور تحقیقاتی تهران

- طراحی، ساخت و بهره برداری از مرکز ملی تحقیق و توسعۀ علوم و مهندسی مواد در مجتمعِ شهید علیمحمّدی در فردو

- طراحی و ساخت اولین شتابدهندۀ خطی بومی با همکاری پژوهشگاه دانشهای بنیادی ( IPM )

- همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان مربوط به سنجش فرآیندی و آزمایشگاه های وابسته در سایت شهید شهریاری در زمرۀ آخرین توفیقات سازمان است.

افزون بر این، ضروری میدانم تا به برگزاری نمایشگاه مربوط به معرفی برخی دستاوردهای جدید سازمان در حاشیۀ مراسم امروز اشاره کنم. در این میان می توان به دستیابی پژوهشگران مرکز علوم و فنون لیزر ایران به دانش و فنّاوری پیشرفته در حوزۀ کاربرد لیزر در بخش های مهم مانند سلامت و صنعت اشاره کرد.

همچنین، باید از آغاز عملیات احداث مرکز تولید رادیوداروهای ایران (تترا) بر اساس الزامات GMP ، نصب و راه اندازی سیکلوترون ۰۱ مگا الکترون ولت در استان البرز به منظور افزایش ظرفیّت تولید رادیو داروی PET و نیز تولید چند محصول جدید دارویی برای درمان بیماریهای سرطان یاد کرد.

از این فرصت استفاده کرده و تأکیدمی نمایم که توسعه و گسترش روزافزون فعالیّت های مرتبط با حوزۀ تولیدات دارویی که از نیازهای مهم جامعه میباشد، در صدر برنامه های سازمان قرار داشته و پیگیری این امر بطور مستمر تداوم خواهد یافت.

خوشبختانه در حال حاضر، پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در مسیر افزودن بر حجم و دامنۀ دستاوردهای صنعت هسته ای بیش از پیش فعّال شده و در کنار یاری رساندن به طرح ها و پروژه های مرتبط با تولید رادیو دارو، طراحی و ساخت تعدادی از تجهیزات پیشرفته اندازه گیری را نیز با موفقیّت به انجام رسانده است.

اینجانب مناسب میدانم تا با توجّه به مطرح شدن موضوعات مربوط به حوزۀ بهداشت و صنعت این خبر رابه اطلاع ملّت شریف ایران برسانم که متخصّصان سازمان انرژی اتمی ایران موفق به دستیابی به فنّاوری ساخت باطری هسته ای شده و امید است به یُمن الطاف الهی، در آیندهای نه چندان دور شاهد ورود این دستاورد پژوهشی به مرحلۀ تولید صنعتی باشیم.

در ادامۀ عرایض خود، شایسته میدانم به اقدامات و فعالیّت های مربوط به حوزۀ نیروگاهی نیز اشاره ای داشته باشم. خوشبختانه طی سال گذشته عملیات خاکبرداری احداث واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در حجمی به میزان یک میلیون متر مکعب همزمان با تجهیز کارگاه پیمانکار روس به انجام رسیده است. پیگیری این فرآیند، نویدبخش تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشگام در منطقه در بهره برداری ازنیروگاه های هسته ای است.

همچنین میتوان به بیان برخی توفیقات جدید متخصّصان و پژوهشگران از جمله طراحی و ساخت قطعات مختلف نیروگاهی با استفاده از دانش و ظرفیّت داخلی پرداخت که بیانگر عزم تلاشگران این حوزه برای خوداتکایی و بومی سازی در این عرصۀ راهبردی است.

اینجانب در بخش پایانی عرایض خود لازم می دانم تا به دو نکته دیگر نیز به صورت گذرا بپردازم. نکته اوّل، اشاره ای است به گسترش حجم و دامنۀ فعالیّت های مربوط به حوزۀ ایمنی هسته ای که با توجّه به حساسیّت ویژۀ این موضوع در سطح جهانی، از اهمیّت بسزایی برخوردار میباشد و خوشبختانه در پرتو مفاد مندرج در ضمیمه ی ۳ سند برجام، همکاری و تعامل سازنده با کشورهای فعّال در این حوزه در دستور کار قرارگرفته است.

شایان ذکر است که این فرآیند در سال ۶۹ از سیر صعودی قابل توجهی، برخوردار بوده و با توجّه به سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر بهسازی و نوسازی ساختار و سامانه های مربوط به نظام ایمنی هسته ای کشور، اقدامات مقتضی با شتاب بیشتر مورد پیگیری قرار دارد.

نکته دیگر در این میان، تأکید بر پایبندی کشورمان به معاهدات و تعهّدات بین المللی است. لازم به ذکر است، پس از دستیابی به توافق هسته ای و آغاز فرآیند اجرای برجام، ایران اسلامی در عمل، تعهّد خود را به عهد و پیمان خویش به اثبات رسانده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تا به امروز برای ده بار، پایبندی کامل ایران به مفاد مندرج در سند برجام را اعلام کرده است.

البته بیان این نکته نیز ضروری است که متأسفانه تا به امروز برخی از طرف های مقابل علیرغم صراحت متن برجام در بابِ پذیرش تعهّدات خود، در مسیر بدعهدی حرکت کرده و در نتیجه دیوار بی اعتمادی همچنان پابرجاست.

بزرگان ما بر این امر تأکید دارند که همگان باید از منافع برجام و دستاوردهای آن بهره مند شده و بطور هم زمان، وظایف خود را در قبالِ آن به انجام رسانند. از این رو، برای ما به هیچ وجه، قابل پذیرش نیست که هزینه های اجرای این توافق تاریخی، متوجّه یکی از طرف ها شود و در مقابل برخی کشورهای حاضر در این میدان، از انجام کامل تعهّدات خود سر باز زنند.

ما به پیروی از فرمانِ جاودانی قرآن کریم، همچنان به عهد و پیمان خود استوار می مانیم، امّا چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس اصول سه گانه سیاست خارجی خود، تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و بر پایۀ صلاحدید تصمیم گیران نظام اسلامی از منافع خودصیانت خواهد کرد.

ما به لطف پروردگار متعال همواره از ارشادات و رهنمودهای هوشمندانه رهبر معظّم انقلاب بهره مند بوده و هستیم. علاوه بر این مدیریّت و هدایت دستگاه اجرایی کشور نیز بر عهدۀ شخصیّتی است که به رموزِ سیاست خارجی و بازی های پیدا و پنهان آن در عرصۀ بین المللی آگاهی و اِشراف دارند.

از این رو، با امید به الطاف و عنایات الهی و در پرتو اتّحاد و انسجامِ ملّی به حرکت در مسیر تأمین منافع و مصالح ملّی ادامه می دهیم و در این راه، تهدیدهای لفظی و تبلیغات رسانه ای بدخواهان ایران، خللی در عزم و ارادۀ ملت عزیزمان ایجاد نخواهد کرد.

ما با توکل به خداوند متعال و با تأسی به سیرۀ بزرگان خود در مقابل بدخواهان نظام اسلامی و زیاده خواهی های آنها، ایستادگی کرده و در پناه ایزد منّان، پیروز این میدان خواهیم بود.

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته»

کد خبر 4266499

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =