۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۰۳

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو خبر داد:

چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

یزد ـ مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، این مجتمع معدنی و صنعتی را از پیشروان بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی دانست.

محمود نوریان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد اظهار داشت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان به ویژه فعالان صنعتی است و شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط در چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیربنایی، گام‌های مثبتی در مسیر تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.

وی در مورد اقدامات این شرکت در راستای دسترسی به منابع جدید آب افزود: یکی از طرح‌های بسیار ارزشمند و مهم اجرا شده توسط چادرملو، طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال فاضلاب شهر اردکان به مجتمع صنعتی چادرملو در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر اردکان است.

نوریان عنوان کرد: برای پیشگیری از مصرف آب منابع زیر زمینی و شرب منطقه، شرکت چادرملو در قالب قرارداد با شرکت آب و فاضلاب استان یزد با نظارت سازمان آب و فاضلاب کشور، در قبال اجرای طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال آب به صنایع خود، می تواند از فاضلاب تصفیه شده استفاده کند که این طرح در حال حاضر به اتمام رسیده است.

بهره‌گیری از روش‌های به‌روز دنیا برای مدیریت مصرف آب در مجتمع چادرملو

وی ادامه داد: از طرفی این شرکت با اجرای روش‌های به‌روز دنیا و بهره گیری از روش (هات شارژ) در کارخانه فولاد و احیای مستقیم خود و پیاده سازی مدیریت مصرف بهینه با اجرای سیستم‌های مدار بسته آب و تصفیه و باز تولید پسابهای صنعتی خود توانسته بیش از ۴۰ درصد مصرف آب را در صنایع مستقر در مجتمع صنعتی چادرملو را کاهش دهد که این موفقیت بزرگی است.

مدیرعامل مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو در مورد محل تامین آب مورد نیاز مجتمع معدنی چادرملو در فاصله ۱۸۰ کیلومتری یزد نیز اظهار داشت: در حال حاضر مهمترین منبع تامین آب این مجتمع از تصفیه آب با غلظت بسیار بالای نمک در فاصله ۱۵ کیلومتری این مجتمع است و علاوه بر آن، با ایجاد تاسیسات تصفیه خانه در این مجتمع، پسابهای صنعتی نیز دوباره به چرخه مصرف باز می گردد.

نوریان، یکی دیگر از طرح‌های قابل توجه تامین آب را طرح های تامین آب از خلیج فارس برای مناطق مرکزی ایران عنوان کرد و افزود: این طرح با مشارکت سه شرکت چادرملو، گل‌گهر و مس سرچشمه  اجرا می شود.

پیش بینی اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس در سه مرحله

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس در سه مرحله پیش‌بینی شده است که از تصفیه‌ خانه احداث شده در بندرعباس آغاز می‌شود و تا یزد و صنایع چادرملو ادامه می یابد.

نوریان با اشاره به حل بخشی از نیازهای آینده به آب در مناطق مرکزی و کویری ایران با اجرای این طرح عنوان کرد: پیش بینی اولیه برای تامین آب از خلیج فارس ۵۰۰ میلیون متر مکعب در سال است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر اینکه ایجاد زیرساخت ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی بر عهده دولت‌ها است، افزود: این اقدام عاملی برای تشویق سرمایه گذاری در بخش صنعت است.

وی یادآور شد: با وجود هزینه سنگین اجرای این طرح، ما برای پیشگیری از بحران‌های آبی آینده اقدام به اجرای این طرح بزرگ ملی کردیم اما بدون همکاری سیستم بانکی ادامه آن امکان پذیر نیست و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند کل منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این پروژه را به تنهایی تامین و پرداخت کنند.

بانکها برای پرداخت تسهیلات در زمینه زیرساخت‌های آب همکاری نمی کنند

نوریان خاطرنشان کرد: هر چند تاکنون این سه شرکت مقدار زیادی از دارایی‌های خود را برای اجرای این پروژه حیاتی اختصاص داده‌اند و حاضریم بخش دیگری از دارایی‌ها را نیز برای گرفتن تسهیلات، وثیقه بگذاریم اما متاسفانه بانک‌ها همکاری نمی‌کنند.

 وی، خواستار همکاری بیشتر بانکها و ورود جدی تر وزارت نیرو و وزارت اقتصاد به عنوان دو وزارتخانه مرتبط با موضوع برای سرعت بخشیدن به اجرای این طرح شد.

مدیرعامل مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو در پاسخ به این سئوال که پیشتر یکی از مدیران این شرکت به استفاده بخشی از آب قابل بهره برداری عموم در صنایع چادرملو اشاره کرده بود، گفت: بله در گذشته این شرایط وجود داشت اما اکنون با توجه اهمیت مدیریت صحیح تامین و مصرف آب، چادرملو با تقبل هزینه های بسیار بالا و اجرای طرح ها و برنامه های مورد اشاره، مصرف آب را به شدت کاهش داده و امیدواریم سایر صنایع نیز به این مسئولیت اجتماعی خود واقف باشند و به آن عمل کنند.

کد خبر 4305351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha