هشدار به متخلفین شکار/ تشخیص گوشت حیات وحش با آزمایش‌های ژنتیک

با کمک آزمایشات ژنتیکی می توان گونه های وحشی و اهلی شکار را از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، طاهره افتخاری مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: انجام آزمایشات ژنتیکی راهی مطمئن و دقیق جهت شناسایی و تشخیص گونه های وحشی و اهلی  از یکدیگر است.

افتخاری تصریح کرد: اگرچه اغلب محیط بانان یا کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست قادر به تشخیص گوشت گونه وحشی از اهلی هستند، ولی این دلیل محکمه پسندی برای مقامات قضایی نیست و نتایج حاصل از انجام آزمایشات ژنتیکی بطور قطعی می تواند صحت و سقم ادعای متخلفین را ثابت کند.  

افتخاری افزود: به همت کارشناسان گروه زیست فناوری دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، نمونه های مشکوک کشف و ضبط شده از متخلفین شکار و صید، بعد از انجام چندین مرحله آزمایش ژنتیکی، شناسایی شده ونتیجه آن جهت بررسی جرایم متخلفین به مقامات قضایی ارائه می شود.

به گفته افتخاری  در سال ۹۶ بیش از ۵۰ نمونه گوشت کشف شده از متخلفین توسط ماموران حفاظت محیط زیست استان های کشور از جمله: کرمان، فارس، گلستان، اردبیل، مازندران، کردستان و... و. ضبط و به این دفتر ارسال شدکه پس از انجام آزمایشات ژنتیکی در گروه زیست فناوری این دفتر، بیشتر نمونه ها شناسایی شده ونتایج آزمایش ها به صورت کتبی از طریق ادارات کل استان به مقامات قضایی شهرستان مربوطه ارائه شد.

از بین نمونه های شناسایی شده، نزدیک به ۷۰  درصد نمونه ها، وحشی و ۲۸ درصد نمونه ها اهلی شناسایی شدند. حدود ۲ درصد از نمونه ها به دلیل عدم کیفیت لازم جهت استخراج DNA غیر قابل شناسایی بودند.

لیلا عزالدین لو رئیس گروه زیست فناوری این دفتر اظهارکرد: نکته حائز اهمیت در شناسایی نمونه های مشکوک، نحوه نمونه برداری، نگهداری و ارسال نمونه ها مطابق با شرایط استاندارد می باشد. هرقدر این شرایط، بیشتر رعایت شود نتایج حاصل از آزمایشات دقیق تر و شناسایی قطعی تر خواهد بود.

چنانچه نمونه ها در وضعیت مطلوبی نباشند، استخراج DNA از آنها غیرممکن است یا در صورت استخراج،  DNA از کیفیت مناسبی برخوردار نمی باشد، که در این صورت تشخیص نمونه مورد نظر  غیر ممکن یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب، می بایست آزمایشات در چندین نوبت تکرار شوند.

وی خاطر نشان ساخت : با توجه به ماهیت مطالعات ژنتیکی با استفاده از تکنیک های مولکولی، به منظور ادامه روند مطالعات و نیل به هدف مورد نظر، نیازمند همکاری و حمایت ادارات کل استانی هستیم.

کد خبر 4318465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =