فضیلتی بالاتر از زیارت امام حسین(ع) در زیارت امام هشتم

قم - یکی از مدرسین حوزه و دانشگاه گفت: در روایتی از معصومین(ع) آمده است که خداوند فضیلتی بالاتر از فضیلت زیارت سید الشهدا(ع) در زیارت امام رضا(ع) قرار داده است.

حجت الاسلام علی حسین زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن تبریک میلاد پر برکت امام رضا(ع) اظهار کرد: علی بن موسی الرضا(ع) در ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند و ۲۵ سال بعد از آن حضرت معصومه(ص) به دنیا آمدند و جهان از حضور این دو خواهر و برادر منور شد.

وی با اشاره به دو واقعه مهم در سال ۱۴۸ هجری گفت: امام صادق(ع) در ۲۵ شوال به شهادت رسیدند و به فاصله زمانی دو هفته امام رضا(ع) به دنیا آمدند و این رخداد مهمی در تاریخ اسلام به شمار می‌رود که در زمانی کوتاه امام معصومی از دنیا برود و امام معصوم دیگری به دنیا بیاید.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به مدت زمان حکومت امام رضا(ع) گفت: این امام همام ۲۰ سال بر مسلمین امامت کردند که مدت زمان ایشان از سال ۱۸۳ آغاز و تا سال ۲۰۳ ادامه داشت و پس از آن به دست مأمون عباسی به شهادت رسیدند.

حجت الاسلام حسین زاده با اشاره به نام مادر امام رضا(ع) بیان کرد: نجمه خاتون نام مادر امام هشتم است که امام موسی کاظم(ع) هنگام تولد امام رضا(ع) ایشان را طاهره لقب نهادند.

وی با تأکید بر اینکه امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) هر دو از یک پدر و مادر هستند، بیان کرد: حضرت معصومه(س) علاقه خاصی به برادر داشتند به همین دلیل رنج سفر را برجان خریدند تا به دیدار برادر بشتابند و این علاقه مثال علاقه حضرت زینب(س) به برادر گرامی ایشان امام حسین(ع) است.

حضرت معصومه(س) علاقه خاصی به برادر داشتند و این علاقه مثال علاقه حضرت زینب(س) به برادر گرامیشان است

این مدرس حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه امام رضا(ع) دارای جمیع فضایل هستند، بیان کرد: دوست و دشمن به فضایل آن امام همام اقرار می‌کردند تا جایی که ابراهیم بن عباس می‌گوید: نشد که امام رضا(ع) دست رد به سینه کسی زده و یا به کسی را مورد طعنه و نیش خند قرار دهند.

حجت الاسلام حسین زاده فضیلت علمی امام رضا(ع) را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: امام رضا(ع) در روایتی می‌فرمایند: در مسجد النبی می‌نشستم در جایی که در مدینه تمام بزرگان جمع بودند و هرکسی پاسخ سؤالاتش را نمی‌گرفت همه به من اشاره می‌کردند و من مشکلات خاص علمی ایشان را حل می‌کردم.

وی افزود: نقل شده که مأمون عالمانی که اهل مناظره بودند را فرا می‌خواند تا در امور مشکله با امام هشتم مناظره کنند ولی امام رضا(ع) بر همه آنها پیروز می‌شدند.

این مدرس حوزه علمیه قم با بیان ویژگی‌های خاص زیارت امام رضا(ع) مطرح کرد: زیارت امام هشتم(ع) موجب بخشیدن گناهان و رفع مشکلات می‌شود و پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه فرمودند پاره تن من در خراسان دفن می‌شود و نیست کسی که گرفتار باشد و به زیارت علی بن موسی الرضا(ع) برود و گرفتاریش حل نشود.

حجت الاسلام حسین زاده ادامه داد: خداوند پاداش هزار حج صحیح را به کسی که زیارت امام رضا(ع) را انجام دهد عنایت می‌کند و در روایتی امام رضا(ع) می‌فرمایند کسی که مرا زیارت کند؛ ثواب مسلمانان صدر اسلام نصیب ایشان می‌شود.

این مدرس حوزه با اشاره به روایتی از امام جواد(ع) گفت: اگر کسی امام رضا(ع) را زیارت کند فضیلت زیارتی بالاتر از زیارت امام حسین(ع) به او داده می‌شود.

کد خبر 4356500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =