آسیب های «جو روانی» کمبود دارو/اسیر بحران خودساخته نشویم

شرایط حاکم بر کشور، باعث شده عده ای به فکر ذخیره کالاهای استراتژیک باشند و در این بین، بیمارانی که داروهای خاص مصرف می کنند، ناخواسته باعث بحران خودساخته دارو شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها بازار دارویی کشور، تحت الشعاع جریاناتی قرار گرفته که بعضا هیچ گونه تاثیری بر وضعیت دارو ندارد، اما واقعیت این است که شکل گیری چنین جو روانی، قبل از تحریم ها، ما را گرفتار «خودتحریمی» می کند. از همین رو، کارشناسان حوزه سلامت، بر این عقیده اند که دولت و وزارت بهداشت، می بایست جو روانی کمبود دارو را بشکنند.

دکتر محمدرضا مسجدی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به شرایط کنونی بازار دارویی کشور اشاره کرد و افزود: قطعا دولت و وزارت بهداشت، راه ها و روش هایی برای تامین داروی مورد نیاز کشور فراهم می کنند.

وی با تاکید بر این نکته که قطعا سختی هایی در ابعاد بین المللی متوجه حوزه دارو خواهد شد، تصریح کرد: جامعه پزشکی و مردم باید تلاش کنند تا گرفتار بحران خودساخته نشویم.

این فوق تخصص ریه، بر ضرورت شکستن موج روانی کمبود دارو در کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر، بیشتر از اینکه مشکلات تحریم متوجه بازار دارویی کشور باشد، جو روانی کمبود دارو آزار دهنده شده است. بطوریکه، بیمار به مطب پزشک می آید و درخواست می کند که تعداد بیشتری از داروهای مورد نیازش را برای او بنویسد تا تهیه کند. چون می ترسد که دارو نباشد. در حالی که همین نگاه ما، باعث کمبود دارو در بازار دارویی کشور خواهد شد.

مسجدی، خواستار شفاف سازی وضعیت بازار دارویی کشور از سوی مسئولان برای مردم شد و ادامه داد: اگر این موج روانی در سطح جامعه پراکنده شود، قطعا مشکلات ما تشدید خواهد شد. در صورتی که در حال حاضر، کمبود دارو نداریم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که بیش از ۹۰ درصد داروهای مصرفی برای عموم مردم در داخل تولید و تامین می شود، افزود: ممکن است در حال حاضر، یک برند داروی وارداتی در بازار داخلی وجود نداشته باشد، اما همان دارو با سایر برندها وجود دارد و از همین رو، نمی توان گفت با کمبود دارو مواجه هستیم.

در همین حال، ذبیح الله نیکفر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در واکنش به موضوع «خود تحریمی» دارو، گفت: ادعای تحریم که تا قبل از اعمال تحریم‌ها ایجاد شد بر وضعیت بازار دارو تاثیرگذار بود، تا جایی که برخی داروها کمیاب شدند و قیمت سایر داروها نیز افزایش پیدا کرده و مشکلاتی برای بیماران ایجاد شد.

وی با عنوان این مطلب که تغییر وضعیت حاکم بر بازار دارویی کشور ناشی از خودتحریمی است، افزود: خودتحریمی باعث شده که به رغم برخورداری از منابع دارو و تجهیزات پزشکی و تامین نیاز حوزه واردات دارو از طریق تخصیص ارز دولتی این طور تصور شود که این کالاها در بازار کمیاب شده‌اند، چرا که برخی افراد این داروها را با نرخ آزاد می‌فروشند و به سختی هم در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

دکتر پیمان ترحمی مدیر صنعت داروسازی کشور، با اشاره به اینکه درصد کمی از مشکلات ناشی از تحریم ها است، گفت: هنوز تحریم ها شروع نشده که بخواهیم مشکلات را به گردن تحریم ها بیاندازیم و به طور کلی بعید است تحریم ها اثر مستقیم چندانی بر حوزه دارویی داشته باشد.

وی معتقد است که صنعت داروسازی کشور اسیر مثلث مشکلات است که یک ضلع آن، سیاستگذاری های غلط و ضلع دوم آن، بی اعتنایی به آرای فعالان صنعت و ضلع سوم، بی پولی است که رمق این صنعت را کشیده و خستگی را بر جان فعالان صنعت نشانده است.

ترحمی تاکید کرد: حداقل کاری که در کوتاه مدت می توان انجام داد تا فشار مثلث مشکلات بر صنعت داروسازی کشور کاهش یابد و این صنعت جان تازه ای بگیرد آن است که مسئولان به جای گفتار درمانی، به طور واضح و مصداقی، مشخص کنند هزینه هایی که در این چند ماه خصوصا در حوزه مواد اولیه و اقلام بسته بندی به صورت محسوس افزایش پیدا کرده، از کجا و به چه صورت جبران خواهد شد.

کد خبر 4377085

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =