۷۴میلیون ایرانی پرونده الکترونیک سلامت دارند

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: اطلاعات بیش از ۷۴ میلیون نفر در پرونده الکترونیک سلامت ثبت شده و ۵۱ میلیون نفر نیز حداقل ‏یک خدمت در قالب این پرونده دریافت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی، با بیان اینکه سامانه «سیمای سرطان» از ابتدای مهر ماه بهره برداری می شود، اظهارداشت: با راه اندازی این سامانه ، بیماران مبتلا به سرطان از خدمات خوبی در بیشتر موارد بهره مند می‌شوند.

وی افزود: هدف از راه اندازی این سامانه ‏افزایش خدمت رسانی به مردم و فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای آنان و پزشکان بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه «شیرخشک » نیز گفت: درباره شیر خشک های متابولیکی تبلیغات چندانی انجام نشده است. سامانه‌ای که در این خصوص ایجاد شده است ، ‏شیرخشک متابولیکی را در درب منزل افراد تحویل می‌دهد. وقتی این کار بوسیله سامانه انجام شد، قیمت‌ها ارزانتر و مصرف نیز ‏معقول‌تر شد .

حریرچی همچنین افزود: ۲۰۰ بیماری جدید داریم که به همین روش (با ایجاد سامانه) اطلاع رسانی می شود که با ایجاد آن ، مصرف دارو بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سامانه‌هایی که به منظور افزایش کیفیت و کنترل هزینه ایجاد می شود اثربخش خواهد بود ،گفت: در درمان بیماران سرطانی یکی از ‏اشکالات فهرست دارویی این است که می‌گویند یک داروی ضد سرطان برای سرطان بانوان در مرحله مشخصی پذیرفته شده است ‏به هرحال روش‌هایی که به شفاف سازی و ‏راحتی بیمار و مشخص بودن تعداد داروی توزیعی می انجامد ، در کنترل هزینه موثر است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه طی ماه‌های آتی احتمالا قاچاق معکوس دارو افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: دارو یا شیرخشک با دلار ۴۲۰۰ تومانی ‏تهیه می‌شود، در حالی‌که این موارد در کشورهای همسایه بین ۳ تا ۴ برابر قیمت دارند. مجبوریم داروهای گرانقیمت بیشتری ‏داشته باشیم تا دلاری که سهم مردم ایران است، در خارج از کشور مصرف نشود.‏

وی درباره شاخص توسعه انسانی، گفت: شاخص توسعه انسانی توسط سازمان ملل برای همه کشورها اندازه گیری می‌شود که برای ‏ایران در سال ۲۰۱۷ به ۷۹۸ هزارم رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این شاخص در ۲۷ سال پیش یعنی از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ به میزان ۳۸ و ۳ دهم درصد ‏رشد کرده است و جمهوری اسلامی ایران یکی از سریعترین کشورها در افزایش شاخص توسعه انسانی بر اساس گزارش سازمان ملل ‏متحد است.‏

وی ادامه داد: متوسط امید به زندگی ایرانیان ۱۲ و ۴ دهم سال و متوسط سال‌های تحصیل ۵ و ۶ دهم سال و سرانه درآمد ناخالص هر ایرانی ۶۷ ‏و نیم درصد طی ۲۷ سال اخیر افزایش یافته است. 

حریرچی گفت: در این سال‌ها امید به زندگی ایرانیان از ۶۳ و ۸ دهم به ۷۶ و ۲ دهم سال و میانگین سال‌های تحصیل همه ‏ایرانیان از ۴ و ۲ دهم به ۹ و ۶ دهم و سرانه درآمد ناخالص ملی ایرانیان بر اساس دلار بین المللی از ۱۱ هزار و ۴۲۰ دلار به ۱۹ هزار و ۱۳۰ دلار در سال رسیده است. ‏ایران با کسب این شاخص جزو کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالاست. متوسط شاخص توسعه انسانی در کشورهای جنوبی آسیا ‏‏۶۳۸ هزارم است.‏

سخنگوی وزیر بهداشت همچنین با اشاره به پیشرفت های توسعه پرونده الکترونیک سلامت و کنترل هزینه‌ها عنوان کرد: این موضوع در کاهش هزینه‌های سلامت تأثیر زیادی ‏خواهد داشت که یکی از موارد آن مربوط به همپوشانی بیمه‌ای می‌شود. اکنون قسمت عمده‌ای از این همپوشانی به وسیله ‏سامانه استحقاق سنجی برطرف شده است. در یکی از استان‌ها نظام ارجاع و پرونده الکترونیک به صورت کامل در حال اجراست و ‏در کاهش هزینه و مصرف کاغذ و غیره مؤثر بوده است.

وی افزود: اجرای پرونده الکترونیک سلامت از جبهه‌های گوناگون در حال انجام است که به صرفه‌جویی‌های عمده‌ای منجر خواهد ‏شد. تعداد کسانی که وارد این سامانه شدند حدود ۷۰ میلیون نفر هستند، اما لزوما به معنی دریافت خدمات نیست. کسانی که هم مراجعه ‏کرده و هم ثبت شدند آمار دیگری دارد.‏

سخنگوی وزارت بهداشت، ادامه داد: . تعداد خدمات و بسته‌های ارائه شده نیز ۷۵۵ میلیون و ۷۴ هزار و ۸۱۵ مورد بوده ‏است.‏

حریرچی در پاسخ به سئوالی درباره تولید قلم‌ انسولین توسط یک شرکت خارجی در ایران، گفت: یکی از ‏روش‌هایی که برای تولید دارو استفاده می‌شود، وارد کردن دانش فنی تولید دارو و تجهیزات مصرفی از کشورهای خارجی است. با انجام ‏دادن این کار تلاش می‌شود بازار منطقه را نیز با استفاده از اعتبار بین المللی کشورها به دست بیاوریم.

وی افزود: تجربه موفقی در این زمینه شکل ‏گرفته که یکی از قراردادها در خصوص تولید قلم‌های انسولین بوده است. به علت شیوع دیابت و سختی بسیاری که برای کودکان و سالمندان ‏وجود دارد،این قلم‌ها تولید و از آن استفاده می شود.

حریرچی در آستانه بازگشایی مدارس، مواد غذایی قابل عرضه در بوفه مدرسه ها را برشمرد و اظهار داشت: انواع خوراکی‌های بسته‌بندی شده باید دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت باشند و علامت استاندارد، نام و نشانی کارخانه، تاریخ تولید و انقضای معتبر، مشخصات ترکیبات تشکیل‌دهنده را داشته باشند. همچنین این مواد باید از پوشش سالم و تمیز و برچسب غذایی برخوردار باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به وضعیت بوفه های مدارس، گفت: مصرف خشکبار شامل خرما، انواع میوه خشک، انواع مغزها (گردو، بادام، بادام زمینی، فندق، بادام‌هندی، پسته)، کشمش، نخودچی، آجیل، آجیل سویا، توت‌ خشک و انجیر خشک، انواع ماست، انواع شیر، پنیر در بسته بندی یک نفره به صورت پاستوریزه یا استریلیزه، میوه: انواع میوه سالم، شسته شده و ضد عفونی شده در بسته‌بندی‌های یک ‌نفره، دوغ بدون گاز و انواع آبمیوه های پاکتی که قند افزوده ندارند و آب‌معدنی، کیک و کلوچه (شامل کلوچه‌های سنتی) و بیسکوئیت از نوع سبوس‌دار با بسته بندی بهداشتی توصیه می‌شود، لقمه سالم شامل نان و پنیر و گردو، نان و تخم‌مرغ، نان و پنیر و خیار، نان و پنیر و گوجه ‌فرنگی، نان، کره و عسل را توصیه کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: باید توجه شود که میوه ها شسته شده و ضد عفونی شده ‌باشند. توصیه می‌شود، از نان‌های سفید به علت دارا بودن نمایه گلیسمی بالا کمتر استفاده شده و به جای آن از انواع سبوس‌دار و غنی شده آن استفاده شود.

حریرچی با اشاره به عرضه مواد غذایی گرم در بوفه مدارس و استفاده از ظروف یکبار مصرف گفت: مصرف غذاهای پخته مانند انواع آش و سوپ، لوبیا، عدس، حلیم، شله‌زرد، فرنی و سمنو به شرط داشتن تمام شرایط تهیه آنها مثل داشتن آشپزخانه مطابق با آیین‌نامه بهداشت محیط مدارس  توصیه می شود. همچنین باید پخت این غذاها به صورت روزانه انجام شود. باید توجه شود غذاهایی که از بیرون (مراکز پخت) تهیه می‌شوند، وضعیت بهداشتی مرکز پخت و شرایط حمل ونقل غذا مطابق با آیین‌نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

وی درباره رعایت نکاتی جهت تهیه غذا از مراکز پخت، تصریح کرد:باید توجه شود که میزان نمک مصرفی در غذا متعادل بوده و روغن بکار رفته با اسیدچرب ترانس کمتر از ۲ درصد باشد. موادغذایی و نوع غذا براساس مقدار نیاز دانش‌آموزان به انرژی و پروتئین براساس سن در نظر گرفته شود. حجم غذا متناسب با سن و انرژی مورد نیاز در نظر گرفته شده و از توزیع نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی های مالت (ماءالعشیر) همراه با غذا یا مجزا خودداری شود. همچنین غذا باید در ظروف یکبار مصرف مناسب توزیع و موادغذایی در ظروف یکبار مصرف مخصوص این مواد، به صورت داغ و سرد ارائه شود.

وی در ادامه به مواد غذایی غیر قابل عرضه در بوفه مدارس اشاره کرد و گفت: انوع پفک، انواع یخمک، نوشابه‌های گازدار، ماءالشعیر، آدامس، سوسیس، کالباس، سالادالویه، چیپس، انواع لواشک و آلو و آلوچه فله ای و فاقد بسته بندی بهداشتی، آب‌نبات‌هایی که به سطح دندان می‌چسبند، آب‌میوه‌هایی که از آب و قند و اسانس میوه تهیه شده‌اند، فلافل و بستنی‌ یخی از جمله مواد غذایی هستند که عرضه آن ها در پایگاه تغذیه سلامت، غیر مجاز است.

حریرچی خاطرنشان کرد: براساس تفاهم نامه وزرای بهداشت و آموزش و پرورش به منظور حفظ سلامت دانش آموزان، هر سال، فهرست اقلام غذایی مجاز و غیر مجاز در بوفه مدرسه توسط وزارت بهداشت تهیه شده و باید در تمام بوفه ها یا پایگاه های تغذیه سالم مدارس اجرا شود. همچنین پایش و نظارت بر اجرای این آیین نامه بر عهده بازرسین بهداشت محیط است و مردم می توانند موارد تخلف را جهت رسیدگی به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت، در ادامه این نشست در خصوص طرح حمایتی سبدغذایی گفت: برنامه تامین یک وعده غذای گرم در روستامهدها برای کودکان ۳ تا ۶ سال از طریق سازمان بهزیستی کشور (پوشش ۱۰۰ درصد برنامه در هفت استان ناامن غذایی) اجرا شده است.

وی اظهار داشت: پوشش برنامه مراقبت و حمایت تغذیه ای از طریق توزیع سبد غذایی برای کودکان مبتلا به سوء تغذیه با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) در خانواده های نیازمند از ۵۴ درصد به ۷۲ درصد، افزایش یافته است. همچنین در راستای این طرح، سبد غذایی توزیع شده و مراقبت ها و آموزش و مشاوره های تغذیه ای توسط کارشناسان تغذیه برای مادران باردار و مادرانی که نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می کنند و دچار سوء تغذیه هستند نیز، به اجرا در آمده است.

حریرچی  میانگین بهبودی کودکان از طریق سبد غذایی را ۵۳ درصد عنوان کرد و گفت: برنامه تامین یک وعده غذای گرم در روستامهدها برای کودکان ۳ تا ۶ سال از طریق سازمان بهزیستی کشور (پوشش ۱۰۰ درصد برنامه در هفت استان ناامن غذایی) اجرا شده است. همچنین در سال جاری، ۲۲۷ هزار کودک روستایی از یک وعده غذای گرم در مهد کودک بهره‌مند می‌شوند. 

وی با اشاره به اجرای طرح آهن یاری در مدارس، تصریح کرد: آهن یاری هفتگی ۱۰۰ درصد دختران دانش آموز دبیرستانی دوره اول و دوم متوسطه با تامین و توزیع مکمل آهن در سطح دبیرستان های دخترانه و توزیع مکمل ماهانه ویتامین D در تمام دبیرستان های دخترانه و پسرانه اجرا شده است. همچنین مکمل یاری آهن، مولتی ویتامین مینرال و ید برای ۱۰۰ درصد مادران باردار و مادرانی که نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می کنند، در سطح کشور درحال اجرا است. مکمل یاری ۱۰۰ درصد کودکان زیر ۲ سال نیز با تامین و توزیع قطره آهن، قطره مولتی ویتامین و قطره A و D انجام می شود.

کد خبر 4405116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =