روحانی باید جبهه قدرتمندی از دیگر کشورها در مقابل آمریکا شکل دهد

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: رئیس‌جمهور باید جبهه قدرتمندی از کشورهای دیگر در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا شکل دهد و پیام صلح ایران را به همه جهان مخابره کند.

علی جمالی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به محورهایی که امروز باید توسط رئیس‌جمهور در صحن عمومی سازمان ملل مطرح شود، اظهار داشت: به گمان من مهم‌ترین کاری که رئیس جمهور به نمایندگی از ملت ایران باید انجام دهد، بیان مواضع اصولی و طرح استدلال های قوی و جدی ایران در پایبندی به توافق هسته ای است.

وی افزود: روحانی باید بر این نکته تاکید کند که برجام، پیمانی بین المللی بوده و ایران در تمام طول این سال‌ها به آن پایبند بوده و آن طرفی که ناقض این پیمان بوده، ایالات متحده است.

جمالی در همین باره اضافه کرد: برجام با همه معایبش بهترین پیمانی بود که امکان انعقاد آن وجود داشت و نه تنها ایران و آمریکا بلکه همه جهان و در راس آن ها شورای امنیت سازمان ملل بر آن صحه گذاشتند.

وی تاکید کرد: اینکه امروز رئیس‌جمهور دیگری در آمریکا بر سر کار آمده و برجام را خلاف منافع کشورش می‌داند، نمی‌تواند مجوز بر هم زدن این پیمان بین المللی باشد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: روحانی باید بکوشد در کمال متانت و تدبیر، جبهه قدرتمندی از کشورهای دیگر در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا شکل دهد و پیام صلح ایران را به همه جهان مخابره کند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به فضای موجود در میان کشورها، آیا آقای روحانی می تواند فضای سازمان ملل را به نفع ایران تغییر دهد اظهار داشت: در اینکه روحانی موفق خواهد بود یا خیر، حداقل در شرایط موجود تردید وجود دارد؛ چون معادلات روابط بین الملل در حال حاضر کاملا تابع منافع اقتصادی کشورهاست.

جمالی گفت: آمریکا به عنوان یک ابرقدرت، با تکیه بر ابزارهای قدرتمند اقتصادی، کشورهای دیگر را به همراهی و مخالفت با ایران تهدید می‌کند و این موضوع احتمال موفقیت ایران و روحانی را برای عبور از این تنگه خطرناک کاهش می دهد.

وی ادامه داد: خوشبختانه نشست دیروز کشورهای 1+4 و بیانیه امیدبخش این نشست، اندکی فضا را به سمت ایران متمایل کرده است اما صرف مواضع بر حق و مذاکره و گفتگو برای عبور از این وضعیت کافی نیست.

جمالی گفت: امیدوارم صلح و امنیت جهانی، همانقدر که برای ما مهم است، برای کشورهای دیگر جهان هم اهمیت داشته باشد.

کد خبر 4412376

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =