جهت گیری وزارت علوم اقتدار بیشتر دانشگاه هاست

ایلام- معاون آموزشی وزارت علوم گفت: جهت گیری وزارت علوم اقتدار بیشتر دانشگاه هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی شریعتی نیاسر در نشست معاونین آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های منطقه پنج کشور در دانشگاه ایلام اظهار داشت: جایگاه کارگروه ها در حوزه ستادی معاونت آموزشی وزارت علوم به عنوان بازوی فکری در دوره جدید ارتقاء پیدا کرده و اختیارات زیادی به آنها تفویض شده است، که این امر یک تحول اساسی و جهت گیرانه است و برای همین از اعضای هیئت علمی خواستارم که نسبت به این امر حساس بوده و در روند انتخاب این کارگروه ها حضور فعال داشته باشند، که این امر نیازمند جدیت، اهتمام و پی گیری مدیریت دانشگاه ها است.

وی افزود: دانشگاه ها باید اعضای هیأت علمی را برای شرکت در این انتخابات ترغیب کنند و با برنامه های متنوع زمینه شناساندن اساتید مطرح خود در سطح کشور و در بین دانشگاه ها را فراهم کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم، در زمینه سطح بندی دانشگاه های کشور، بیان داشت:  سطح بندی، درجه بندی نیست، بلکه بدین معناست که دانشگاه های همتراز در کنار هم قرار گیرند و اگر این سطح بندی انجام نمی گرفت،دانشگاه ها برای معرفی خود به سطح بندی های جهانی استناد می کردند که روند خوبی نخواهد بود.

 شریعتی نیاسر تأکید کرد: جهت گیری وزارت علوم، اقتدار بیشتر دانشگاه هاست و علیرغم اینکه اختیارات خوبی به دانشگاه در مناطق مختلف کشور داده شده است، متأسفانه از تمامی این اختیارات استفاده نمی شود و  برای همین خواستارم که دانشگاه های کشور و از جمله دانشگاه های منطقه پنج کشور از اختیارات موجود بیشتر استفاده کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم، روند جذب هیئت علمی بصورت فعلی را دارای اشکالات متعدد عنوان کرد و گفت: متأسفانه در روند جذب اعضای هیئت علمی معطلی زیادی صورت می گیرد و برای تسهیل در این امر باید دانشگاه ها با حفظ چارچوب و رعایت آیین نامه، برنامه های درون دانشگاهی را در این زمینه تعریف کنند تا این مکانیسم اصلاح شود و روند جذب شتاب بیشتری بگیرد.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه موضوع «مدیریت منطقه ای»  بصورت جدی از طرف وزارت علوم در حال پی گیری است، بیان داشت: طرح مدیریت منطقه ای در راستای تفویض اختیار به مناطق که مورد تأکید ویژه  و جدی وزیر علوم هم است، با تأکید بر دو ماموریت تصمیم سازی و تصمیم گیری مناطق، طراحی شده که فرآیند آن در حال تکمیل است و به زودی ابلاغ می گردد.

وی «ساماندهی» را یکی دیگر از برنامه های ویژه وزارت علوم  در سطح کشور عنوان کرد و بیان داشت: ساماندهی در سه وجه، ساماندهی موسسات غیر دولتی در قالب ادغام، تجمیع و تغییر مأموریت، ساماندهی رشته ها در سه گروه کم متقاضی، پر متقاضی و همتراز با تأکید بر اولویت دانشگاه های دولتی و ساماندهی محتوایی در زمینه های مختلف و از جمله بازنگری در دادن مجوزه دوره های تحصیلات تکمیلی و افزودن شاخص های جدید در این زمینه انجام خواهد گرفت.

کد خبر 4412753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =