در مورد بازیکنان دورگه باید به جمع‏‎بندی برسیم

رئیس فدراسیون بسکتبال با بیان اینکه باید در مورد بازیکنان دورگه و تاثیرگذاریِ آنها به جمع‎بندی نهایی رسید، گفت: بعد از آن برای جذب این بازیکنان و رفع موانع قانونی اقدام می‎کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، به کارگیری بازیکنان دورگه در ورزش ایران با توجه به حضور مستمر و متوالی ورزشکارانی از این دست در تیم های ملی فوتبال و هندبال، به امری عادی تبدیل شده است. در برخی دیگر از رشته ها  هم با توجه به وضعیت آنها در کشورهای آسیایی، همواره صحبت از در اختیار گرفتن بازیکنان دورگه مطرح بوده مانند بسکتبال.

شاید نوید نیکتاش اولین بازیکن دو رگه ای بود که بحث حضورش در تیم ملی بسکتبال  خیلی جدی مطرح شد. این بازیکن دو رگه ایرانی - فرانسوی که در لیگ انگلستان توپ زده و حتی بارها در تیم منتخب این رقابت ها قرار گرفته بود، دو سال پیش با سفر به تهران در تمرینات تیم ملی شرکت کرد اما در ترکیب نهایی این تیم جای نگرفت در حالیکه این بازیکن پست سه، سابقه همراهی تیم ملی دانشجویان و قهرمانی با این تیم در تورنمنت بلژیک را هم دارد. 

آرون گرامی پور هم دیگر بازیکن دو رگه ای است که بحث حضورش در تیم ملی مطرح بود. این دو رگه ایرانی - انگلیسی حتی سال گذشته با تیم دانشگاه آزاد هم در لیگ برتر شرکت کرد. برای در اختیار داشتن وی در ترکیب تیم ملی و برای پنجره چهارم رقابت های انتخابی جام جهانی هم تلاش زیادی شد اما این تلاش ها به خاطر مشکلاتی مانند خدمت سربازی به سرانجام نرسید.

مایک رستم پور هم دیگر بازیکنی بود که نامش در فهرست بازیکنان دورگه موردنظر کادر فنی تیم ملی بسکتبال قرار داشت اما مبلغ ۵ هزار دلاری که این بازیکن برای پرداخت به آژانس و دریافت خودش تعیین کرده بود، مانع از حضورش شد. 

در کل اینکه در اختیار داشتن بازیکنان دورگه در ترکیب تیم ملی بسکتبال با وجود مطرح بودن همیشگی آن، تاکنون به نتیجه نرسیده و همین مسئله حتی انتقاد سرمربی تیم ملی را هم موجب شده است. مهران شاهین طبع بعد از دیدار ۲۲ شهریورماه مقابل فیلیپین که در تهران برگزار شد ضمن انتقاد از این مسئله گفت که به خاطر برخی مسائل امکان استفاده از بازیکنان دورگه مهیا نشده است. 

همه اینها در حالی است که در بسکتبال آسیا، استفاده از بازیکنان دورگه و حتی بازیکنانی با ملیت های مختلف بسیار زیاد گسترش پیدا کرده است. شاید ابتدا این شیوه در میان کشورهای شرق آسیا رواج داشت اما امروزه برخی کشورهای غرب آسیا و از جمله فیلیپین و کره جنوبی هم به استفاده از این دسته از بازیکنان روی آورده اند با این حال فدراسیون بسکتبال ایران در رابطه با بازیکنان دو تابعیتی و برطرف کردن مشکلات آنها برای همراهی تیم ملی به نتیجه ای نرسیده است. 

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه این فدراسیون بر اساس جمع بندی و گزارش نهایی کادر فنی مبنی بر لزوم استفاده از بازیکنان دو رگه یا عدم نیاز جدی به آنها، در این زمینه تصمیم گیری می کند، گفت: در صورت نیاز قطعی، تمام موانع قانونی برای در اختیار داشتن آنها برداشته خواهد شد.

وی ادامه داد: البته اعتقادم این است که ملی پوشان باید از میان بازیکنان خودِ کشور باشند که با تربیت و فرهنگ کشور به مراحل بالا و از جمله تیم ملی رسیده اند. این گونه شناخت از بازیکنان و چگونگی به کارگیری آنها بیشتر می شود اما به خاطر تغییرات اعمال شده در ترکیب بسیاری از تیم های آسیایی، ناگزیریم که تصمیم و دیدگاهمان را در این زمینه تغییر دهیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال با بیان اینکه جو حاکم بر بسکتبال آسیا تغییر کرده طوریکه خیلی از تیم های شرق و غرب قاره از بازیکنانی با ملیت های دیگر استفاده می کنند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل تصمیم گیری در رابطه با بازیکنان دورگه و اینکه آنها را در اختیار داشته باشیم یا نه، بسیار چالش برانگیز شده است.

طباطبایی تاکید کرد: استفاده و به کارگیری از بازیکنان دورگه باید درست و منطقی باشد. برای تصمیم گیری قطعی در این زمینه باید این موضوع لحاظ شود که بازیکنان دورگه در چه سطحی هستند و چه کارایی می توانند برای تیم ملی داشته باشند. باید در نظر بگیریم که حضور آنها در تیم ملی روی دیگر ملی پوشان چقدر تاثیرگذار است. علاوه بر این باید به سیاست دیگر تیم ها و کشورها برای استفاده از بازیکنانی با ملیت های مختلف هم توجه داشته باشیم. 

وی با بیان اینکه اینها مواردی است که باید توسط کادر فنی تیم ملی بررسی و نتیجه آن اعلام شود، یادآور شد: در صورتی که کادر فنی اعلام نیاز قطعی برای استفاده از بازیکنان دورگه داشته باشد و خود این دسته بازیکنان هم متقاضی حضور در تیم ملی باشند، قطعا شرایط را مهیا می کنیم.

«طی ماه های گذشته رایزنی هایی برای در اختیار داشتن بازیکنان دورگه به خصوص برای پنجره چهارم انتخابی جام جهانی انجام شده بود. قطعا کادر فنی بر اساس نیازی که حس شده اقدام به این رایزنی ها کرده یا اینکه هنوز به جمع بندی قطعی نرسیده اید؟» طباطبایی در پاسخ به این پرسش گفت: سیاست فدراسیون در این زمینه بر اساس علاقه خود بازیکن دورگه و درخواست کادر فنی خواهد بود. همان طور که گفتم باید به یک جمع بندی قطعی و نهایی در مورد وضعیت بازیکنان دورگه و تاثیرگذاری آنها برسیم سپس تصمیم گیری کنیم. در هر صورت بازیکنی که برای همکاری با فدراسیون و حضور در تیم ملی، رقم و عدد تعیین کند به کار ما نمی آید. قطعا کادر فنی هم به هر قیمتی حاضر به استفاده از بازیکنان نیست. در صورتیکه اعضای کادر فنی  تشخیص دهد که حضور بازیکنان دورگه  کمک حال تیم ملی است، مقدمات حضور آنها برای رویدادهای پیش رو را فراهم می کنیم. 

رئیس فدراسیون بسکتبال در ادامه و در پاسخ به این موضوع که «تا به امروز مسائلی مانند وضعیت سربازی، استفاده از بازیکنان دورگه را غیرممکن کرده است؟» گفت: به هر حال برای در اختیار داشتن بازیکنان دورگه مشکلاتی وجود دارد که مسیر قانونی برای حل و فصل آنها باید طی شود در غیر این صورت به بن بست می خوریم. این موضوع باید خیلی دقیق و شفاف بررسی و مطرح شود.

رئیس فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: اول باید در این زمینه و اینکه واقعا حضور بازیکنان دورگه چقدر می تواند برای ما تاثیرگذار باشد به یک جمع بندی برسیم. در صورت قطعی بودن نظر مثبت کادر فنی جهت استفاده از این بازیکنان، موانع قانونی برای مشکلاتی مانند سربازی و اخذ ویزا را برمی داریم. 

کد خبر 4413331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =