شکل گیری نظام آموزشی زبان فارسی در سال ۱۴۰۷ ضروری است

شیراز- رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی گفت: امیدواریم در سال ۱۴۰۷ شکل گیری نظام آموزشی زبان فارسی فعال شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر میرباقری فرد در ادامه سخنرانی های آیین گشایش سیزدهمین گردهم آیی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که به میزبانی شیراز از پیش از ظهر چهارشنبه آغاز شد با عنوان «زبان و ادبیات فارسی، وضعیت موجود، وضعیت مطلوب» به سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه ۱۲ گردهمایی پیش روی این رویداد قرار داشته، افزود: از جمله در دانشگاه علامه، دانشگاه زنجان، بجنورد، در اردبیل، در دانشگاه گیلان و پارسال در کردستان دوازدهمین برگزار شد.

میرباقری فرد در ادامه گفت: گردهمایی های انجمن از ابتدا بر این اساس پایه ریزی شد که در یک مجموعه برنامه برگزار شود که خروجی ها و دستاوردهای آن در کوتاه و بلند مدت در ترویج زبان و ادب فارسی موثر واقع شود که خوشبختانه در طول سال موجی در دانشگاه ها ایجاد می کند.

وی افزود: قصد و هدف انجمن با توجه به رسالت های بنیاد علم ایران حتما با مشترکات بسیاری همراه است و باید بتوانیم از برکات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران بهره مند شویم.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی تصریح کرد: این گردهمایی بیش از یکسال زمان نیاز دارد که برگزار شود بنابر این صمیمانه ضرورت دارد از صاحب نظران و استادانی که در این کار مشارکت جستند و امروز حاصل آن را می بینیم تشکر کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: با خوشبختی تمام اعلام می کنم با حمایت صاحب نظران و پژوهشگران چهاردهمین گردهمایی در مردادماه سال آینده به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار خواهد شد؛ مطمئنیم با استفاده از تجارب برنامه ای درخور زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به موضوع سخنرانی خود پرداخت و گفت: با توجه به اینکه باید دید فعالیت های این رشته چقدر نوآور است و به یافته های تازه می انجامد و اینکه این علم تا چقدر در جامعه حضور می یابد و به مشکلات مردم اهتمام می کند، در رشته زبان و ادبیات فارسی حتما باید به این دو شاخص مهم توجه کنیم که قلمرو فعالیت آن رشته ها چیست.

میرباقری فرد به سه مقطع زمانی ۱۳۸۷، ۱۳۹۷ و ۱۴۰۷ در چشم انداز انجمن ترویج زبان و ادب فارسی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۸۷ به رشته زبان و ادبیات فارسی توجه شد و نتیجه حاصل شد که زبان و ادبیات فارسی مغفول است و باید بر سه رکن از جمله بر ادبیات خلاق تکیه کنیم؛ امروز در سال ۱۳۹۷ شاهد هستیم در مجموعه فعالیت ها رکن زبان فارسی نه به عنوان بخش فرعی در گروه های زبان و ادبیات فارسی در کانون توجه قرار دارد، بنابر این، امیدواریم در سال ۱۴۰۷ شکل گیری نظام آموزشی زبان فارسی فعال شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در نخستین روز سیزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی به مناسبت یادروز حافظ، نشست علمی به طور عمومی با حضوردکتر محمدحسین کرمی، دکتر محمدجعفر یاحقی، صابر سهرابی(مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس) و دکتر فرخ حاجیان برگزار می شود.

کد خبر 4426317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =