۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۰:۲۱

در شیراز؛

آیین فرهنگی «بر خوان سعدی» برگزار شد/سعدی حقیقت را می گوید

آیین فرهنگی «بر خوان سعدی» برگزار شد/سعدی حقیقت را می گوید

شیراز- آیین فرهنگی «برخوان سعدی» دوشنبه شب همزمان با آغازبکار کتابخانه استاد رستگارفسایی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در ادامه میزبانی از نشست های سعدی شناسی با عنوان «بر خوان سعدی»، مخاطبان خود را میزبان بزم گرم گفتارهای منصور رستگار فسایی کرد تا کام علاقمندان به شیخ اجل از کلام این استاد پیشکسوت شیرین شود و دایره آگاهی شان از این «سخن ساز سخن پرداز شیرازی» گسترده تر گردد.

پیش از این برنامه، مراسم آغاز به کار کتابخانه رستگار فسایی در طبقه دوم مرکز اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد و در جریان آن ۴۳۲۵ جلد کتاب کتابخانه این استاد دانشگاه شیراز به مرکز اسناد اهدا شد.

آن گونه که در این مراسم اعلام شد در میان این کتاب ها ۳۴ جلد کتاب چاپ سنگی نیز وجود دارد که استفاده از این مجموعه به صورت کامل برای پژوهشگران حوزه ادبیات و زبان فارسی و سایر علاقمندان امکانپذیر است.

پس از برگزاری آیین گشایش کتابخانه، منصور رستگار فسایی در سخنانی گفت: امروز روزی استثنایی را تجربه کردم چرا که کتاب ‌هایی که داشتم به سامان رسیدند و در جای مناسب و قابل دسترسی برای همه قرار گرفتند.

وی با بیان این که بدون قرار دادن این کتاب ها در چنین جایی، سرنوشت نامعلومی در انتظارشان بود، اظهار کرد: کتاب ها اگر به اینجا سپرده نمی شدند، سرنوشت نامعلومی داشتند و معلوم نبود در کدام کتابفروشی و کنار کدام خیابان قرار بگیرند.

این استاد صاحب نام زبان و ادبیات فارسی حضور در چنین مراسمی را فرصتی مناسب برای به یادآوردن روزها، هفته ها و سال های پر هیجان تدریس عنوان کرد و گفت: کلاس برای من صرفاً محلی برای آموزش دادن نبود و در هر کلاس آن قدر که از پرسش های شاگردانم آموختم آن ها از من نیاموختند و همیشه آرزو داشتم شاگردانم از من بهتر شوند.

وی معلمی را کاری زیبا و نعمتی خداداد توصیف کرد و گفت: این که معلمین را جانشین اولیاء ا... گرفته اند نشان می دهد معلمی کار کوچکی نیست.

رستگار فسایی در مورد سعدی نیز گفت: این شاعر بزرگ در شعر و نثر به شدت درخشان است و گلستان را می توان سفرنامه مادی و معنوی او دانست.

وی با تاکید بر این که در کلام سعدی زائده غیر ادبی وجود ندارد، گفت: سعدی حقیقت را می گوید و او بی شک افتخار ادب فارس است چرا که امروز اگر می گوییم و می نویسیم مدیون سعدی هستیم.

در ابتدای این نشست، کوروش کمالی سروستانی رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با اشاره به ۸۰ سالگی منصور رستگار فسایی گفت: رستگار فسایی بخشی از شناسنامه فرهنگی فارس و شیراز است و تلاش او در سه حوزه فردوسی شناسی، فارس شناسی و حافظ پژوهی بر همگان روشن است.

به گفته وی، در فارس شناسی، حافط شناسی و سعدی شناسی مدیون این استاد بزرگ هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان این نشست کیک تولد ۸۰ سالگی استاد رستگار فسایی با حضور علاقمندان وی و پژوهشگران حوزه زبان و ادبیات فارسی بریده شد؛ این استاد بزرگ متولد ششم بهمن ماه ۱۳۱۷ در فسا می باشد اما به دلیل اقامت در خارج از کشور مراسم تولد ایشان زودتر برگزار شد.

کد خبر 4438672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha