۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۵۳

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش خطاب به نمایندگان مجلس:

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور عدالت آموزشی است

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور عدالت آموزشی است

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از مجلس خواست تا پیشنهاد بی تاثیر کردن سابقه تحصیلی در کنکور رای بیاورد.

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش صبح امروز (سه شنبه) در اردوگاه شهیدباهنر در جمع خبرنگاران یکی از موانع اجرایی نشدن سند تحول بنیادین را کنکور دانست و گفت: شیوه پذیرش دانشجو به روش تستی در چند ساعت محدود آموزش و پرورش را آسیب پذیر کرده است. نگرانی ما این است که برای اجرای مطلوب سند تحول بنیادین کنکور یک مانع اصلی است.
 وی ادامه داد: ما در سند تحول به دنبال تربیت شش ساحته دانش آموزان هستیم بنابراین که بچه ها و خانواده های آنها فقط دروس فیزیک، ریاضی و شیمی را مطالعه می کنند برای موضوعات سند تحول بنیادین وقتی نمی گذارند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: به طور مثال در پایه دوازدهم ۳۵ ساعت حضور دانش آموز در مدرسه زیاد است و باید به ۲۴ ساعت کاهش پیدا کند تا دانش آموزان در زمان باقی مانده به دروس کنکور خود بپردازند. این پیشنهاد در شورای عالی آموزش و پرورش پذیرفته نشد. چرا که در این صورت هیچ مدرسه ای نمی پذریرفت از زمان دروسی مثل ریاضی و فیزیک کم شود بنابراین باید از زمان دروسی مانند مدیریت خانواده و یا مطالعات فرهنگی کاسته شود که این دروس، دروس اصلی مورد تاکید سند تحول بنیادین است.
وی با بیان اینکه کنکور به ما اجازه نمی دهد که تحولات مورد نظر سند تحول بنیادین اتفاق بیافتد، گفت: اخیرا بحثی در مجلس شورای اسلامی مطرح است که کمیسیون آموزش و تحقیقات بدون دعوت از کارشناسان آموزش و پرورش این بحث را پیگیری می کند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اضافه کرد: این بحث این است که براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو سال ۹۲ سابقه تحصیلی باید مبنا باشد و سازمان سنجش باید به صورت تدریجی این موضوع را عملیاتی کند تا سال اول حداقل ۲۵ درصد و تا پایان ۵ سال به حداقل ۸۵درصد برسد.
وی اظهار کرد: اکنون تعدادی از نمایندگان به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی بی تاثیر و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد. این پیشنهاد مغایر با با روح قانون سال ۹۲ است و باعث بی عدالتی آموزشی می شود.
نویدادهم این تصمیم را خطرناک دانست که باعث بی اعتبار کردن برنامه درسی می شود و بیان کرد: اگر این تصمیم را نمایندگان بگیرند به زبانی بیان کردند که سند نباید در مدارس اجرا شود بنابراین از ریاست مجلس، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد رای بیاورد.
کد خبر 4439050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha