ایده های کارشناسی شده در طرح های بازآفرینی حمایت می شوند

قزوین- مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: از طرح ها و پیشنهادهای کارشناسی شده در قالب طرح های بازآفرینی استقبال و حمایت می کنیم.

مسعود حق لطفی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بهبود کیفیت زندگی در شهرها ایجاب می کند که به جای تغییرکاربری، افزایش تراکم، احداث مجتمع های تجاری، رستوران و اقداماتی از این دست، به سوی ایجاد فضاهای مناسب شهری حرکت کنیم که بهره مند شدن از آنها نیازمند دریافت هزینه از شهروندان نیست.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین بیان کرد: شهرها پر می شوند از رستوران و فست فود و مجتمع های تجاری لوکس و گرانی که در شرایط اقتصادی امروز تنها تعداد اندکی از خانواده ها و شهروندان می توانند از آن استفاده کرده و ساعتی با هم باشند.

وی افزود: علاوه بر آن این فضاها بستر فراوانی برای افزایش و گسترش پیوندها و ارتباطات اجتماعی که از ضرورت ها و ویژگی های اساسی شهرهاست ایجاد نمی کنند. بی گمان هر کدامِ آنها فقط می تواند نیاز یکی از اعضای خانواده را مرتفع کرده و سایرین به ناچار باید او را همراهی کنند.

حق لطفی تصریح کرد: امروز و با وجود موقعیت اقتصادی خاص شهروندان و همچنین نیاز خانواده ها به حضور در فضاهای باز شهری و قرار گرفتن در محیط های سرزنده و شادابی که حضور در آنها به خودی خود مستلزم پرداخت هزینه نمی باشد، ایجاد فضاهایی از این دست بسیار احساس می شود.

دبیر ستاد بازآفرینی استان در این خصوص  گفت: این فضاها "کوی گردش" هایی است که در آن می توان پیاده روی و دوچرخه سواری کرد، کودکان را بدون نگرانی از عبور خودرو و سایر خطرات برای بازی کردن و تخلیه انرژی رها کرد و کنار آن می توان در آنها ساعتی نشست و گفتگو کرد.

وی اضافه کرد: این «کوی گردش» ها جایی برای خوردن غذاهای سبک و سنگین و فضایی برای خرید کردن هم هست و همچنین می تواند شامل مکان های فرهنگی و هنری مانند تئاتر، سینما و سالن موسیقی هم باشد.  

دبیر کمیسیون ماده 5 استان تاکید کرد: شهرهای ما امروز به شدت نیازمند ایجاد و پیش بینی فضاهایی از این دست هستند که خوشبختانه بسترهای آن نیز با توجه به وجود خیابان ها و محل های تاریخی، واجد ارزش و همچنین تجاری در شهر وجود دارد که بدون انجام کمترین مداخلات کالبدی می توان آنها را ایجاد کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به این ضرورت ها و همچنین لزوم حرکت به سوی بهبود کیفیت زندگی در شهرها، امیدواریم که به جای تغییر کاربری ها، افزایش تراکم ها، احداث مجتمع تجاری و اقداماتی از این دست، درخواست ها به سمت ایجاد این فضاها برود.

حق لطفی یادآور شد: علی الرغم اینکه برای حضور در این فضاها هزینه ای از شهروندان دریافت نمی شود ولی بسترها و امکاناتی که در آن ایجاد می گردد می تواند درآمدهای قابل توجه و مناسبی را نصیب گردانندگان آن نماید.

وی در پایان گفت: اداره کل راه و شهرسازی از هر طرح و پیشنهاد کارشناسی شده در این خصوص استقبال کرده و تا زمان ایجاد آن در شهرهای مورد نظر در قالب طرح های بازآفرینی شهری، از آنها حمایت خواهد کرد.

کد خبر 4454147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =