قلعه اژدهاپیکر ظرفیت بزرگ گردشگری فارس/ افسانه های قلعه بازگو شود

شیراز- قلعه اژدهاپیکر در شهر لار استان فارس هم از نظر میراثی ارزشمند است و هم افسانه های پیرامون آن می تواند ظرفیت بزرگی برای جذب گردشگر باشد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: قلعه اژدهاپیکر در شهر لار بر روی تپه ای در جانب شمالی شهر واقع شده است. استحکامات و تاسیسات داخلی آنچنان محکم و استوار بوده که در قدیم آن را طلسم کیانی می نامیده اند.

با توجه به یافته های موجود، قدمت قلعه اژدها پیکر به دوره پیش از اسلام می رسد و تا یک قرن پیش این قلعه مسکونی بوده است. قلعه اژدها پیکر روی یک سطح مرتفع قرار گرفته و طول آن ۷۰۰ و پهنای آن ۱۷۰ متر است.

این قلعه از سه بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشکیل شده است. به جز قلعه بالایی و بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمتهای قلعه ویران شده است.

طی چند سال گذشته این بنای تاریخی به دلیل عدم حضور نگهبان و فنس کشی به مامنی برای معتادان تبدیل شده است.

قلعه اژدهاپیکر که یکی از آثار ارزشمند فارس به شمار می رود به دلیل کم  توجهی و عدم مرمت مستمر و کامل چندان وضعیت مناسبی ندارد.

اختصاص اعتبار ۷۰ میلیونی برای سال جاری

در این رابطه رییس اداره میرث فرهنگی لارستان به خبرنگار مهر گفت: در سال جاری ۷۰ میلیون تومان برای مرمت این بنا از سوی میراث فرهنگی استان در نظر گرفته شده است.

سیما علویه افزود: این میزان اعتباری که برای بنا در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است البته باید در نظر گرفت که میراث فرهنگی به تنهایی قادر به حفاظت و مرمت نیست.

وی ادامه داد: بر این اساس ضروری است دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، فرمانداری و راه و شهرسازی به کمک میراث آمده و وضعیت قلعه اژدهاپیکر را سروسامان دهند.

رئیس اداره میر اث فرهنگی لارستان با تاکید بر ضرورت همکاری همه جانبه این ارگانها اظهار کرد: باید همه دست به دست هم داد و برای حفاظت از این بنای باارزش اقدام کرد در غیر این صورت این بنا تخریب می شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه این بنا به مامنی برای معتادان تبدیل شده، گفت: به طور حتم نه تنها این مجموعه باارزش بلکه هر مجموعه دیگری که نگهبان نداشته و یا فنس کشی نشده باشد به محلی برای معتادان تبدیل می شود.

علویه افزود: معتادان برای استعمال مواد مخدر در برخی از نقاط این قلعه که سقف دارد اقدام به روشن کردن آتش می کنند که این امر منجر به سیاه شدن قسمتهای زیادی از این آثار گران بها شده است.

رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: اژدها پیکر یک بنای ساسانی است که در غرب لار واقع است.

مسعود منیعاتی افزود: درباره پیشینه آن اطلاعات تاریخی اندک اما قصه ها و افسانه های بسیار در دست است، یکی از این افسانه ها حکایت از این دارد که در این مکان چاه عمیقی بود که در آن عظیم ترین گنج دنیا پنهان شده بود و خطرناک ترین اژدهای دنیا نیز پاسدار آن بود که هر فرد ماجراجویی را که قصد دست درازی به این گنج ارزشمند را داشت از پای درآورد.

وی ادامه داد: آنچه امروز از این قلعه یا عمارت به جا مانده از دو منظر نیازمند حفاظت و صیانت است ابتدا اینکه داستانهای این بنای تاریخی به  حافظه مشترک برای اهالی منطقه تبدیل شده و این خود میراث معنوی ماندگار است و نیاز به حفاظت دارد .

این فعال میراث فرهنگی فارس بیان کرد: دوم اینکه این عمارت به همراه داستانهایش می تواند به یکی از جاذبه های سفر به منطقه لارستان تبدیل شود و اگر ایده توزیع مناسب سفر در استان ها شکل عملیاتی به خود بگیرد نیازمند جاذبه هایی خواهیم بود که گردشگر را برای سفر به آن منطقه قانع کنند.

کد خبر 4463530

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =