سامانه نشست های قضایی رونمایی شد/ بررسی علمی آرای قضایی

با حضور معاون منابع انسانی قوه قضائیه، سامانه نشست های قضایی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضاییه در مراسم رونمایی از سامانه نشست های قضایی با بیان جزئیان نشست های قضایی،گفت:  از حدود ۱۰هزار قاضی شاغل در دادگستری، ۸۰درصد آنها که حدود ۸هزار نفر می شوند در نشست های قضایی شرکت می کنند .نشست های قضایی در ۶۰۰واحد قضایی هر هفته برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه در این نشست ها در مورد ابهامات موجود در احکام و آرا قضایی بحث می شود، اظهارداشت:نشست های قضایی کمک می کند که بررسی علمی در مورد آرای قضایی صادر شده صورت بگیرد و و بعد بررسی آرا در استانها نتیجه به تهران و قضات دیوان عالی کشور ارسال می شود و قضات دیوان عالی کشور در راس هرم این سامانه در مورد ارا صادر شده نظر نهایی را اعلام می کنند و پس از آن، نتیجه نهایی در سامانه نشست های قضایی ثبت می شود.

حجت الاسلام امینی ادامه داد: در ۸ماهه نخست امسال بیش از ۸هزار آرا قضایی بارگذاری شده و در دسترس قضات قرار گرفته است . آرای قضایی در سامانه نشست های قضایی قابل جستجو هستند .

معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: برای اصل آرای قضایی نیز سامانه وجود دارد که در آن تمام آرای دادگاه های بدوی و تجدید نظر استان تهران در آن وجود دارد.

حجت الاسلام و مسلمین امینی در خصوص موسسات میانجی گری گفت: براساس مواد ۸۲،۸۳ و ۸۴آیین دادرسی کیفری قضات در برخی موارد می توانند موضوع اختلافی را به میانجگر ، موسسات میانجگری و یا شوراهای حل اختلاف ارجاع دهد به همین اساس رییس قوه قضاییه کار راه اندازی موسسات میانجگری را برعهده معاونت منابع انسانی قرار داده است. سایت موسسه میانجگری از ۶آذرماه امسال راه اندازی شد و افرادی که می خواهند شخصا مجوز میانجگری و یا مجوز موسسه میانجگری دریافت کنند به سایت این موسسه مراجعه و ثبت نام کنند.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه بیان کرد: ثبت نام موسسات میانجی گری تا ۲۶آذر ماه ادامه دارد و تا امروز حدود ۵هزار نفر در آن ثبت نام کردند که بعد از احزار صلاحیت، افراد برای آزمون اختبار معرفی می شوند.

کد خبر 4472608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =