۳۸ درصد از مساحت استان زنجان در معرض بیابانی‌زایی است

زنجان-مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان به بحث بیان زایی در استان زنجان اشاره کرد و گفت: با توجه به مطالعات اولیه ۳۸ درصد از مساحت استان در معرض بیابانی شدن است.

خلیل آقاجان لو در گفتگو با خبرنگار مهر به بحث بیان زایی در استان  زنجان اشاره کرد و گفت: بحث بیابان را نداریم اما با توجه به مطالعات اولیه ۳۸ درصد از مساحت استان در معرض بیابانی شدن است و خطر بیابان‌زایی تنها مربوط به کشور ایران نیست بلکه یک مسئله جهانی است.

وی اظهار کرد:  اقلیم، کاهش آب‌های زیرزمینی و استفاده بی‌رویه از منابع، از عوامل بروز پدیده بیابان‌زایی است. اگر واقعیت‌های تاریخی و اقلیمی را نپذیریم باید منتظر نابودی تدریجی منابع طبیعی شویم.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان گفت: استان زنجان با مساحت ۲.۲ میلیون هکتار در منطقه شمال غرب کشور واقع‌ شده  و در استان یک‌میلیون و ۲۳۷ هکتار منابع طبیعی وجود دارد که از این میزان ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل طبیعی است و یک‌میلیون و ۱۳۷ هکتار نیز به مراتع اختصاص‌یافته است.

آقاجان لو  شخم و تصرف، دام مازاد، چرای زودهنگام، آتش سوزی، آفات و امراض را از مهم‌ترین علت‌های تخریب منابع طبیعی اعلام کرد و گفت: ۷۵ درصد مراتع استان زنجان دارای ارزش زیست‌محیطی است.

وی به اجرای طرح کپه کاری اشاره کرد و گفت: امسال در قالب عملیات بیولوژیکی اعتباراتی به معاونت فنی این اداره کل اختصاص‌یافته که بخشی از این اعتبارات برای کپه کاری در تمامی شهرستان‌های استان استفاده شده و امسال یک هزار و ۳۹۵ هکتار از اراضی استان کپه کاری شده و ۲۰۰ هکتار نیز بذرپاشی شده است، هدف از اجرای کپه جلوگیری از فرسایش بیش‌از حد خاک، کمک به معیشت دامداران، احیای پوشش گیاهی و حفظ آب‌وخاک است. 

کد خبر 4480848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =