اختلاف پرداختی پزشک و پرستار تا ۱۰۰ برابر فقط در ایران

دبیرکل خانه پرستار، اختلاف پرداختی پرستاران و پزشکان را ناعادلانه دانست و گفت: سلامت یک کار تیمی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شریفی مقدم، در جمع دانشجویان پرستاری مشهد، اظهارداشت: اختلاف در پرداختی های پزشکان و پرستاران حتی تا ۱۰۰ برابر نیز رسیده است که این پدیده منحصر به فرد بوده و در هیچ جای دنیا چنین اختلافی معنا ندارد.

وی افزود: سلامت یک کار تیمی است و امروز دنیا به سویی رفته است که این روش مدیریت را قبول نمی کند لذا باید دانشجویان و جامعه پرستاری تحلیل، نقد، پرسشگری و روشنگری را برای تحقق مطالباتشان داشته باشند.

شریفی مقدم ادامه داد: نقش گروه های پرستاری اعم از دانشجو و شاغلان پرستاری در مقابله با این تبعیض ها سنگین تر از سایر گروههای علوم پزشکی و پیراپزشکی است. 

دبیرکل خانه پرستار با بیان اینکه پرستاری باید جایگاه واقعی خود را در کشور به دست آورد، افزود: حوزه سلامت با بی توجهی به پرستاری نه تنها مشکلاتش حل نمی شود، بلکه مشکلاتش حادتر می شود و مردم و بیماران بیشتر از هر کس از این شرایط آسیب می بینند.

وی با بیان اینکه سلامت اولویت اول همه کشورها به شمار می رود، اظهار داشت: هر کشوری که نتواند خود را با استانداردهای جهانی در حوزه سلامت منطبق کند، در آینده دچار چالش و بحران خواهد شد.

شریفی مقدم با اشاره به کمبود نیروی پرستاری در کشور گفت: در اروپا به ازای هزار نفر جمعیت ۱۰ پرستار فعالیت دارد و این نسبت در ایران ۱.۵ به ازای هزار نفر جمعیت است.

وی نسبت پرستار به جمعیت در کشور ترکیه را ۲.۶ به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت عنوان کرد و افزود: این درحالی است که کشورهای عراق و سوریه با ۱.۸ و ۲.۹ نیروی پرستار به ازای ۱۰۰۰نفر جمعیت جایگاه بالاتر از کشور ما دارند.

دبیرکل خانه پرستار، اظهار داشت: هم اکنون ۶۰ هزار دانشجو در گروههای پرستاری مشغول تحصیل هستند که این پشتوانه بزرگی برای جامعه پرستاری است و هر تحولی را امکان پذیر می سازد.

وی گفت: امروز جامعه پرستاری مفتخر به داشتن دانشجویانی فرهیخته، اهل تحقیق و نقد، جسور، شجاع، پرسشگر و مطالبه گر است.

کد خبر 4482247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =