۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۵۲

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران عنوان کرد؛

تبدیل ۸۵ درصدی آب تهران به فاضلاب

تبدیل ۸۵ درصدی آب تهران به فاضلاب

بازگیر گفت: تقریبا حدود ۸۵ درصد آب مصرفی تهران به فاضلاب تبدیل می شود. یعنی۸۵۰ میلیون متر مکعب فاضلاب شهری در سطح شهر داریم و طرح فاضلاب تهران هم کامل نیست.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: رواناب‌هایی که از ارتفاعات شمال تهران مثل رودخانه کن یا رود-دره‌هایی مثل فرحزاد، دربند، گلابرده و ... منشا می‌گیرند آب های سالمی را داخل شهر می آورند اما متأسفانه جاهایی فاضلاب هایی از اماکن مسکونی و سایر امکاناتی که در شهر است  به این رودها و رود دره ها که آب ناشی از باران و بارش‌ها را می‌آورند اضافه می شود.

محمدحسین بازگیر افزود:‌ آلودگی هایی در سطح خیابان روی سطح زمین هست که از تردد خودروها و مواد شیمیایی همچون لاستیک و غیره ناشی می‌شود. این ها هم شسته می‌شود و به این رواناب‌ها اضافه می شود. بعضی جاها هم پسماندهای متفرقه مردم، گردشگران وافراد مختلف به این رودخانه ها وارد می‌شود و حاصل این قضیه این است که رواناب های سطحی آلوده می‌شود و به جنوب تهران می رود و اگر از آن برای هر کاری استفاده شود مشکلاتی خواهد داشت.

وی تأکید کرد: این رواناب‌های آلوده خاک را آلوده می‌کند و کشاورزی با آن سالم نخواهد بود. برای ساماندهی این قصه ما اول باید آن فاضلاب های تولید شده در سطح شهر را شناسایی و رفع کنیم.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران اعلام کرد: در تهران حدود یک میلیارد متر مکعب آب در سال مصرف می شود. تقریبا حدود ۸۵ درصدش به فاضلاب تبدیل می شود. یعنی ۸۵۰ میلیون متر مکعب فاضلاب شهری در سطح شهر داریم. طرح فاضلاب تهران هم کامل نیست اگرچه شروع شده است.

بازگیر در خصوص پیشینه این طرح توضیح داد: صحبت این طرح از ۱۳۳۷  بوده است. وزیر کشور وقت به طور رسمی اعلام کرده که این طرح را می خواهیم اجرا و شروع کنیم اما در حد همان حرف و همین پیگیری‌ها باقی مانده است. یک طرحی تهیه شده که این طرح مرتب هر چند سال یک بار ویرایش شده و از این مشاور به آن مشاور جا به جا شده و نهایتا کار اجرایی از ۱۳۷۴ شروع شده و لنگ لنگان پیش آمده است. مدتی وقفه داشته و دوباره بازنگری و دوباره اجرا شده و امروز یک بخشی از این طرح اجرا شده است.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد شبکه اکنون نصب شده اما تصفیه خانه های ایجاد شده تقریبا ۳۵ درصد ظرفیت هستند. پس یک بخشی از فاضلاب های خانگی ما همچنان رهاست یا وارد آب های سطحی می شود. یک جاهایی هم به آب های زیرزمینی اضافه می شود.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران تأکید کرد: درواقع بخش زیادی از فاضلاب ما از طریق چاه های جاذب به آب های زیرزمینی می رود. یک بخشی همین آلودگی است که در سطح می بینیم اما منابعی هم به علت استقرار واحدهای صنعتی و خدماتی بسیار زیاد در سطح شهر تهران است.  

بازگیر تصریح کرد: رفع بخشی از آلودگی ها را ما از خود مراکز صنعتی و خدماتی خواستار شده‌ایم. با ضرب و زور و با پیگیری های محیط زیست حدود ۵۰۰ تصفیه خانه در مراکز صنعتی و خدماتی شهر ایجاد شده است. این ۵۰۰ تا را ما هم خودمان و هم با کمک بیش از ۸۰ آزمایشگاهی که در سطح شهر هست پایش می کنیم. از خروجی این ها نمونه برداری می کنیم و اگر استاندارد نباشد اقدامات قانونی را برای ملزم کردن آن واحدها به رفع مشکل دنبال می کنیم.

وی افزود: ما دنبال این هستیم که فاضلاب صنعتی و فاضلاب بهداشتی مربوط به دستگاه های خدماتی وارد آب های سطحی مان نشود. اگر هم چیزی وارد می‌شود پساب استاندارد شده قابل رهاسازی باشد. ممکن است این تصفیه‌خانه‌ها اشکالاتی داشته باشند که سعی می کنیم با پایش این موضوع را مشخص کنیم. ضمن اینکه اگر جایی هم در شناسایی این ها اشکال داریم مردم می توانند کمک کنند و اگر واحدی را می شناسند که بدون لحاظ کردن این تجهیزات و تامین تاسیسات فعال است می توانند از طریق سامانه ۱۵۴۰ به ما اطلاع بدهند.

کد خبر 4508484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha