تاکید بر زیبایی یادآور اصل مردم‌محوری و اصالت مخاطب ایرانی‌هاست

سید مجتبی حسینی در پیامی نوشت: تأکید بر زیبایی، اصل مردم‌محوری و اصالت مخاطب را یادآوری می‌کند که در روزگار ما بنا به اقبال و استقبال از هنر طرح و مد لباس، اکنون یک صنعت شریف است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی به مناسبت آغاز هشتمین جشنواره مد و لباس فجر پیامی برای این جشنواره صادر کرد.

مشروح متن این پیام در ادامه می‌آید:

آداب و آنات انسانی، تظاهرات متمایزی دارد که هر کدام متضمن جلوه های بکر و بدیعی از شور و شعور آدمیزادی است. از جمله ی این جلوه ها، مجموعه البسه و فرهنگ پوشش است که از گذشته تا بدین روزگار، پیوسته، شاخصه ی شان و شخصیت فردی و مرتبت و منزلت اجتماعی در شمار آمده است. این دست‌کار انسان، به نیکویی، هم از بوم و اقلیم الگو پذیرفته و هم شناسای استعدادهای غریزی اقوام و دریافت های ذوقی مردمان بوده است. بسا که در این روزگار، از لباس، هم به مثابه روایت‌گر روزگار و هم وجه تمایز سلایق ادوار انسانی نام برده می‌شود.

تأکید بر زیبایی، گذشته از رویکرد عام و توجیهات فردی و گروهی، اصل مردم‌محوری و اصالت مخاطب را یادآوری می‌نماید که در روزگار ما بنا به اقبال و استقبال از هنر طرح و مد لباس، اکنون به عنوان صنعتی شریف و هنری ارجمند یاد می‌گردد.

گستره ایران زمین به غنیمت گنجینه اقوام‌، کلکسیون نادری از البسه و فرهنگ‌های پوشش است که کشف ظرفیت‌ها و ارائه قابلیت‌های هنری آن، می‌تواند آیاتی الهام بخش برای طراحان لباس و تولیدات متبوع معاصر باشد، آن‌چنان که بدین روزگار و به مدد تعاملات هم‌افزای این هنر و دیگر هنرها، توسعه مشهودی در فرهنگ البسه و توسعه طرح و تولید لباس بر مبنای الگوهای اقوام و اعلام ایرانی احساس می‌شود. هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با اتکال و اعتقاد به الگوهای سرزمینی، اثرات زادبوم و تجربیات انسانی، تلاش خود را بر بازشناسی این توان نامکشوف و تجربه نامشهود در نظام‌ کلان البسه ایرانی متمرکز نموده است که در این دوره با توجه بخشی به نقش و نگار مکران که دستمایه مردمان کریم سیستان و بلوچستان است، امیدوار است اگر چه به دشواری اما به درستی نقش‌آفرینی کند.

در این اندک مجال، مراتب قدردانی خود از دست‌اندرکاران این رویداد را تقدیم نموده و امیدوارم به برکت برگزاری دوره ها و کارگاه های تخصصی مد و لباس، این هنرصنعت ایرانی، بازارهای جهانی را تسخیر نماید.

کد خبر 4541997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =