دانشگاه ها مدل همکاری با سازمان فضایی را ارائه دهند

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه کشور با حوزه فضا به عنوان یک اقتصاد جذاب مواجه است از آمادگی این سازمان برای مشارکت و همکاری با سایر دستگاه ها خبر داد. 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مرتضی براری در نشست هم اندیشی صاحب نظران ارتباط دانشگاه با صنعت با بیان اینکه در حوزه فضا ۲ اتفاق در حال وقوع است، افزود: مواجه شدن با «اقتصاد نوین فضایی» یکی از این اتفاقات است. ما با بررسی تجربیاتی مانند کشور بریتانیا متوجه می‌شویم در سال ۲۰۱۷ سهم اقتصاد فضا در این کشور ۱۴.۷ میلیارد پوند بوده است. 

وی ادامه داد: اخیرا نیز لایحه‌ای در دولت به تصویب رسید که بر اساس آن تا سال ۲۰۳۰ سهم اقتصاد فضایی این کشور به ۴۰ میلیارد پوند خواهد رسید. این امر نشان می‌دهد که صنعت فضایی یک اقتصاد جذاب است. 

براری اتفاق دوم را تحت تاثیر قرار گرفتن فضا با نوآوری و کارآفرینی دانست و ادامه داد: تجربیات جهانی نشان داده است که ۲۰ درصد اقتصاد فضا مربوط به کار تیمی و ۸۰ درصد آن مربوط به بخش خدمات می‌شود و این امر نشان می‌دهد در بخش بالا دستی نیاز به سرمایه گذاری است ولی بیشترین میزان اشتغال مربوط به بخش پایین دستی است. 

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه به همین دلیل استارتاپ‌ها به شدت در این حوزه در حال شکل گیری است، ادامه داد: تجربیات جهانی حکایت از حرکت استارتاپ ها به سمت توسعه ماهواره‌های کوچک مکعبی است و هدف ما این است که فضا را برای ورود افراد خلاق به اقتصاد فضا آماده کنیم. 

براری از آمادگی این سازمان برای مشارکت با دانشگاه ها خبر داد و گفت: در این زمینه دانشگاه می تواند مدل مشارکتی را به ما ارائه دهند. 

وی از وجود ۴ میلیون نیروی انسانی تحصیلکرده و نقدینگی را دو مولفه قدرت ساز و توانمند ساز کشور یاد کرد و افزود: برخی وجود نیروی انسانی تحصیلکرده را تهدید می دانند در حالی که بسیاری از کشورها وجود این مولفه را فرصت می بینند.

کد خبر 4545363

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =