۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۱۱

خطیب جمعه اردبیل:

پیشرفت های بزرگ کشور از برکات تحریم است/ تشکر از ترامپ

پیشرفت های بزرگ کشور از برکات تحریم است/ تشکر از ترامپ

اردبیل- نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به پیشرفت های بی‌شمار ایران طی سال های اخیر، این تحولات را از برکات تحریم ها دانست و گفت: از ترامپ تشکر می کنیم که ما را خودکفا کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: این روزها مشکلات اقتصادی و تنگناهای مالی طبقات متوسط و دهک های پایین جامعه را تحت تاثیر قرار داده و نزدیکی سال نو مزید بر علت شده است. از تمام اهالی استان و بلکه از هر عزیزی که در ایران اسلامی در هرکجای کشور صدای ما را می شنود می خواهم با همت جمعی و تعهد انسانی و قدسی، امسال نوروز را ساده برگزار کنند. 

وی افزود: به همین جهت از همین خطبه کمپینی را اعلان می کنیم بنام «نوروز را بی تکلف و ساده برگزار کنیم». از همه می خواهم به این کمپین وارد شوند و آن را با تمام توان تبلیغ کنند. امید من در این باب بیشتر از همه به خانم هاست چون رمز موفقیت این طرح، دست خانم هاست. هیچ تردیدی ندارم که ورود به این کمپین عبادت بسیار بزرگی است. هر کس به انسانیت، عزت، شرف و کرامت انسان ها حرمت قائل است، این اقدام را تبلیغ کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس نماد قدرت، نبوغ علمی و تسلیم ناپذیری لت ماست. زمانی در این کشور از صفر تا صد صنعت نفت دست خارجی ها بود. آنها با کار در ایران از ما علاوه بر حقوق، حق توحش هم می گرفتند. در باور کسی نبود که ایران زمانی بتواند در شدیدترین تحریم، که یک پیچ پالایشگاهی را هم به ما نمی دهند به صورت کاملا بومی و بدون حضور خارجی ها بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه را راه اندازی کند.

وی ادامه داد: این پالایشگاه، نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی کشور است؛ یعنی صنعتی کاملا جدید است. از همین جا به شرکت بزرگ نفتی دنیا یعنی توتال که با وجود قرارداد رسمی به بهانه تحریم، ساخت پالایشگاه را در ایران متوقف کرد می گوییم هر کجا در ساخت پالایشگاه به مشکل علمی برخورد کردید حتما به جوانان ما اطلاع دهید تا مشکل شما را حل کنند.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: تشکر ما از مقام معظم رهبری است که با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، جرأت کارهای بزرگ را به جوانان ما دادند. با راه اندازی این پالایشگاه، ایران نه تنها به صادرات بنزین، بلکه به صادرات این فن آوری بسیار پیچیده وارد شده است.

وی گفت: با این افتدار، همه دولت هایی که در ایران سر کار می آیند، باید از خام فروشی اجتناب کنند. تفاوت درآمد در حلقه اول که خام است و حلقه آخر تولید، زمین تا آسمان است. ما از همین جا به ترامپ که می خواهد گاز ما به عراق و ترکیه صادر نشود و این دو کشور هم نمی پذیرند می گوییم از اینکه ما را به مصرف گاز در مجموعه های صنعتی سوق می دهید و ما را از خام فروشی محروم می کنید و ما را در اساسی ترین نیاز کشور خودکفا کردید، تشکر داریم و یقین کنید که با ادامه تحریم به تدریج در بقیه نیازهای اساسی خود نیز به خودکفایی خواهیم رسید.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از خطبه ها در بررسی آثار تحریم اظهار داشت: ما در صنعت نفت و پالایشگاه در نقطه صفر بودیم و با تحریم رشد کردیم. عسلویه به طول ۸۰ کیلومتر پر از پتروشیمی و پالایشگاه است و همه آنها را مهندسین ایرانی ساخته شده اند.

در صنعت پتروشیمی صفر بودیم اما با تحریم رشد کردیم و به اوج رسیدیم

وی افزود: در استخراج نفت و گاز در نقطه صفر بودیم اما حالا به برکت تحریم در وسط دریا سکوهای عظیم نفتی را خودمان نصب می کنیم و در عمق سه هزار متری کف دریا گاز ترش استخراج می کنیم به حدی که شرکت های نفت و گاز بعضی از کشورهای حاشیه خلیج فارس با تطمیع مهندسین ما و پیشنهاد دادن حقوق های بالا و خانه و ماشین، در صدد جذب متخصصین ما هستند.

نماینده ولی فقیه دراردبیل با یادآوری اینکه از سلول های بنیادی اگر حرف می زدیم ما را مسخره می کردند و یک امر رؤیایی برای ما بود و حالا به برکت تحریم، رتبه دوم دنیا را داریم، گفت: در احداث نیروگاه بطور کامل وابسته بودیم و حالا در اثر تحریم، چنان اوج گرفتیم که تمام کشورهای همسایه از ایران برق می خرند. این تابستان ایران به عراق برق نفروخت، نا آرامی عراق را فرا گرفت.

وی افزود:  در نانو تکنولوژی صفر صفر بودیم و حالا با تحریم جزء ده کشور اول هستیم. در داروسازی وابسته مطلق بودیم حالا در اثر تحریم به خودکفایی ۹۰ درصد رسیدیم.

وی ادامه داد: در کشتی سازی صفر بودیم با تحریم کشتی رانی بین المللی و حذف بیمه و قطع رابطه شرکتهای بین المللی کشتی رانی، ما در صنعت کشتی سازی به اوج رسیدیم و حالا کشتی های غول پیکر برای کشورهای دیگر می سازیم. در هواپیماهای جنگی صفر بودیم با تحریم به تولید انبوه رسیدیم.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در فناوری فضایی ما از عقب مانده ترین ها بودیم اما حالا به برکت تحریم طبق اظهار نظر موسسه معتبر جهانی فوترون ایران یکی از قدرت های نوظهور در عرصه فناوری فضایی و یازدهمین کشور در این فن است. در توان هسته ای صفر بودیم تحریم ما را به اوج رساند و حالا نیروگاه هسته ای بوشهر بدون حتی یک کارشناس خارجی اداره می شود.

خطیب جمعه اردبیل گفت: ما قبل از تحریم، شتاب علمی نداشتیم بعد از تحریم طبق گزارش پایگاه اسکوپوس رتبه شتاب علمی ایران در رشد تولید مقالات علمی بین ۲۵ کشور برتر علمی دنیا از دهم سال ۲۰۱۲ به رتبه اول سال ۲۰۱۶ رسیده است. یعنی بیشترین ارجاعات علمی در دنیا به مقالات علمی دانشمندان و نخبگان ما بوده است.

وی افزود: این موضوع بسیار حساس و برای آنها بسیار نگران کننده است از این رو این هفته ترامپ دو دانشگاه بزرگ ما را که نه تنها سرمایه ما بلکه سرمایه بشریت است تحریم کرد و ثابت کرد که با پیشرفت علمی ملت ما مخالف است و این کافی است که ما با تحمل ناملایمات با نهایت اقتدار در برابر فزون خواهی های آنها بایستیم.

وی ادامه داد: ما به ترامپ می گوییم دیر آمدید دیگر تحریم دانشگاه ها و مجامع علمی ما جواب نمی دهد چون اساتید و نخبگان علمی ما به پیشرفت های علمی فوق العاده دست یافته اند.

وی افزود: من همت بلند مقام معظم رهبری را تحسین می کنم که اخیرا فرمودند دنیا پیشرفت های علمی را به هر نقطه رسانده ما باید از همان نقطه تحولات علمی را پیش ببریم و در تولید دانش جهانی سهیم باشیم

آیت الله عاملی در خاتمه اظهار داشت: همه این موفقیت ها از تحریم است اگر تحریم نبود قطعا فناوری های ذکر شده را از خارج وارد می کردیم و به خودکفایی نمی رسیدیم از این رو از قدیم گفته اند لکل شر خیر! حالا به آمریکایی ها می گوییم اگر تحریم را ادامه دهید در صنایع باقی مانده نیز خودکفا خواهیم شد.

وی افزود: وزارت صنعت و معدن لیستی چاپ کرده و در آن موارد احتیاج کشور به تولید و استقلال و خودکفایی را به صنعتگران و سرمایه گذاران عرضه کرده است.

وی همچنین خطاب به تحریم کنندگان گفت: در نهایت تحریم شما پشیمان خواهید شد. راه را از اول اشتباه رفته اید و ما از سر خیرخواهی به شما می گوییم بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است.

کد خبر 4549283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha