مسئولان گرانی را مهار کنند/ لزوم جبران خسارات سیل‌زدگان

بوشهر - تاکید بر لزوم مقابله با گرانی و جبران خسارات سیل‌زدگان از مسائل مهم مطرح شده در نماز جمعه کنگان، آبدان و سیراف بود.

به گزارش خبرنگار مهر، شیخ محمد جمالی در خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت کنگان با اشاره به به نحوه برگزاری مراسم ترحیم و جلوگیری از تشریفات پر زرق و برق اظهار داشت: مراسم ختم شتری است که در خانه همه می‌خوابد، اما این مسئله امروزه هزینه‌های گزافی را بر دوش خانواده‌ها گذاشته که در بعضی موارد از هزینه‌های عروسی نیز بیشتر است و می‌توان گفت هزینه‌های مراسم ختم امروزه مصیبت خانواده عزادار را دو چندان کرده است.

امام جمعه اهل سنت کنگان ادامه داد: می‌توان هزینه‌های مجالس ترحیم و عزاداری و گل و بنر و ولیمه و غیره را برای امورات دیگر هزینه کرد و چه زیباست که همشهریان از افراط و تفریط‌های بی مورد خودداری کنند.

وی ضمن غیر شرعی دانستن اینگونه هزینه‌ها گفت: برای صرف هزینه‌های ختم باید مسائل شرعی رعایت کرد و جایز نیست در مال کسی برای اطعام دهی و صرف هزینه‌های ختم بدون وصیت تصرف کرد و این برای میتی که فرزند صغیر دارد جایز نیست.

جمالی مدت زمان برگزاری مراسم ختم در این شهرستان را برای خانواده عزادار بعضاً خسته کننده خواند و خواستار رعایت حال خانواده عزادار شد.

وی به درگذشت جانکاه عالم جلیل القدر و نماینده ادوار پنجم و ششم حوزه انتخابیه جنوبی استان در مجلس شورای اسلامی، مرحوم شیخ عبدالله حاجیانی اشاره کرد و ضمن ستایش و تقدیر از تلاش‌ها و خدمات ارزنده مرحوم به حوزه مذکور، ارتحال وی را صدمه‌ای بزرگ برای جایگاه علمی و مدیریتی استان دانست و با تسلیت این مصیبت به مردم شریف استان و شهرستان‌های حوزه انتخابیه جنوب، برای روح بلند ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از درگاه حضرت حق مسئلت کرد.

جمالی به حادثه تلخ سیل اخیر در تعدادی از استان‌های کشور اشاره کرد و ضمن عرض تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در این فاجعه بیان کرد متأسفانه نبود مدیریت صحیح در ساختمان سازی و عدم رعایت اصول فنی و تجاوز به حریم رودخانه‌ها و مسیل ها و تسطیح غیر کارشناسی زمین‌ها، در به وجود آمدن سیل اخیر بسیار مؤثر است و لازم است با کسانی که مسبب این اتفاقات هستند برخورد قانونی شود.

وی با اشاره به لزوم تعریف راهکارهای مدیریت سیلاب و فرآیندهای فراگیری مهار سیل افزود: باید با ارائه راهکار عملی و کاربردی و با اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم در کاهش خطرات سیل ارزیابی دقیق داشته باشیم و با پیش بینی همه جوانب سیل و سیلاب را کنترل و خسارات جانی و مالی آن را به حداقل برسانیم.

جمالی به مشکلات فزاینده و افسار گسیخته گرانی اشاره کرد و گفت: چرا دولتمردان در مقابل این همه گرانی ساکتند، و به دنبال حل مشکلات نیستند.

وی از دستگاه‌های ذیربط خواست در عملکرد خود تجدید نظر نموده و مردم را از این شرایط نامناسب خارج کنند.

تفریحات باعث فساد نشوند

حجت‌الاسلام مصطفی ارتفاعی در خطبه‌های این هفته آبدان بیان داشت: امام علی در خطبه ۴۲ پس از جنگ جمل در مسجد کوفه می‌فرماید: ای مردم بدانید که آخرت به سمت شما می‌آید، بکوشید فرزند آخرت باشید، نه فرزند دنیا. دنیا هنگامه عمل است، نه حساب. ولی فردای قیامت روز حساب است نه عمل.

وی افزود: دوشنبه ۱۲ فروردین، شهادت امام کاظم است. در روایات آمده که ایشان ۱۴ سال زندان بودند. اما دست از وظیفه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر نداشت، و به همین دلیل ایشان را شهید کردند.

ارتفاعی خاطرنشان کرد: ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی است. مردم بزرگوار ایران به ندای بنیانگذار انقلاب لبیک گفتند و با رأی قاطع دادند. پس از گذشت ۴۰ سال و تنومند شده است. این انقلاب پایدار است شاید برخی ریزش داشته باشند ولی انقلاب باقی است و همه دشمنان داخلی و خارجی بدانند که ملت ایران ثابت کرده در همه مواقع تابع امر ولایت هستند و لحظه‌ای دست از حمایت انقلاب و نظام بر نمی‌دارند.

وی تاکید کرد: چهارشنبه روز مبعث پیامبر اکرم است. مبعث عظمت دارد، اول اینکه مبعث مظهر رحمت خداست. دوم اینکه روزی است که هیچ روزی به پای آن نمی‌رسد.

امام جمعه آبدان تصریح کرد: در هفته گذشته سیل عظیمی باعث خساراتی در کشور شد و رهبری دو پیام صادر کردند، اول دستور به همه برای کمک رسانی بود. چندین استان درگیر سیل شدند. همه دستگاه‌ها بویژه نیروهای مسلح وارد عمل شدند. دوم احساس همدردی رهبر انقلاب به مصیبت دیدگان بود.

وی افزود: همه مسئولان باید مانند رهبر انقلاب پا به رکاب و پیشرو باشند. پس از پیام رهبر نیروهای مسلح فوری وارد صحنه شدند و این نشان از اطاعت از رهبری دارد. همه باید اینگونه باشند. باید مسئولین به سرعت وارد عمل شوند.

ارتفاعی اضافه کرد: خسارات زیادی بر اثر سیل به زیر ساخت‌ها وارد شده است. مسئولین باید تدابیر ویژه داشته باشند، کمک‌های مردم هم لازم است که مشکلات کمتر شود. هر کسی در حد توان خود کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: در هفته قبل رئیس جمهور آمریکا از هر جهت به حمایت از اسرائیل پرداخت و مجامع بین المللی می‌دانند که بیش از ۷۰ سال است که اسرائیل غاصب است، و به لبنان و سوریه تجاوز می‌کند. حزب الله مقاوم است، و تروریست نیست، بلکه اسرائیل منشأ اصلی تروریست است، دشمن بداند که ما ملت ایران تا آخرین لحظه حامی و پشتیبان ملت مظلوم فلسطین و لبنان و سوریه هستیم و باقی خواهیم ماند.

امام جمعه آبدان خاطرنشان کرد: با شلیک موشک از غزه به سمت اسرائیل نشان داده شده که گنبد آهنین اسرائیل شکستی است. باید محور مقاومت برقرار باشد و نباید ضعیف شود و تداوم داشته باشد که مانند خاری در چشم دشمن خواهد بود.

وی افزود: دین اسلام جامع است، عبادت، اخلاق و از طرفی تفریحات سالم هم دارد. به شرطی که تفریح ما باعث معصیت نشود. مؤمنین باید امر به معروف کنند، چرا باید تفریحات ما منبع فساد شود. چرا باید در کنار دریا و امام زاده حد خدا زیر پا گذاشته شود؟ تفریح باید سالم باشد، خدا قاهر و جبار است، اگر قهر خدا نازل شد، کسی نمی‌تواند مانع شود.

لزوم تقویت تولید

حجت‌الاسلام عباس رشیدپور امام جمعه موقت سیراف در خطبه‌های امروز نماز جمعه سیراف با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید اظهار داشت: عزیزان جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۱۰ سال است که درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی شده است. جنگی که در ابتدا شاید برای خیلی‌ها قابل لمس و درک نبود اما رهبر انقلاب در همان ابتدا متوجه آن شدند و نیروهای داخلی را نسبت به آن هوشیار کردند.

وی‬ افزود: ‬ رهبر‬ معظم‬ انقلاب‬ در سال ۱۳۸۶ و در سخنرانی ابتدای سال در حرم مطهر رضوی به این موضوع اشاره می‌کنند که یکی از سناریوهای مهم دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی ایران، طراحی و اجرای جنگ اقتصادی است. دشمن و به طور مشخص ایالات متحده آمریکا، با استفاده از ابزار تحریم که می‌توان از آن به‌عنوان «سلاح پولی» یاد کرد، به نظام اسلامی حمله کرده است و می‌خواهد به تعبیر خود، ایران اسلامی را مهار کرده و رفتار ایران را در موضوعات مهمی همچون دفاعی، منطقه‌ای و فناوری تغییر دهد.

امام جمعه موقت سیراف بیان کرد: رهبر معظم انقلاب به عنوان فرمانده کل قوا باید راهبرد مقابله با جنگ اقتصادی را که تمامیت و استقلال کشور را هدف گرفته، ارائه دهد. از همان ابتدا و به‌طور خاص از سال ۱۳۸۸، رهبر معظم انقلاب سال‌ها را با عناوین اقتصادی نامگذاری کرده‌اند. عناوینی همچون اصلاح الگوی مصرف، کار و سرمایه ایرانی، تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و.... اما مشخص است که هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم. هنوز دشمن نظام اسلامی دندان طمع به اقتصاد ایران دارد.

وی‬ اضافه‬ کرد: ‬ تحلیل دشمن این است که هنوز اقتصاد ایران این ظرفیت را دارد تا اهرمی برای مهار نظام اسلامی در سایر حوزهّ‌های راهبردی شود. آمریکا یک بار از این مسیر به نتیجه رسیده است و برای همین به دنبال استفاده مجدد از ابزار تحریم است.

رشیدپور افزود: در مقابل طراحی دشمن، رهبر معظم انقلاب نام سال جدید را نیز به یکی از بخش‌های مهم اقتصاد مقاومتی اختصاص دادند. مسأله تولید از اساسی‌ترین بخش‌های اقتصاد مقاومتی است. همان‏طور که ایشان تأکید کردند هنوز اقتصاد اولویت و فوریت کشور است و همه توان کشور باید روی این موضوع متمرکز می‌شود.

وی با اشاره به وقوع سیل در کشور ادامه داد: نوروز امسال به دلیل شرایط جوی، به تعطیلاتی ویژه و خاص تبدیل شد و خسارت‌های جانی و مالی بسیاری به کشورمان وارد کرد اما باز هم این مردم عزیزمان بودند که با تنها نگذاشتن حادثه دیدگان، قرار گرفتن در کنار آنها، بازکردن درب منازل، ارسال آذوغه و لباس گرم و… از تلخی این اتفاقات ناگوار کاسته و جلوه‌های بیادماندنی از ایثار و هم‌دردی، وحدت و انسجام ملی را به نمایش درآوردند.

رشیدپور تصریح کرد: بخش زیادی از خسارت‌های وارده به مردم و کشورمان ناشی از نامهربانی خود ما به طبیعت است که از جمله آنها می‌توان به تجاوز به حریم رودخانه‌ها، ساخت و سازهای بی حساب و کتاب، تبدیل رودخانه‌ها به خیابان و لایروبی نکردن رودخانه‌های موجود، عدم محاسبه دقیق در ساخت سدها و … اشاره کرد.

وی اضافه کرد: حوادث طبیعی اگرچه قابل پیشگیری نیستند اما با پیش بینی و آمادگی می‌توان از میزان خسارت‌های ناشی از آن کاست. این امر نیاز به برنامه ریزی بلندمدت جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم دارد.

رشیدپور تاکید کرد: آمادگی نیروهای مسلح کشور اعم از ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروهای انتظامی و همچنین بسیجیان جان بر کف و نیروهای جهادی و مردمی که از ابتدای بحران در مناطق سیل زده حضور پیدا کرده و با تلاشی وصف ناشدنی، به امدادرسانی پرداختند.

وی گفت: لزوم آمادگی مسئولان کشور در همه سطوح و جایگاه‌ها برای قرار گرفتن در کنار مردم، تدبیر و کمک به حادثه دیدگان. نوروز، تعطیلات و یا هر بهانه‌ای دیگر برای توجیه عدم آمادگی و حضور مسئولان کشور قابل قبول نیست.

کد خبر 4577864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =