خسارت سیل‌زدگان جبران شود/ سپاه عامل اقتدار کشور

بوشهر - تاکید بر لزوم رسیدگی به نیازها و جبران خسارت‌های سیل‌زدگان در نقاط مختلف کشور از نکات مطرح‌شده در نماز جمعه سیراف، اهرم و کنگان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسین صفری در خطبه نماز جمعه این هفته اهرم ضمن تبریک فرا رسیدن اعیاد شعبانیه اظهار داشت: پاسداران انقلاب اسلامی با تاسی از حضرت ابا عبدالله حسین (ع) در هشت سال دفاع مقدس افتخارات بسیاری آفریدند.

وی خاطرنشان کرد: پاسداران پس از جنگ نیز با حضور در عرضه‌های مختلف نظامی و فرهنگی و عمران و آبادی کشور در حال خلق حماسه‌های دیگر برای این ملت عزیز هستند.

صفری ادامه داد: امروز در حوادث سیل شمال تا جنوب کشور تلاش‌های این عزیزان همه شاهد هستیم و امام فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود امروز بیشتر مشهود می‌شود.

وی با تبریک چهارم شعبان میلاد با سعادت بزرگ پرچمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز خاطرنشان کرد: جانباز انقلاب اسلامی با تاسی از بزرگ پرچم‌دار کربلا در هشت سال دفاع مقدس افتخارات بزرگی رقم زدند.

امام جمعه اهرم افزود: شهادت سردار بزرگ اسلام صیاد شیرازی که وی نقش زیادی در پیروزهای دفاع مقدس داشتند و بسیار برای وحدت ارتش و سپاه تلاش کردند و به دست مزدوران اجیر شده استکبار به شهادت رسیدند که یاد و خاطره این شهید را گرامی می‌داریم.

صفری به میلاد با سعادت سیدالسجادین حضرت امام زین العابدین (ع) اشاره و درباره خصوصیات و اندیشه الهی آن حضرت سخنانی بیان داشت.

خسارات سیل‌زدگان جبران شود

شیخ محمد جمالی در نماز جمعه اهل سنت گنگان ضمن تبریک سالروز معراج نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص)، هدف بزرگ معراج پیامبر را مشاهده اسرار عظمت خدا در سراسر جهان هستی و عالم بالا و درک و دید تازه برای هدایت و رهبری انسان دانست.

وی معراج را یکی از معجزات علمی و عملی پیامبر اعظم (ص) معرفی کرد، که به صراحت قرآن کریم در سایه عبودیت آن حضرت رخ داد و گفت: معراج درس اوج گرایی و پرواز از زمین به سوی آسمان‌ها است که به ما می‌آموزد تا خاک و افلاک را تسخیر کنیم.

امام جمعه اهل سنت کنگان سفر شبانه و رفت و آمد در یک شب کامل را از ویژگی و خصوصیات معراج دانست و اظهار داشت: اسرا به معنی سفر شبانه و عبد به معنی این است که نشان می‌دهد این افتخار و اکرام به خاطر عبودیت و بندگی پیامبر بود، چرا که بالاترین مقام برای انسان بنده راستین خدا بودن است.

جمالی در ابتدای خطبه دوم نماز ضمن تبریک ۲۷ رجب سالروز مبعث رسول رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) به روایت برادران اهل تشیع به ملت شریف ایران اسلامی، لزوم برنامه‌ریزی مدون در جهت جلوگیری از تکرار فجایع سیل در آینده را مورد تاکید قرار داد و افزود: با بررسی وضعیت بارش در چند سال اخیر، شیب کاهش بارشی به گونه‌ای نبوده که بیان‌گر خشکیدگی و گرم شدن ایران باشد و وقوع همین سیل‌ها، خود نشانه ضرورت برای برنامه‌ریزی در این زمینه است.

وی ادامه داد: در بحث بارش نمی‌توان گفت که گذشته چراغ راه آینده است، چون گذشته غالباً ما را گول می‌زند، ایشان با اشاره به این اصل که تغییر اقلیم باید بر اساس میانگین‌های مشخص باشد، وقوع سیل‌ها را قابل پیش بینی دانست و گفت: شواهد دو سه هفته قبل، هشدار وقوع چنین سیلی را می‌داد.

جمالی در قسمتی از سخنان خود به بیانات اخیر رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی به مناسبت سالروز بعثت پیامبر (ص) اشاره کرد و گفت: رهبری نگران مشکلات و معضلات پس از پایان سیل مردم است و مسئولان باید آلام و درد مردم را درک کنند و دغدغه رهبری را نصب العین خود قرار دهند.

وی ادامه داد: همه باید به فکر حل نگرانی‌ها و نارضایتی‌ها باشیم، دولت باید اهتمام جدی داشته باشد و به فکر تأمین منابع اصولی برای اجرای برنامه جبران خسارت بود. باید خدمات رسانی تقویت شود و آسایش و آرامش خسارت دیدگان سیل را در اولویت اول قرار دهیم.

وی ابراز ارادت و امیدواری مقام معظم رهبری به جوانان ایران اسلامی را نکته بسیار مهمی دانست و گفت: اهتمام به جوانان و بها و ارزش دادن به نقش بی‌بدیل و جایگاه جوانان در مملکت ما یک اصل است و جوانان ما بارها ثابت کرده‌اند که هر وقت نیاز به جانفشانی و عرض اندام آنان احساس شود، در همه عرصه‌ها با جدیت ورود کرده و حماسه می‌آفرینند.

پاسداران شعار «ما می‌توانیم» را ثابت کردند

حجت الاسلام صادق عاشوری امام جمعه بندر سیراف گفت: سیل اخیر که ۴۰۰ شهر و روستای کشور را در برگرفته است، به نمایشی از همدلی و وحدت بین مردم و مسئولین تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: بسیاری از مقام‌های نظامی و نیروهای ارتش و سپاه از ساعات نخستین وقوع سیل در شهرهای مختلف مستقر شده‌اند.

امام جمعه بندر سیراف بیان کرد: بهره گرفتن از این میزان همراهی و دغدغه مندی و امکانات دستگاه‌های نظامی و حاکمیتی و حتی بسیج عمومی و مردمی همانند زلزله سرپل ذهاب، بار دیگر نمایشی از همدلی و وحدت مردم و نهادهای مختلف در ایران را نشان داد.

وی افزود: کشورهای غربی با کمک عناصر داخلی خود سعی در گره زدن سیل اخیر با ناکارآمدی نظامی اسلامی هستند. شدت هجمه‌های رسانه‌های غربی علیه ایران در مورد سیل اخیر به گونه‌ای است که حتی سفیر ایران در انگلیس نیز به شدت علیه عناصر داخلی رسانه‌های خارجی هشدار داده است.

عاشوری اضافه کرد: بررسی سیل‌ها و دیگر حوادث طبیعی در غرب نشان دهنده این است که سابقه مدیریت بحران در این‌گونه موارد در کشورهای پیشرفته نیز جای نقد جدی دارد.‬ در جزیره «پورتوریکو» که تحت حاکمیت آمریکا قرار دارد با وجود گذشت بیش از ۱۵ ماه، هنوز بسیاری از خانه‌های تخریب شده مرمت نشده و نوعی بلاتکلیفی در بین مردم وجود دارد. حتی برخی از مردم تا ۴ ماه پس از طوفان نیز برق نداشتند.

وی تصریح کرد: کشورهای غربی در هنگام سیل و زلزله و یا طوفان با مافیای رسانه‬ ای خود، مانع از پخش اخبار منفی در مورد عدم کارآمدی خود می‌شوند.

حجت الاسلام عاشوری گفت: سیل ایران، آمریکا را رسوا کرد. بر اساس قوانین بین ‏المللی، هرگونه اقدامی که با جان انسان‌ها در ارتباط باشد نقض قوانین جهانی بوده و حتی در برخی موارد از آن با عنوان جنایت جنگی و نسل کشی یاد می‌شود.

وی‬ به مناسبت‌های مهم هفته‏ پرداخت‬ و افزود: شعبان ماهی که بهشت بر بندگانش واجب می‌شود. ماه شعبان از چند منظر از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ شخصیت‌های بزرگ و ارزشمندی از ستارگان آسمان ولایت و امامت در ماه شعبان دیده به جهان گشودند.

عاشوری بیان کرد: مولای متقیان امام علی (ع) درباره این ماه پر فضیلت می‌فرمایند: «از آن روز که پیام پیامبر (ص) را درباره شعبان شنیده‌ام هرگز روزه آن ماه را از دست نداده‌ام و اگر خدا بخواهد هرگز نیز آن‌را از دست نخواهم داد.»

وی با بیان اینکه پاسداران شعار «ما می‌توانیم» را ثابت کردند افزود: سوم شعبان، سالروز ولادت با سعادت امام حسین (ع) به ‏عنوان روز پاسدار، نام‏گذاری شده است. پاسداران انقلاب اسلامی در ایران با تاسی‬ به شجاعت، مردانگی، استواری، ایمان و فضائل اخلاقی امام حسین (ع)، در راه حفظ آرمان‌های والای اسلام و انقلاب اسلامی و نیز حراست از تمامیّت ارضی ایران اسلامی، در دوران ۸ ساله دفاع مقدس صحنه‌هایی فراموش‏نشدنی و حماسه‌هایی با شکوه آفریدند.

امام‬ جمعه‬ سیراف‬ افزود: ‬ پاسداران‬ پس از دفاع مقدس با بهره گیری از تجربیات زمان جنگ، در عرصه‌های مختلف ازجمله سازندگی کشور و تلاش برای پیشرفت کشور با خط بطلان کشیدن بر سناریوهای دشمن در تحریم ملت ایران، سرمشق دیگر جوانان و آزادی‏خواهان جهان شدند.

وی با بیان اینکه فناوری هسته‌ای، نماد خود باوری و توانمندی ملی است افزود: وضعیتی که غرب برای ایران ایجاد کرد باعث شد جمهوری اسلامی ایران برای اجرای استراتژی خودکفایی در علوم، فناوری و صنعت هسته‌ای یک تصمیم نهایی اتخاذ کند و تلاش برای دسترسی به انرژی صلح‏آمیز هسته‌ای را به تنهایی دنبال کرد.

عاشوری‬ گفت: برجام باید موجب لغو جامع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و هم‏چنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران و نیز شامل گام‌هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه‌های تجارت، فناوری، مالی، و انرژی می‌شد، که نشد.

وی‬ ادامه‬ داد: ‬ روز ملی فناوری هسته‌ای از آن رو در تقویم جمهوری اسلامی آمده است که بدانیم چه مسیر پر فراز و نشیبی را در طول این ۴۰ سال برای دستیابی به این فناوری مدرن طی کرده‬ ایم و برای دستیابی آن دانشمندان هسته‬ ای ما چه مرارت‌هایی را کشیده‬ ‌اند و فراموش نکنیم که در این ‏راه، دانشمندان شهید بزرگی همچون شهریاری، علی‌محمدی، احمدی روشن و رضایی نژاد را تقدیم کرده‬ ‌ایم.

کد خبر 4581949

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =