۲۴۰۰ گشت پلیس پایتخت در ایام نوروز/ کشف ۹۹ درصد جرایم توسط پلیس

رئیس پلیس تهران بزرگ گفت: در ایام نوروز ۲ هزار و ۴۰۰ گشت انتظامی اعم از گشت خودرویی، موتوری و پیاده را در شهر تهران فعال داشتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت پیش از ظهر امروز در نشست خبری با عنوان اقدامات پلیس تهران بزرگ در ایام نوروز ۱۳۹۸ و همچنین طرح‌ها و اولویت‌های پلیس تهران بزرگ در سال جدید اظهار کرد: در روز ۲۹ اسفند طرح نوروزی پلیس را با حضور سردار اشتری رسماً آغاز کردیم و من در آنجا قول دادم که نوروز امسال شهر امنی را برای مردم پایتخت رقم بزنیم.

وی افزود: یکی از کارهای خوبی که امسال داشتیم کنترل مجرمین بوده که بنابر بر دلایلی دستگاه قضائی آنها را آزاد می‌کند تمام ۵ هزار مجرم آزاد شده در این ایام از سوی پلیس‌های تخصصی زیر نظر بودند.

سردار رحیمی تصریح کرد: با آماده باش صد درصدی پلیس و بهره گیری از ظرفیت پلیس و ۲ هزار نیروی کمک از دانشگاه‌ها در لحظه بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ گشت انتظامی اعم از گشت خودرویی، موتوری، پیاده و … را در شهر تهران فعال داشتیم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به شعار سال پلیس در حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: شعار ساده امسال پاکسازی شهر تهران از حضور معتادان متجاهر است و با تمام تلاش می‌کوشیم تا این شعار محقق شود.

سردار رحیمی با اشاره به تجسس‌های ویژه پلیس در ایام نوروز گفت: ۵۰ تیم عملیات تجسس ویژه که مسئولیتش کشف جرم بود را در ایام نوروز به این مهم اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: در رابطه با عملکرد پلیس ۱۱۰ در ایام نوروز باید بگویم که حدود ۱۶۰ واحد فوریت پلیسی را به طور دائم در مدت نوروز فعال داشتیم.

فرمانده انتظامی پایتخت تصریح کرد: در رابطه با عملکرد پلیس آگاهی باید بگویم که ۸۰ گشت ویژه را فعال داشتیم و علاوه بر اینها، ۲۱۷ ایستگاه نوروزی را در ایام نوروز در سطح شهر فعال کردیم.

سردار رحیمی یادآور شد: ۳۸۴ محله را به ۲۶۰ بلوک تقسیم کردیم و این ۲۶۰ بلوک تحت کنترل ایستگاه‌های پلیس بود.

وی با اشاره به گشت‌های پلیس در ایام نوروز گفت: ۲ هزار و ۴۰۰ گشت (انواع گشت) در ایام نوروز فعال بود و این فعالیت مربوط به همان ۲۶۰ بلوک یا ۳۸۴ محله هم می‌شود.

رئیس پلیس تهران بزرگ خاطرنشان کرد: تهران حدود ۸۰ درصد مسافرفرست است و حدود ۲۰ درصد پذیرش مسافر دارد و به همین منظور ایستگاه‌های نوروزی را در مبادی ورودی و خروجی شهر فعال کردیم.

وی ادامه داد: ۲۲ غرفه ترافیکی، پنج غرفه اجتماعی و سه اتوبوس سیار را در این مدت در تهران داشتیم.

سردار رحیمی در تشریح عملکرد پلیس مبارزه با مواد مخدر در طرح نوروزی گفت: پلیس مبارزه با مواد مخدر ما محله‌های شوش، مولوی و هرندی را مانند سابق در ایام نوروز زیرنظر داشت و به هیچ عنوان در برخورد با معتادان متجاهر کوتاهی نکردیم.

وی افزود: در این سه محله در ۲۰ روز تعطیلات نوروزی حدود ۵ هزار و ۹۰۰ معتاد متجاهر را جمع آوری کردیم و علاوه بر جمع آوری معتادان از این سه محله، به زیباسازی محله‌ها هم توجه کردیم.

فرمانده انتظامی پایتخت عنوان کرد: در این ایام ۱۴ قاچاقچی مهم دستگیر شد و ۸۹۵ خرده فروش مواد را هم دستگیر کردیم.

وی ادامه داد: در روز ۲۹ اسفند ۹۷ ما اعلام کردیم در بخش سرقت‌ها ۱۶ الی ۱۷ درصد در جرایم خرد افزایش داشتیم، ولی امروز اعلام می‌کنم علاوه بر کاهش ۱۶ الی ۱۷ درصد، سه درصد دیگر هم کاهش داشتیم، یعنی تقریباً در بخش سرقت‌ها کاهش ۲۱ درصدی را در امروز شاهد هستیم.

سردار رحیمی در تشریح آمار سرقت در بازه زمانی عید نوروز گفت: در سرقت از منزل ۱۶ درصد، سرقت از مغازه ۲۰ درصد، سرقت اتومبیل ۲ درصد، سرقت موتورسیکلت ۴۰ درصد و در مورد کیف قاپی ۳۸ درصد کاهش داشتیم. در نهایت ۵۰ درصد در حوزه دستگیری سارقان رشد داشتیم.

فرمانده انتظامی پایتخت عنوان کرد: در حوزه دستگیری در کشف جرم افزایش چشمگیری داشتیم که کشف سرقت از منزل ۲۰ درصد، کشف سرقت از مغازه ۵۶ درصد، کشف سرقت اتومبیل ۳۵ درصد، کشف سرقت موتورسیکلت ۳۸ درصد و کشف سرقت‌هایی مانند جیب بری ۸ درصد بوده است.

وی گفت: با استناد به آمارهای اعلام شده از صددرصد جرم‌هایی که رخ داد، ۹۹ درصد آنها از سوی مأموران ما کشف شده است.

فرمانده انتظامی پایتخت با اشاره به اقدام ابتکاری پلیس در عید نوروز گفت: پلیس پایتخت در نوروز ۹۸ از دستگاه قضائی اسامی ۵ هزار مجرمی که قرار بود در این ایام آزاد شوند را استعلام کرد و آنها را زیر نظر داشت و از این ۵ هزار نفر ۳ هزار و ۴۶۸ نفر به پلیس احضار شدند که ذکر این نکته ضروری است این تعداد مجرم ۴ بار به پلیس برای زیرنظر گرفتن احضار شدند، حتی با اینکه جرمی انجام نداده بودند.

سردار رحیمی تصریح کرد: ۱۳ فروردین (روز طبیعت) توأم با آرامش در تهران برگزار شد و هیچ مشکل امنیتی، درگیری بین اراذل و اوباش و سرقت در این روز را نداشتیم.

وی ادامه داد: در روز ۲۹ اسفند نظارت بر توزیع ۵ هزار تن گوشت و مرغ دولتی را داشتیم که در این نظارت‌ها ۲۷۰ تن مرغ و ۱۷۵ تن گوشت قرمز که خارج از شبکه توزیع دولتی توزیع می‌شدند را کشف کردیم و آنها را در همان مکان با نرخ دولتی توزیع کردیم.

فرمانده انتظامی پایتخت با اشاره به دستگیری اخلالگران در این حوزه (احتکار گوشت و مرغ) گفت: ۴۳ نفر که اقدام به بی نظمی در حوزه توزیع گوشت و مرغ دولتی کرده بودند، دستگیر شدند.

رئیس پلیس تهران بزرگ یادآور شد: ۳۴۰ دستگاه موتورسیکلت مسروقه در این ۲۰ روز کشف شده است. همچنین افزایش ۵۰ درصدی را در دستگیری‌ها در این بازه زمانی داشتیم.

وی با اشاره به تمهیدات پلیس راهور تهران بزرگ در ایام نوروز گفت: نصب و راه اندازی ۱۴۰۰ دستگاه دوربین ثابت، ۴۵ دستگاه دوربین لیزری در جاده‌ها و فعالیت ۴۰۰ تیم ترافیکی در ایام نوروز از جمله برنامه‌های پلیس راهور در این ایام بود که محصول این برنامه‌ها، افزایش ۷ درصدی در اعمال قانون و کاهش ۴۴ درصدی تصادفات جرحی و کاهش ۷۰ درصدی فوتی‌ها را داشتیم.

سردار رحیمی یادآور شد: متأسفانه در مقایسه با عید نوروز سال ۹۷، افزایش ۹۰ درصدی وقوع جرایم در حوزه فعالیت پلیس فتا را داشتیم که ۸۵۵ پرونده در همین زمینه به پلیس فتا واصل شد که از این تعداد ۸۳ درصد را کشف کردیم.

وی با اشاره به هشدارهای پلیس فتا به افرادی که قصد شایعه پراکنی در مورد حوادث جوی و خسارات سیل را داشتند، گفت: ۴ نفر از مجرمانی را که در فضای مجازی اقدام به شایعه پراکنی کردند، دستگیر کردیم.

فرمانده انتظامی پایتخت تصریح کرد: ۱۴۱ نفر از مجرمانی که فضای مجازی را برای اعمال مجرمانه خود انتخاب کرده بودند در این ایام دستگیر کردیم که ارزش مالی پرونده‌های آنها ۱۳ میلیارد ریال تخمین زده شده است.

وی با اشاره به ۵ جرم برتر در حوزه فضای مجازی گفت: برداشت غیرمجاز اینترنتی، کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت‌های اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و تهدید و اخاذی ۵ جرم برتر در حوزه فضای مجازی بوده اند.

سردار رحیمی افزود: از میان جرایم پنج گانه گفته شده، ۵۱.۶ درصد مربوط به برداشت غیرمجاز اینترنتی و ۲۱.۴ درصد مربوط به کلاهبرداری اینترنتی بوده است.

اقدامات پلیس تهران بزرگ برای سال ۹۸

وی با اشاره به اقدامات پلیس برای سال ۹۸ گفت: پلیس در امسال هم با قاطعیت طرح‌هایی را که شروع کردیم مانند طرح رعد (پلیس پیشگیری)، طرح کاشف (پلیس آگاهی) و طرح طاهر (پلیس راهور) را با جدیت و قاطعیت برای امنیت بیشتر مردم ادامه می‌دهیم.

سردار رحیمی در پایان گفت: برخورد با قاچاقچیان، چه قاچاقچیان مواد مخدر و چه قاچاقچیان کالا و ارز در امسال با جدیت بیشتری نسبت به سال گذشته ادامه پیدا می‌کند.

کد خبر 4583420

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =