کاهش ۳۳ درصدی تصادفات نوروزی/ سهم ۲۸.۵ درصدی پراید

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: در نوروز ۹۸ شاهد کاهش ۳۳ درصدی تصادفات در مقایسه با نوروز ۹۷ بوده ایم که ۲۸.۵ درصد تصادفات مربوط به وسیله نقلیه پراید است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سید کمال هادیان فر، صبح دوشنبه در نشست خبری با اشاره به تشریح عملیات و وظایف پلیس در ایام نوروز، اظهار کرد: شرایط امسال به ویژه در روزهای پایانی سال ۹۷ و ابتدایی سال ۹۸ نسبت به سال‌های گذشته متفاوت بود و به گفته کارشناسان شرایط جوی نسبت به ۱۰۰ سال گذشته سابقه چنین بارش‌هایی نداشته است.

وی افزود: همانطور که بخش‌های مختلف کشور وظیفه دارد شرایط را رصد کند، ما هم همانند دستگاه‌های دیگر این وظیفه را داریم اما برای نوروز با اینچنین شرایط غافلگیر شدیم.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به پیش‌بینی‌های پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: پیش‌بینی می‌کردیم تعداد سفرها زیاد باشد، مسیرها یکطرفه شود و حتی برخی محورها بسته شود اما از ۲۸ اسفند ۹۷ شرایط به گونه‌ای دیگر برای ما رقم خورد.

سردار هادیان فر تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های سریع و عالی یک مدیریت جدیدی را برای این شرایط رقم زدیم و توانستیم خدمات خوبی را به هموطنان ارائه دهیم.

وی با اشاره به اقدامات پلیس راهور در ایام نوروز گفت: اصلی‌ترین رکن برای اجرا شدن برنامه‌های پلیس راهور، دولت است که از برنامه‌ها حمایت کند و بعد از آن ۴۱ میلیون فردی که گواهینامه دارد.

سردار هادیان فر تصریح کرد: ۴۱ میلیون ۴۲۳ هزار نفر گواهینامه دارند (در پایه‌های مختلف) که از این تعداد ۲۲ میلیون نفر دارای گواهینامه خودرو هستند و ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دارای گواهینامه موتورسیکلت هستند.

وی گفت: بیش از یک میلیون و ۵۶۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده و از ۱۱ میلیون موتورسیکلت فعال در کشور ۹ میلیون آنها فرسوده است‌.

رئیس پلیس راهور تصریح کرد: ۲ میلیون و ۳۱۶ هزار وسیله نقلیه، آمار وسایل نقلیه اسقاط شده در کشور است.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به آمار خودروهایی که تازه شماره گذاری اند، گفت: در بحث خودروهای نوشماره ۹۵۲ هزار و ۸۳۴ دستگاه شماره گذاری شده است که نسبت به سال ۹۶، ۴۰ درصد کاهش پلاک گذاری در بحث خودروها را داشته‌ایم.

وی افزود: در مجموع نقل و انتقال در سال ۹۷ بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو نقل و انتقال شده که نسبت به سال ۹۶، ۱۰ درصد افزایش داشته است.

سردار هادیان فر با اشاره به آمار صدور گواهینامه در سال ۹۷ اظهار داشت: در بحث صدور گواهینامه‌ها، یک میلیون و ۸۹۳ هزار نفر به دارندگان گواهینامه جدید اضافه شده (رانندگان جدید) که این افراد مجاز به رانندگی در جاده‌های بیرون از شهر نیستند و باید در شهر رانندگی کنند. طرح پیشنهادی ما این است که برچسب یا علامتی برای خودروی این افراد تهیه شود و روی شیشه خودروهایشان چسبیده شود تا رانندگان دیگر بدانند این افراد تازه گواهینامه گرفته‌اند و نیاز به احتیاط بیشتری دارند که در مجموع ۲۷ درصد، تعداد افرادی که گواهینامه گرفته‌اند، نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته است.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به آمار جابجایی در جاده‌های درون و برون شهری در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۷ بنابر اعلام پزشکی قانونی، تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر متأسفانه در ۱۰ ماهه سال ۹۷ در جاده‌های برون شهری و درون شهری جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: در ۱۰ ماهه سال ۹۷، سه هزار و ۷۹۵ نفر در شهرها و ۱۰ هزار و ۸۹۰ نفر در جاده‌ها جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به دیگر آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی در رابطه با تصادفات گفت: ۵۲ درصد جان‌باختگان سر صحنه یا حین تصادف جان خود را از دست داده‌اند و ۶ درصد حین انتقال به مراکز درمانی و ۴۱.۲ درصد در مراکز درمانی یا طول درمان جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: از این تعداد ۲۱ درصد عابرین پیاده هستند که غالباً یا کم سن و سال هستند و یا کهولت سن دارند و ۲۲ درصد تصادفات مربوط به موتورسیکلت‌ها و ۲۵ درصد از عامل تصادفات مربوط به واژگونی بوده است.

وی یادآور شد: ۲۲ درصد از این تصادفات فوتی در ۵ هزار و ۴۰۰ نقطه حادثه خیز شهرها و جاده‌ها اتفاق افتاده است. یعنی سه هزار و ۴۰۰ نقطه حادثه خیز در جاده‌ها و دو هزار خیز در شهرها جان هموطنان ما را گرفته است.

سردار هادیان فر با اشاره به جزئیات تصادفات در جاده‌های کشور تصریح کرد: ۱۵ درصد از مصدومین سوانح رانندگی در جاده‌های یک طرفه بوده است که عامل آن یا انحراف بوده و یا تجاوز به چپ بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا تأکید کرد: ۳۱ هزار و ۱۶۰ گواهینامه نمره منفی را در ایام نوروز به حد نصاب رساندند که از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی گواهینامه این افراد ضبط شده است.

وی با اشاره به شهرهایی که بیشترین تصادفات فوتی را داشته‌اند گفت: شهرهایی که بیشترین تصادفات را در نوروز ۹۸ داشته‌اند، اصفهان، مشهد و شیراز بوده است.

وی افزود: پر حادثه ترین پاسگاه پلیس راه، خاش در سیستان و بلوچستان بوده است.

سردار هادیان فر با اشاره به جزئیات تصادفات در نوروز ۹۸ و فراوانی هر خودرو در این تصادفات، اظهار داشت: ۷۹ درصد تصادفات مربوط به خودروهای سواری شخصی بوده است که از این تعداد ۲۸.۵ درصد با فراوانی ۱۷ درصد مربوط به پراید، ۲۶ درصد پژو، ۲۵.۲ درصد سایر خودروها، ۱۰ درصد وانت‌ها، ۰.۶ درصد اتوبوس و مینی بوس‌ها، ۴.۲ درصد وسایل نقلیه سنگین و ۵.۵ درصد سایر وسایل نقلیه بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بر اساس برنامه ۵ ساله ششم دولت تعداد کشته‌ها به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه باید ۳۱ درصد کاهش پیدا می‌کرد که ما این آمار را در نوروز امسال به ۳۳ درصد کاهش رسانده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: سرانه وسایل نقلیه در جهان ۳.۷ نفر است، در آسیا ۶.۸ نفر و در ایران ۲.۵ نفر است.

سردار هادیان فر با اشاره به آمار جان‌باختگان در جهان، اروپا، آسیا و ایران یادآور شد: آمار جان‌باختگان به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه ۶.۵ نفر در دنیا، ۳.۳ درصد در اروپا، ۱۰.۹ درصد در آسیا و ۴.۹ درصد در ایران است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به اقدامات پلیس راهور در نوروز ۹۸ گفت: در مجموع ۱۰۳۰ پایگاه ثابت و سیار در سوی پلیس راهور در سراسر کشور ایجاد شد.

وی ادامه داد: ۶۶۰۰ تجهیزات خودرویی و موتورسیکلتی ما در طرح نوروزی ۹۸ بود که علاوه بر اینها ۱۲ فروند بالگرد هم در استان‌های معین استفاده شد.

سردار هادیانفر با اشاره به دیگر اقدامات پلیس راهور در طرح نوروزی ۹۸ گفت: ۳۵ هزار نفر در پلیس راهور در قالب پلیس ترافیک شهر، پلیس راه و پلیس نامحسوس به هموطنان خدمت رساندند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا یادآور شد: تعداد ۱۰۷ هزار و ۷۹۶ نفر در طرح نوروزی دست به دست هم دادند تا امنیت عبور و مرور را کنترل کنند.

وی با اشاره به شرایط آب و هوایی حاکم بر نوروز امسال که نسبت به سالهای قبل شرایط ویژه ای بود، گفت: در نوروز ۹۸ شرایط آب و هوایی متفاوتی را نسبت به سال قبل داشتیم که در پیک این شرایط ۲۹۰ مورد انسداد معابر و ۱۳۲ مورد بازگشایی معابر در همان زمان پیک داشتیم.

وی گفت: ۴۲ مورد محور روزانه به دلیل شرایط جوی مسدود می‌شد.

سردار هادیانفر گفت: در طول این ۲۰ روز، ۱۳ روز شرایط آب و هوایی نامساعد بود که در نوروز امسال در این بازه ۲۰ روزه ۴۳۵ میلیون تردد شمارش شده است.

وی با اشاره به مصرف سوخت در نوروز ۹۸ گفت: رانندگان وسایل نقلیه مختلف در سال ۹۷ روزانه ۸۵ میلیون لیتر مصرف سوخت داشتند که در امسال (سال ۹۸) به ۱۰۰ میلیون لیتر مصرف سوخت افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با به‌کارگیری تجهیزات جدید از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی متوسط سرعت به ۲۱ کیلومتر کاهش پیدا کرده است.

رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: بر اساس گزارشات مرکز فرماندهی و کنترل ناجا، ۳۳ درصد کاهش جان‌باختگان را بر اساس گزارشات پلیس از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۵ فروردین ۹۸ داشته ایم.

سردار هادیانفر یادآور شد: از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۵ فروردین ماه ۹۸ در مقایسه با سال قبل افزایش سفرها را داشتیم و در این بازه زمانی کاهش جان‌باختگان را در مقایسه با سال قبل داشته ایم.

وی با اشاره به دیگر آمار مجروحین سوانح رانندگی گفت: در نوروز ۹۸ میزان ۹ درصد مجروحین سوانح رانندگی کاهش داشته اند و در روز اول سفرها یعنی از ۲۵ اسفند تا ۵ فروردین در مجموع ۲۲ درصد کاهش جان‌باختگان را داشته ایم.

رئیس پلیس راهور ناجا عنوان کرد: پلیس راهور ۱۵ هزار اتوبوس را که مسئولیت حمل مسافران را برعهده داشتند، ۲ بار در پایانه‌ها بازدید فنی کرده است و بعد از این بازدید مدیران فنی پایانه‌ها موظف شدند که بعد از هر سفر، هر اتوبوس را مجدد بازدید فنی کنند.

وی در مورد سفرهای راهیان نور در نوروز ۹۸ گفت: در خصوص سفرهای راهیان نور که از ۲۵ اسفندماه شروع می‌شود در امسال هیچ حادثه‌ای نداشتیم و خوشبختانه هیچ تلفات، مجروح و یا جان‌باخته ای که مربوط به سفرهای راهیان نور شود گزارش نشده است.

سردار هادیانفر ادامه داد: بر اساس ابلاغیه ۵ ساله برنامه ششم در ایام نوروز به میزان ۴۰ درصد کاهش جان‌باختگان را شاهد بودیم. یعنی از شاخص‌های ابلاغی دولت هم کاهشی بالاتر از آنچه که انتظار می‌رفت را داشته ایم.

رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: ۴۳ درصد حوادث در نوروز ۹۷ مربوط به واژگونی بوده که در نوروز ۹۸ حوادث مربوط به واژگونی ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده است. این آمار در ۲۰ روز آغاز شروع طرح ۴۳ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به تفکیک آمار تصادفات در ایام نوروز گفت: ۴۴ درصد تصادفات در نیمه اول و ۵۶ درصد در نیمه دوم رخ داده است که بیشترین زمان وقوع تصادف از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۶ با ۲۲ درصد از آمار کل بوده است.

سردار هادیانفر یادآور شد: در مورد نحوه وقوع تصادفات باید عرض کنم که ۶۷ درصد در راه‌های اصلی، ۲۲ درصد راه‌های فرعی و ۱۱ درصد در مسیرهای روستایی بوده است. یعنی ۳۳ درصد حوادث در راه‌های فرعی و روستایی بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به سهم وسایل نقلیه در تصادفات گفت: سهم وسایل نقلیه در تصادفات فوتی و جرحی به تفکیک عبارتند از ۲۵ درصد خودروی پراید، ۲۳ درصد پژو، ۵.۷ درصد سمند و ۲.۶ درصد سایر وسایل نقلیه بوده است.

وی ادامه داد: موتورسیکلت ۱۰ درصد، وانت ۱۰ درصد و خودروهای سنگین ۵.۶ درصد در تصادفات نوروز ۹۸ سهم داشته اند.

سردار هادیانفر تصریح کرد: سرعت و سبقت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی و عدم توجه به جلو ۴ عامل اصلی تصادفات در نوروز ۹۸ بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به تصادفاتی که در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد، گفت: در سال ۹۷ میزان ۶۳ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ داده بود که در امسال ۶۰ درصد از تصادفات در این نقاط اتفاق افتاده است. این یعنی ما کاهش ۳ درصدی در وقوع تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها داشته ایم.

سردار هادیانفر یادآور شد: در نوروز ۹۷ میزان ۵۷ نفر جان خود را از دست دادند که در نوروز ۹۸ این رقم به ۳۷ نفر در روز رسید. یعنی همان کاهش ۳۳ درصدی.

وی یادآور شد: حدود ۱۵ هزار نفر نیرو در نیروی انتظامی و پلیس راهور داریم که اخطاری نویس هستند، قصد داریم با استفاده از دست افزارها و سخت افزارها (در حال حاضر بیش از ۱۵۵۰ دستگاه موجود است) به هوشمندسازی کنترل ترافیک کمک کنیم.

رئیس پلیس راهور ناجا در توصیه‌ای خطاب به شهروندان گفت: به رانندگان توصیه می‌کنم که اطلاعات شماره گذاری خودشان را به روز کنند. این اطلاعات شامل آدرس و شماره تلفن‌هایشان است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین جان‌باختگان در روز سوم فروردین ماه و کمترین جان‌باختگان در ۱۴ فروردین ماه بوده است. همچنین یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۹۵۲ تخلف حادثه ساز در نوروز امسال از سوی پلیس راهور ثبت شده است.

سردار هادیانفر با اشاره به خودروها و وسایل نقلیه متخلف در امر رانندگی در نوروز امسال گفت: ۶۰ هزار و ۶۹۶ وسایل نقلیه اعم از خودرو و موتورسیکلت در نوروز امسال توقیف شده است که از این تعداد ۴۶ هزار دستگاه خودرو بوده و ۱۹ هزار موتورسیکلت بوده است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد از رانندگان ما قانونم دار هستند و آن ۵ درصد دیگر هم می‌شود با برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی که از سوی پلیس راهور ارائه می‌شود، به نوعی وادارشان کرد که به قانون تمکین کنند.

رئیس پلیس راهور ناجا عنوان کرد: در سفری که در ایام نوروز به استان مازندران داشتم متأسفانه باخبر شدم که ۷۰ درصد جان‌باختگان در این استان مربوط به عابرین پیاده و موتورسیکلت سواران است.

سردار هادیانفر با اشاره به اهداف خود به عنوان رئیس پلیس راهور ناجا در سال آینده گفت: سعی دارم در امسال ۴ هدف را که عبارتند از کاهش ۲ هزار نفری کشته‌ها در سوانح، انضباط ترافیکی، اصلاح خدمات و هوشمندسازی، در سطح کشور عملی کنم.

کد خبر 4584335

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha