پرونده قضایی برای ۷ مفسد اقتصادی در زرند تشکیل شد

زرند - دادستان زرند گفت: در حوزه برخورد با جرایم اقتصادی برای هفت نفر از مفسدان اقتصادی این شهرستان در خصوص احتکار و قاچاق کالا و ارز پرونده قضایی تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی قویدل صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی چند ماه گذشته بالغ بر ۹ تن گوشت مرغ احتکاری، چهار انبار احتکار کالا، پنج هزار و ۹۳۶ شاخه آهن از انواع ملیگرد و کالاهای قاچاق از قبیل ۱۲۰ هزار نخ از انواع سیگار، ۲۰۰ بسته از انواع تنباکو توسط تیم بازرسی حقوق عامه کشف شده است.

قویدل اعلام کرد: ۱۱ کارگروه حفظ حقوق عامه در خصوص تنظیم بازار و بررسی مشکلات مسکن مهر زراوند نوین شرق تشکیل شده است که جمعاً ۸۰ مصوبه که حدود ۸۰ درصد آنها اجرایی شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زرند از تشکیل ستاد کنترل مجرمان حرفه‌ای در این شهرستان خبر داد و گفت: از ظرفیت نیروی انتظامی، اداره اطلاعات، سپاه، بسیج مقاومت و اداره زندان برای پایش و کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار جهت تهیه مشخصات مجرمان دارای سابقه استفاده می‌شود.

وی در ادامه به عملکرد حوزه قضائی شهرستان زرند د ر زمینه پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: در راستای کاهش طلاق و تسهیل ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج طرح ماه عسل در این حوزه قضائی اجرا شده است.

وی به حضور مشاوران مذهبی در دادگستری جهت مشاوره زوجین دارای پرونده طلاق اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات انجام شده حضور روحانیون در دادسرای زرند و مشاوره متهمان بازداشتی در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و وقوع جرم بوده است.

دادستان زرند عنوان کرد: از ترویج رویه غلط و نابجای طلاق صوری در جهت سو استفاده از امتیازات بیمه مستمری و سازمانهای حمایتی جلوگیری به عمل آورده ایم.

۴۸۵ میلیون ریال کمک خیران برای آزادی زندانیان هزینه شده است

وی بر استفاده از ظرفیت شورای ویژه صلح در زندان تاکید کرد و افزود: پس از پیشنهاد تشکیل شورای صلح ویژه زندان و اجرایی شدن این شورا در حال حاضر طبق تفاهم نامه منعقد شده فی مابین زندان و دادستانی به منظور برقراری صلح و آشتی در پرونده‌های مالی و دیه و همچنین نزاع که منجر به سازش و آزادی محکومان مالی و کاهش جمعیت کیفری شده است.

قویدل ادامه داد: متعاقب انعقاد این تفاهم نامه فعالیت‌های صلح و سازشی ثمربخش بسیاری در جهت کاهش جمعیت زندان به خصوص در بحث زندانیان و محکومان مالی صورت گرفته است.

وی اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار ارسال زندان از تاریخ انعقاد تفاهم نامه تاکنون با برگزاری بیش از ۱۹۷ جلسه تعداد ۷۲ نفر پس از اقدام صلح و سازشی به شکات خصوصی آزاد شده اند، تعداد ۴۷ زندانی نیز با مبلغی بالغ بر هفت میلیارد و ۳۸۵ میلیون ریال به اضافه ۲۹۵ سکه و سه دانگ منزل مسکونی تخفیف مجازات گرفته اند.

قویدل گفت: در این رابطه حدود مبلغ هشت میلیارد و ۲۱۶ میلیون ریال به اضافه ۶۸۰ سکه اعلام رضایت حاصل شده است و حدود مبلغ ۴۸۵ میلیون ریال کمک خیران برای آزادی زندانیان هزینه شده است.

وی بیان کرد: یکی از اقدامات این دادستانی تلاش در زمینه ترک اعتیاد و بازپروری معتادان متجاهر بوده است به گونه‌ای که در طول سال ۱۳۹۷ هیچ محکوم یا متهمی با عنوان اتهامی اعتیاد یا استعمال مواد مخدر به زندان شهرستان معرفی نشده است.

وی افزود: پیرو برگزاری جلسات متعدد با مسئولان اداره بهزیستی شهرستان زرند و همچنین مراکز ترک اعتیاد مجرب و مورد تأیید مراکز بهداشت و درمان شهرستان و انعقاد تفاهم نامه در خصوص متهمان و مجرمان که دارای اعتیاد متجاهرانه به انواع مواد مخدر هستند برنامه ریزی شده است که با همکاری خانواده‌های ایشان به مراکز ترک اعتیاد معرفی شوند و در این زمینه اداره بهزیستی نیز بخشی از هزینه مراکز را تأمین می‌کند

دادستان زرند در رابطه با استفاده از کیفرخواست شفاهی عنوان کرد: قضات برای جلوگیری از بازداشت متهم بدواً به متهم فرصت کافی برای معرفی کفیل یا وثیقه گذار اعطا کرده و درصورتی که متهم قادر به سپردن تأمین مناسب نباشد در ارسال پرونده‌هایی که زودتر منجر به صدور حکم می‌شوند به دادگاه، اهتمام ویژه دارند.

وی افزود: استفاده از آزادی مشروط، تعلیق تعقیب، استفاده از قرارهای تأمین کیفری بدون نیاز به بازداشت از جمله اقدامات انجام شده جهت کاهش جمعیت کیفری در این حوزه به شمار می‌رود.

دادستان زرند به برگزاری کارگروه‌های کاهش جمعیت کیفری در شورای پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: رسیدگی به ادعای اعسار و تقسیط محکومان مالی در جلسات با زندان، برگزاری دوره‌های آموزشی (مدیریت مهارت و دانش رفتار) در مقوله اصلاح و بازپروی مددجویان زندان از دیگر اقدامات انجام شده در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها است.

وی همچنین به انعقاد چندین تفاهم نامه در این رابطه اشاره کرد و گفت: انعقاد تفاهم نامه با اداره آموزش و پرورش به منظور استفاده از اوقات بیکاری و فراغت دانش آموزان در دوره‌های متوسطه جهت آموزش قوانین حقوقی و کاهش آسیب‌های اجتماعی نوجوانان، انعقاد تفاهم نامه با اداره بهزیستی با هدف آسیب شناسی و علت یابی در زمینه عدم پیشرفت لازم در بخش سبک و فرهنگ زندگی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن و انعقاد تفاهم نامه با اداره فنی و حرفه‌ای به منظور آموزش و حرفه آموزی زندانیان حین تحمل حبس و پس از آزادی و نیز برای خانواده‌های ایشان را داشته ایم.

کد خبر 4616413

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =