زیبا حالت؛ از حمایت تا فریب وزرا/ قربانی بابک زنجانی شدم

علیرضا زیبا حالت منفرد در ششمین جلسه رسیدگی به اتهاماتش که به صورت علنی برگزار شد به دفاع از خود پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد صبح امروز به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. علیرضا زیبا حالت فردی است که از او به عنوان جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی یاد می‌شود.

در ابتدای این جلسه، وکیل شرکت نفت HK با حضور در جایگاه گفت: تقاضای صدور حکم شایسته برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت را دارم. این شرکت سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد و باید خسارت‌ها جبران شود.

صادقی افزود: از تاریخ ۰۳/‏۱۱/‏۹۰‬ تحریم‌ها علیه ایران به اوج خود رسید و شرکت نفت ایران و تابعه و بانک مرکزی در فهرست تحریم قرار گرفتند در این هنگام به منظور ایفای تعهدات شرکت نفت ایران، افرادی از این فرصت سو استفاده کردند و آب در آسیاب دشمن ریختند.

وکیل مدافع شرکت نفت اچ کی با اشاره به اقدامات بابک زنجانی گفت: زنجانی به کمک زیبا حالت منفرد از این وضعیت سوءاستفاده کردند.

قهاره وکیل شرکت نفتی HK گفت: تا زمانی که دست افراد مانند زیبا حالت منفرد قطع نشود دست آنها از بیت‌المال کوتاه نمی‌شود.چهار سال از تشکیل پرونده می‌گذرد و متهمان جدید وارد پرونده شدند. اتهام زیبا حالت منفرد مشارکت در کلاهبرداری در مقیاس کلان به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است. فراهم بودن زمینه جرم باعث شده است که متهمان شخصیت واقعی خودشان را نشان دهند به ویژه اینکه اگر افراد دارای شخصیت خود بزرگ بینی داشته باشد که خود بزرگ بینی خصوصیات بابک زنجانی است.

صادقی قهاره ادامه داد: زیبا حالت منفرد مانند بابک زنجانی متولد سال ۵۲ است و خصوصیات او را دارد و معلوم نیست که از چه طریق توانسته است از کشور مالزی لقب سر را دریافت کند و یا چگونه از کشور دومنیکا پاسپورت سیاسی و سفیر کبیری دریافت کند.

وی بیان کرد: قبل از تحریم‌ها نیازی به مراجعه به بانک‌های پوشالی مانند FIIB نبود. متهمان دارای اتهام کلاهبرداری به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته نیز هستند و کلاهبرداری شبکه‌ای نیازمند حضور سه نفر است که در این پرونده ۴ نفر حضور دارند و بابک زنجانی سردسته آنها است.

وی افزود: زیبا حالت منفرد بعد از تحریم‌ها از آقای تانسر مشاور عالی نخست مالزی به ایران دعوت می‌کند و با بابک زنجانی دیدار می‌کند. آقای تانسر برای تأسیس بانک FIIBقول مساعد می‌دهد.

بعد از تأسیس این بانک FIIB ، بانک مرکزی ایران مبلغی بیش از یک میلیارد را به حساب این بانک واریز می‌کند اما بابک زنجانی فقط مبلغ ۶۰۰ میلیون یورو را به پیمانکاران آن هم با مشقت زیاد پرداخت کرده است.

در ادامه جعفری، وکیل مدافع منفرد با اشاره به اینکه اگر برای زنجانی سودی نداشت دنبال اقدامات نفتی و بانکی نمی رفت، گفت: از او به عنوان کار متفکر اقتصادی شناخته می شود و قطعاً قبل از خرید بانک با مشاوران خود صحبت کرده است.
وی افزود: در مورد نفت ها هم ایشان به دنبال جایی برای انبار کردن نفت بوده است. زنجانی کلی خوشحال شده بود که یک ایرانی در خارج از کشور این شرایط را برای او فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه الان می توان در مورد همه چیز اظهار نظر کرد اما باید شرایط آن زمان را سنجید، گفت: آنچه مسلم است این است که ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده است و اگر نبود مبلغی جهت انبارداری نمی داد.

وی با اشاره به اینکه منفرد یک واسطه بوده، گفت: اگر منفرد به اتفاق زنجانی به وزارت نفت می رفت و کاری انجام دادند، می گفتیم مشارکت.

جعفری تصریح کرد: اینکه در کیفرخواست مشارکت ذکر شده قابل تامل است. دادستان باید معلوم بکند که چه نوع مشارکتی داشته است.

وکیل متهم منفرد افزود: قانونگذار در قانون از تعریف کلمه مشارکت حتماً یک اهدافی را دنبال می کرده است. ما باید در چارچوب قانون پیش رفته و این اهداف را در نظر بگیریم.

وی در رابطه با تشکیل پرونده توضیح داد: یکی از مسائل بسیار مهمی که باعث شده پرونده سنگین به نظر برسد، موضوع اخلال در نظام اقتصادی است. قانونگذار موارد این را هم در قانون مشخص کرده است. اخلالگر کسی است که اعمالش با قانون تطبیق یابد.

وکیل دیگر متهم زیبا حالت منفرد در ادامه دفاع از موکلش گفت: موکل بنده هیچ نوع گران فروشی و یا سایر مصادیق ذکر شده در رابطه با اخلال در قانون را ندارد.

وی با اشاره به بی اثر بودن اظهارات سایر متهمان علیه موکلش گفت: اظهارات برخی متهمان که در کیفرخواست آمده است برابر قوانین جزایی علیه خود آنها معتبر است و علیه دیگر اشخاص اعتبار ندارد. بنابراین عنصر کلاهبرداری در رابطه با موکل بنده محرض نیست.

این وکلی دادگستری ادامه داد: در رابطه با موضوع همکاری جهت پیدا کردن ذخایر نفتی، شرکت واسطه‌ای را معرفی کرده است که در تحریم‌ها بتواند خدمات نفتی ارائه دهد.

وکیل زیباحالت منفرد در ادامه دفاعیات خود یادآور شد: موکل بنده در مورخ ۹۷.۰۷.۱۹‬ در بازپرسی و پس از تفهیم اتهام به عنوان آخرین دفاع در صفحات ۱۷ و ۱۸ به گفته‌های قبلی خود تاکید کرده و اعلام می‌کند اینجانب مشارکتی با بابک زنجانی ندارم. موکل ادامه می‌دهد که در رابطه با ذخیره نفت، انبارهایی معرفی می‌کند و بابت این موضوع حتی یک یورو هم نمی‌گیرد. بنابراین موضوع کلاهبرداری شرکت نفت نیکو در رابطه با موکل بنده صدق نمی‌کند چرا که زیباحالت منفرد هیچ قراردادی با زنجانی و یا شرکت نفت نیکو جهت محموله‌های نفتی نداشته است.

وکیل متهم منفرد در رابطه با انتصاب اتهام پولشویی به موکلش گفت: بازپرس پرونده پیشتر اعلام کرده بود که عنوان اخلال در نظام اقتصادی از طریق مشارکت و پولشویی و کلاهبرداری محرض است. در این رابطه باید بگویم که به فرض صحت در عناوین اتهامی، نمی‌توان برای یک اتهام انتصابی عناوین متعددی تعریف کرد.

وی افزود: در مورد پولشویی زمانی این جرم مشخص است که منشأ پول فاسد و غیرقانونی باشد. اما از آنجا که موکل با زنجانی بوده، باید لحاظ شود که هیچ پولی بین آنها رد و بدل نشده چرا که تمام مجموعه‌های نفتی هم تحویل شرکت نفت داده شده است.

علیرضا زیبا حالت منفرد در هم در ادامه ششمین جلسه رسیدگی به اتهاماتش با حضور در جایگاه به بیان آخرین دفاعیات خود پرداخت و گفت: در کیفرخواست صادره نام ۲۸ شخصیت حقیقی و ۱۶ شخصیت حقوقی برده شده که براساس اظهارات متناقض آنها نتیجه دیگری نادرست در رابطه با بنده گرفته شده است.

وی با اشاره به این عناوین و اسامی، اظهار داشت: زینب مددی، رئیس دفتر بابک زنجانی در سورینت، زهره رضایی وکیل زنجانی در مالزی که اکنون متواری است، حمید فلاح هروی محکوم پرونده، مریم مهربانی متصدی و متخصص سوئیفت از متهمان پرونده، سیف الله جشن ساز از مدیران نفتی و متهم پرونده، نقش بندی نماینده سوئیفت، دیوان دره ای مدیرعامل وقت بانک ملت و از روسای عالی بانک مرکزی، مشیری نماینده اعزامی بانک، غفاری نماینده اعزامی بانک ملت در بانک ارزش، آقایی همراه مشیری، سعیدی نماینده بانک ملت در FIIB، اشاره الدین منصور حسابدار بانکی در مالزی، محمدرضا ساروخانی نماینده بانک ملت، مازاحمد پاکستانی تبار و حسابدار بنده، متین فریری از آشنایان بابک زنجانی، بازرگان از مدیران بانک ملت، حمیدرضا اکرمی ابرقویی، سعید منصوری، امیرحسین صدیقیان که من اصلاً او را نمی شناختم، عتیقه چی از کارمندان زنجانی، بهرام آقازاده از نمایندگان زنجانی اکبر قطبی معرف زنجانی به بنده، مرحوم علاءالدینی تاجر و خانم یو نماینده حزب کمونیست چین که جهت خرید نفت از سوی وزارت معرفی شده بود، مهدی شمس و مانورچی اشخاصی هستندکه به اظهارات آنها علیه بنده اشاره شده است.

زیبا حالت منفرد ادامه داد: پس از مهاجرتم به مالزی، تانسر رحیم از مسئولان عالیرتبه مالزی به من گفت بانکی را به زنجانی معرفی کنم. این بانک متعلق به معاملات اندونزی بود. هیچ وقت فکر نمی کردم زنجانی با دولت ایران کار کند و یا بخواهد از آنها سوء استفاده کند.

وی افزود: زنجانی می خواست بانکی جهت ارسال حواله ها از ایران داشته باشد. بعد از بانک FIIB ارتباطم با زنجانی قطع شد. پس از مدت کوتاهی مهربانی یک سری حواله از طریق سوئیفت به آفلاین ارسال کرد و به همین خاطر پیشنهاد دادم شرکت های معاف از مالیات در مالزی ثبت شود تا حواله ها برگشت نخورد. به همین دلیل و با پیشنهاد بنده ثبت شرکت ها ۴ هزار حواله با این شیوه در عرض یک ماه ارسال شد.

وی در رابطه با دستمزد خود در مورد این کار توضیح داد: کل حواله ها بالغ بر چندین میلیارد دلار بود. در ازای هر حواله ۵۰ دلار هزینه من بود که در جمع ۱۶۰ هزار یورو به من پرداخت شد. خیلی زود مدیران و بانک ملت دفتر FIIB را گرفتند.

متهم ادامه داد: چطور می توانستم اعتماد نکنم وقتی خود مدیران بانکی به او اعتماد می کردند.

زیبا حالت منفرد تصریح کرد: به جز سرمایه اولیه که ۴ میلیون یورو بود بانک مربوطه را ۲۷۰ میلیون تومان برای زنجانی خریدم.

وی در ادامه و با اشاره به مهاجرت به مالزی گفت: همسر و فرزندانم نمی توانند فارسی صحبت کنم و من ۳۰ ماه است که از آنها دورم.

علیرضا زیباحالت منفرد در ادامه و با اشاره به اقدامات بابک زنجانی گفت: در کیفرخواست در رابطه با علم و آگاهی بنده از عملکرد زنجانی نکاتی مطرح شده اما این در حالی است که در قضیه ال سی های ۳۳۰ میلیون یورویی که صوری بود زنجانی من را تهدید می کرد و می گفت چهار وزیر پشت من هستند پایت را از گلیمت درازتر نکن.

وی خطاب به قاضی صلواتی گفت: آیا اچ کی، شرکت نفت و غیره سند دیگری به من نشان دادند که من با علم به اصالت آن اشاره نکنم؟

زیباحالت منفرد افزود: یک سال سر قضیه ال سی ها ما با هم در ارتباط نبودیم قبل از رفتن به حج، پیش زنجانی رفتم اما او به من گفت تو به من خیانت کردی.

وی خطاب به دادگاه گفت: ایشان همانطور که وزرا را فریب دادند شرکت نیکو، شرکت ملی نفت، مدیرعامل وقت تامین اجتماعی، شمس و … را فریب داد من را هم فریب داد چه انتظاری از من بی سواد می رفت که در یک کشور دیگر به او اعتماد نکنم اعتماد من به عنوان یک تاجر بود.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: حکم من مانند چاقوسازی است که چاقویی برای خرد کردن سبزی ساخته اما از آن چاقو استفاده های نادرست دیگری شده است. امروز احساس ندامت دارم و می گویم ای کاش بانکی برای زنجانی درست نمی کردم، آیا چاقو ساز با ساختن چاقو بستر وقوع جرم را فراهم کرده است.

وی در مورد خرید محموله های نفتی گفت: در مورد نفت، زنجانی هیچ وقت ادعای خرید آن را نداشت، مدام می گفت وزیر از من خواسته به او کمک کنم. بیش از یک سال محموله میعانات گازی روی دریا باقی مانده بود و هر لحظه ممکن بود اتفاقی مانند سانچی رخ دهد.

زیباحالت منفرد با بیان اینکه زنجانی مدام با وزیر تماس داشت، گفت: شرکت ایزو به نام من و حسابدارم ثبت شد یک روزی رستم قاسمی وزیر شد و احساس توانایی در زنجانی دید از او خواست تا فعالیت هایی انجام دهد اما آیا از نوع فعالیت های او خبر داشت. زنجانی خود را بسیجی اقتصادی می خواند اما اقداماتش طور دیگری بود.

جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی ادامه داد: از هیچیک از اقدامات زنجانی خبر نداشتم و اگر خبر داشتم قطعاً با او همکاری نمی کردم یک سال قبل از دستگیری زنجانی به طور کل ارتباطم با او قطع شده بود.

وی خطاب به قاضی صلواتی گفت: من هم قربانی اقدامات زنجانی هستم و این آخرین دفاعیه ام است.

در پایان قاضی صلواتی با اعلام ختم رسیدگی به این پرونده گفت: با عنایت به اتمام رسیدگی و برگزاری جلسات دادگاه رای پرونده در مهلت قانونی صادر می شود.

کد خبر 4630605

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =