باید اراده مبارزه با تخلفات شهرسازی در شهرداری وجود داشته باشد

عضو شورای شهر تهران نسبت به ارتقای شغلی برخی از متخلفان در حوزه شهرسازی و معماری انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در صحن علنی و پس از استماع گزارش معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: یکی از بخش‌هایی که امکان بروز فساد و رانت در آن وجود دارد، بخش شهرسازی و معماری است و باید فرایند صدور پروانه ساخت از صدور گواهی تا عدم خلف و پایان کار اصلاح و مورد بازنگری جدی قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اصلاح نیروهای متخلف و بازنگری دو چینش آن‌ها گفت: باید با متخلفین حوزه شهرسازی به جد برخورد شود و اراده برای آن وجود داشته باشد. بارها تخلفات افراد محرز شده اما نه تنها برخورد نشده بلکه بعضاً ارتقا شغلی نیز پیدا کرده‌اند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اجباری شدن استعلام از کمیسیون ماده ۷ گفت: فرآیند صدور پروانه تا قبل از شورای پنجم و مدیریت شهری جدید، فرایند شفافی نبود اما با روی کار آمدن شورای پنجم و پیگیری‌های کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، هم‌اکنون هرگونه صدور پروانه ساخت یا تخریب نوسازی بدون استعلام سیستمی و اعمال سلیقه از کمیسیون ماده ۷ قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران نخواهد بود.

نوری ادامه داد: مطابق با قانون، سازندگان در پهنه S موظف هستند که ۲۰ درصد از مساحت ملک را به فضای سبز شهر اختصاص دهند اما رؤسای صدور پروانه ساخت این قانون را اجرایی نمی‌کنند. باید با اعمال نظارت قوی جلوی این بی قانونی‌ها گرفته شود و برای ملکی که ۲۰ درصد مساحتش را به فضای سبز اختصاص نداده است، پایان کار صادر نشود.

این عضو شورای شهر تهران همچنین با بیان اینکه پهنه G یا پهنه سبز جز ذخایر شهر تهران محسوب می‌شود، گفت: گاهی اوقات در این پهنه به تدریج بارگذاری‌هایی انجام می‌شود که خلاف قانون است و باید شهرداری و کمیسیون ماده ۵ به جد جلوی این بارگذاری‌ها که در فرایند صدور پروانه ساخت انجام می‌شود را بگیرد.

وی با انتقاد به پایان کار و پروانه ساخت نداشتن برخی از ساختمان‌های متعلق به شهرداری گفت: ما وقتی برای مردم قانون تعیین می‌کنیم باید خودمان در وهله اول آن را اجرا کنیم اما در حال حاضر برخی از ساختمان‌های شهرداری نه پروانه ساخت و نه پایان کار دارند که این موضوع در شأن مدیریت شهری نیست. معاونت شهرسازی باید با تصمیم‌گیری مناسب ساختمان‌های ناایمن شهرداری را ایمن و سازوکار صدور پروانه ساخت و پایان کار برای آن‌ها را فراهم آورد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به بررسی طرح بارگذاری پادگان صفر شش در شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: پادگان صفر شش، ٥٠هکتار است و باید تمام تلاش ما در جهت بارگذاری حداقلی در آن و حفظ این سرمایه برای شهر باشد، متأسفانه شهرداری منطقه با وجود پیگیری‌های ما هنوز برای بارگذاری در آن از کمیسیون ماده ٧ قانون و حفظ و گسترش شهر تهران استعلام نگرفته است و معاون شهرسازی و معماری باید به این موضوع ورود کرده و منطقه را موظف به اخذ استعلام از این کمیسیون کند.

کد خبر 4636062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =