رویکرد شهرسازی ها باید به سمت توجه به کودک برود

شیراز- رئیس شورای شهر شیراز تاکید کرد که رویکرد شهرسازی ها باید به سمت توجه به کودک و نوجوان باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمدرضا دستغیب ظهر دوشنبه در نشست شهر دوستدار کتاب که با حضور وین پارکس، رئیس یونیسف ایران، موسی پژوهان مشاور حوزه معاونت امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌های وزارت کشور و فاطمه جوانی رئیس مجامع و سازمان‌های بین المللی مراکز بین المللی وزارت کشور در شورای شهر شیراز برگزار شد، گفت: بیش از ۳ هزار شهر در ۴۰ کشور جزو شهرهای دوستدار کودک هستند که امیدواریم شیراز هم یکی از این شهرها خواهد شد که نه فقط این عنوان را یدک بکشد بلکه به طور عملیاتی کودکان در مرکز توجه شهرسازی ما باشند.

وی با بیان اینکه مطابق با اعلامیه سازمان ملل متحد که کودک، افراد با سن کمتر از ۱۸ سال اطلاق می‌شود، افزود: دوستدار کودک شهری است که کودکان را مورد نظر قرار دهد که مناسب سازی و مطلوب سازی از نظر فرهنگی و اجتماعی را مورد توجه قرار دهد.

به گفته رئیس شورای شهر شیراز، یک شهر دوستدار کودک صدای نیاز کودکان و حقوق آنان با خط مشی‌های آن شهر پیوسته باشد.

دستغیب ادامه داد: چرا باید یک شهر دوستدار کودک بسازیم زیرا بیش از هر چیز این موضوعات یک اجبار قانونی است و کشور ایران طبق قوانین کنوانسیون سازمان ملل برای کودکان باید صلاح و منافع کودکان را به عنوان اصل مورد ملاحظه قرار دهد؛ کودکان بخشی از جامعه هستند و دارایی حکومت نیستند.

وی با بیان اینکه کودکان باید برای پرورش و جهت دهی نیازهایشان به والدین اتکا کنند، بیان کرد: بسیاری تغییرات در جامعه تأثیر منفی بر کودکان دارد؛ رشد سالم کودکان برای سلامتی جامعه در آینده حیاتی است.

دستغیب با تصریح اینکه آینده کودکان را فقر تهدید می‌کند افزود: هزینه برای جامعه‌ای که از کودکان غافل شوند بسیار بزرگ است.

وی با اعلام اینکه شیوه شهرسازی کنونی به گونه ایست که کودکان و نوجوانان و اقشار نیازمند توجه را از حرکت در شهر منع می‌کند، تاکید کرد: پیاده روی باریک و شلوغ، خیابان‌هایی که خودروها با سرعت زیاد از آنها عبور می‌کنند، نرده‌ها، پله‌ها، موانع، مبلمان شهری مناسب مردان، نمونه‌هایی از این نگاه در شهرسازی است.

به گفته رئیس شورای شهر شیراز، نگاهی که بیشتر به خصوصیات و نیازهای مردان در شهر توجه دارد که گویی فقط مردان هستند که قرار است از شهر استفاده کنند و دیگر شهروندان و شهرنشینان باید در خانه بمانند تا آسیب نبینند در حالی که بخش قابل توجهی از جمعیت شهرها را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

کد خبر 4643130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =